Home



KO UPRAVLJA TRIBUNALOM: OPTUŽENI ILI SUDIJE?




Rasprava o žalbi na odluku o dodeli branioca Slobodanu Miloševiću. Dodeljeni branilac tvrdi da nije u stanju da iznese adekvatnu odbranu; optuženi insistira da mu se “vrati pravo na odbranu” a tužilac upozorava da bi prihvatanje “neracionalnih zahteva pokrenulo proces u kojem se ovlašćenja sudskog veća predaju u ruke optuženog.”

Slobodan Milošević u sudnici TribunalaSlobodan Milošević u sudnici Tribunala

Slobodan Milošević traži da mu se “vrati pravo da se sam brani” i kaže da ne traži ništa više, ali ni da neće prihvatiti ništa manje. Dodeljeni branilac Stiven Kej/Steven Kay podržava taj Miloševićev zahtev i ističe da on i njegov tim nisu u stanju da na adekvatan način ispune svoju funkciju i prezentiraju odbranu u najboljem interesu optuženog. Tužilac Džefri Najs/Geoffrey Nice, medjutim, Miloševićev stav kvalifikuje kao “pretnju i ucenu” i postavlja pitanje: “Ko upravlja ovim sudom: optuženi ili sudije?”

Prvi učesnik rasprave o žalbi na odluku Raspravnog veća kojom je Slobodanu Miloševiću iz zdravstvenih razloga dodeljen branilac bio je žalilac, Stiven Kej, koji smatra da je tom odlukom jedan rizik zamenjen drugim, mnogo većim. Naime, rekao je Kej, “rizik narušenog zdravstvenog stanja optuženog zamenjen je novim rizikom neostvarivanja pravde.” Zbog činjenice da optuženi odbija da s njim komunicira, dodeljeni advokat nije u mogućnosti da iznese adekvatnu odbranu, što može da dovede do pogrešne presude i nezadovoljene pravde, što je, smatra Kej, “mnogo veći rizik sa mnogo težim posledicama” od poremećaja u toku sudjenja do kojih je dolazilo zbog zdravstvenih problema optuženog.

Milošević, medjutim, smatra da su zdravstveni problemi samo izgovor za osporavanu odluku koja je, po njemu, doneta iz “političkih razloga”, kako bi se on onemogućio da kaže “istinu o dogadjajima u bivšoj Jugoslaviji.” Njegovo duboko uverenje, kako je rekao, je da su “lekari izmanipulisani”, kao i da se “manipulisalo njihovim nalazima i izveštajima.” Jedino “pravično i logično rešenje”, po njemu, jeste da mu se vrati pravo da se sam zastupa, ni jedna druga varijanta ga ne interesuje i on od takvog “principijelnog stava” neće odstupiti. Smatra da ni jedan advokat ne bi bio u stanju da ga zameni na ovom “političkom sudjenju”, na šta je reagovao predsedavajući sudija Meron rečima da to sudjenje “nije političko već pravno” i da je uz to “model pravičnog sudjenja.”

Argumenti i komentari koje je optuženi izgovorio na žalbenoj raspravi, po mišljenju tužioca, Džefrija Najsa, “jasno pokazuju da ovaj čovek u ovom trenutku nije u stanju da prezentira odbranu pred ovim krivičnim sudom.” Najs je odbacio kao netačne tvrdnje, kako Miloševića tako i branioca Keja, da je tužilaštvo od početka nastojalo da “spreči optuženog da iznosi svoje teze.” Tužilaštvo se, precizirao je Najs, od početka zalagalo da optuženi dobije profesionalne branioce koji će mu pomoći, ali ne i zameniti ga u prezentaciji njegovoj slučaja i iznošenju njegovih teza. U svakoj prilici kada je o tome vodjena rasprava tužilaštvo se, tvrdi Najs, zalagalo da se optuženom omogući da učestvuje u postupku, u meri u kojoj mu to dopušta njegovo zdravstveno stanje.

“Izaći u susret neracionalnim zahtevima ovog optuženog” – upozorio je Najs – “značilo bi pokrenuti proces u kojem se ovlašćenja sudskog veća daju u ruke optuženog.”

Ukoliko Žalbeno veće potvrdi odluku o dodeli branioca, a Milošević nastavi da se ponaša na sadašnji način, onda će, po Najsu, “sudjenje jednostavno biti kraće i ovaj se predmet može završiti.” A za to će, po njemu, biti odgovorna samo jedna osoba – sam optuženi – “koji zadržava zadovoljstvo odluke hoće li ili neće iznositi svoju odbranu.”

U replici na argumente tužioca, Milošević je svoju tezu o sudsko-političkoj zaveri ilustrovao činjenicom da je Medlin Olbrajt/Madeleine Albright bila u poseti Tribunalu 5. jula ove godine, upravo na dan kada je trebalo da počne njegov dokazni postupak, ali je odložen zbog bolesti. Rekao je, takodje, da nije pitanje “ko upravlja Tribunalom, već ko upravlja odbranom”: on ili tužilac Najs koji, smatra Milošević, uporno želi da diktira uslove pod kojima će on prezentirati svoju odbranu.

Zaključujući raspravu, predsedavajući sudija Meron je nagovestio da bi, pre nego što donese odluku, Žalbeno veće moglo od strana tražiti dodatne podneske.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 209

SUDIJE, OPTUŽENI ILI SVEDOCI: Ko upravlja Haškim tribunalom?
ODBRANA HADŽIHASANOVIĆA: Komandant ili "žrtveni jarac"
O JABUKAMA I KRVI: Odiseja Bošnjaka iz sela Hrvaćani
UZROK SMRTI: Žrtve masakra ili oružanog sukoba
"GRČKA VEZA": Svedok iz Komiteta drugi put sa Miloševićem