Home



NESARADNJA BEOGRADA PRODUŽAVA ŽIVOT TRIBUNALA




Nakon razgovora sa zvaničnicima Tribunala, specijalni američki ambasador za pitanja ratnih zločina Pjer Rišar Prosper, najavio preispitivanje politike Vašingtona prema ustupanju haških predmeta srpskom pravosudju, kao i prema “završnoj strategiji” po kojoj bi Tribunal trebalo da okonča prvostepene postupke do kraja 2008. godine.

Pierre Richard Prosper, specijalni američki ambasador za pitanja ratnih zločinaPierre Richard Prosper, specijalni američki ambasador za pitanja ratnih zločina

Odbijanjem saradnje Beograd produžava život Tribunala i dovodi u pitanje dalju podršku Vašingtona ideji da se neki od haških predmeta ustupe na procesuiranje srpskom pravosudju. To je nakon današnjih razgovora sa predsednikom Tribunala Teodorom/Theodor Meronom i glavnom tužiteljicom Karlom/Carla del Ponte, izjavio specijalni američki ambasador za pitanja ratnih zločina, Pjer Rišar Prosper/Pierre Richard Prosper.

Prema ambasadoru Prosperu, pitanje više nije da li je Beograd sposoban za sudjenja optuženima za ratne zločine, već “da li je uopšte voljan da to učini.” Pošto očito ne postoji volja da se saradjuje sa Tribunalom, ukazuje Prosper, mora se postaviti pitanje da li je Beograd uopšte voljan da pred domaćim sudovima procesuira osumnjičene za ratne zločine. Jer, kako je dodao, da bi Tribunal mogao da mu ustupi neke od svojih slučajeva, Beograd mora najpre da saradjuje i ispunjava naloge iz Haga, a pre svega naloge za hapšenje Mladića i ostalih optuženih na najvišim položajima.

Prosper ne želi da 1. oktobar proglasi za rok u kojem Beograd treba da pruži dokaze o saradnji sa Tribunalom. Taj rok je, po njemu, “odavno prošao” i svet sve više gubi strpljenje sa Beogradom. A to, objašnjava Prosper, znači da će Vašington morati da preispita dve stvari: prvo, da li će i dalje podržavati ideju o domaćim sudjenjima i, drugo, da li će biti neophodno da se produži život Tribunala dok glavni optuženi ne stignu u Hag i suoče se sa pravdom.

U poslednje dve godine Vašington je u više navrata poručivao da će se, ukoliko Beograd izruči Ratka Mladića, založiti da se većina ostalih tribunalovih predmeta ustupi domaćem pravosudju. Današnja Prosperova najava “preispitivanja” može se, zato, tumačiti i kao priznanje da takva politika nije donela željene rezultate.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 206

SREBRENICA 1995: Ko je slijedio naređenja patološkog ubice
SREBRENICA 1992-1993: Počinje suđenje Naseru Oriću
PARTNERSTVO ZA MIR: Tragedija bosanskih Srba - po Stjepanu Kljuiću
PRAVA OPTUŽENOG: Miloševićev branilac se žali na sopstveno imenovanje