Home



VERIFIKATOR PROTIV VERIFIKATORA




Kanadjanin Roland Kit, koji je u februaru i martu 1999. proveo pet sedmica u sastavu Kosovske verifikacione misije, tvrdi da pojedini posmatrači OEBS nisu bili objektivni, kao ni sposobni da obavljaju posao koji im je poveren. Sudijski prekor Miloševiću zbog “kapricioznog” ponašanja.

Ronald Keith, svjedok odbrane MiloševićaRonald Keith, svjedok odbrane Miloševića

U kosovskom delu dokaznog postupka optužbe svedočila su petorica bivših šefova Verifikacione misije OEBS na Kosovu, krajem 1998. i početkom 1999. godine. Opisali su na koje su sve načine “verifikatori” bili onemogućavani da obavljaju svoj posao, to jest da utvrdjuju da li su brojnost, naoružanje i aktivnosti jugoslovenske vojske i srpske policije na Kosovu u skladu sa odredbama sporazuma Milošević-Holbruk/Holbrooke iz oktobra 1998.

Njihovo svedočenje odbrana Slobodana Miloševića pokušava da ospori iskazom Kanadjanina Rolanda Kita/Keith, koji je od sredine februara do 20. marta 1999. bio u sastavu Verifikacione misije, najpre u Glogovcu, a zatim u Kosovu Polju. Prema njegovom svedočenju, vojne i policijske snage su “uglavnom poštovale sporazum” a zapovednici VJ i MUP-a Srbije s kojima je kontaktirao su bili “spremni na saradnju i odgovarali su na sva pitanja i zahteve” njegovog verifikatorskog tima. Vojska je prema njegovim rečima “uglavnom bila u kasarnama”, dok je policija “rutinski patrolirala” lokalnim putevima i, posebno, glavnom saobračajnicom Priština-Peć. On nije primetio nikakve slučajeve da vojska ili policija zlostavljaju civilno stanovništvo, ali je u razgovorima sa Albancima čuo da je bilo slučajeva oduzimanja dokumenata ili kratkotrajnih pritvaranja.

U okolnim albanskim selima Kit je, kako je svedočio, sretao lokalne seoske straže sastavljene od 5-6 pripadnika OVK, koji su držali “statičke punktove” na ulazima u sela. U obližnjim šumama se, po njegovim rečima, nalazila jedna četa OVK, sastavljena od oko 35 ljudi, koji su bili bolje naoružani od seoskih straža i koji su, po njegovoj proceni, predstavljali “mali element većih snaga.” Na sudijsko pitanje da li je OVK imala razvijenu komandnu strukturu, svedok je odgovorio potvrdno i dodao da bi lokalni komandanti odgovarali na njegove zahteve tek pošto bi se konsultovali sa nadredjenima.

U dokazni materijal odbrana je uvela svedokove beleške, u kojima su opisivani pojedini incidenti koji su se dogodili tokom njegovog boravka na Kosovu. Radilo se, uglavnom, o napadima OVK na policijske patrole, kao i o pojedinačnim ubistvima i otmicama. Prema svedoku, najčešće se radilo o “provokacijama OVK.” Broj takvih napada se postepeno povećavao i početkom marta 1999. je, prema svedoku, prerastao u “pobunu na srednjem nivou”, a vlasti su na to odgovarale angažovanjem masivnijih vojnih i policijskih snaga sa tenkovima, oklopnim vozilima i artiljerijskom podrškom. Po svedoku, bio je to adekvatan odgovor vlasti na “oružanu pobunu.”

U unakrsnom ispitivanju, tužilac Džefri Najs/Geoffrey Nice je iskazu Rolanda Kita suprostavio izjave britanskih i kanadskih generala koji su zapovedali Verifikacionom misijom i koji su imali suprotne ocene o kooperativnosti jugoslovenske odnosno srpske strane, kao i o odgovornosti za ono što se dogadjalo na terenu. Svedok je, medjutim, ostao pri svojim stavovima, izražavajući sumnju u objektivnost nekih od pripadnika verifikacione misije i ukazujući da mnogi od njih nisu bili osposobljeni za ono što su radili na Kosovu.

Tužilac je, sa svoje strane, ukazivao da je Kit “proveo samo pet nedelja u samo malom delu Kosova”, da nije imao pristupa obaveštajnim informacijama koje su bile dostupne višim oficirima i šefovima misije, kao i da nije imao kontakte sa političkim i vojnim vrhovima ni jedne od sukobljenih strana, nastojeći tako da umanji vrednost svedočenja kanadskog kapetana.

Milošević je i ovom prilikom odbio nekoliko puta ponovljenu ponudu sudskog veća da se uključi u direktno i dopunsko ispitivanje svedoka, što je sudiju Robinsona navelo da njegovo ponašanje oceni kao “kapriciozno” i da mu ukaže kako se od njega očekuje “zrelije ponašanje.”


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 204

KRIZA SVEDOKA: Kako braniti Miloševića uprkos njemu samom
ČEKAJUĆI SUĐENJE: Sudije uče pravoslavni kalendar
TEŽINA OPTUŽBI: Hrvatski generali ostaju u pritvoru
LISTA ČEKANJA: Tri nova suđenja do kraja godine