Home



TEŠKO I S NEPOVERENJEM




Predsednik Nacionalnog saveta SCG za saradnju sa Haškim tribunalom o razgovorima koje je danas vodio sa glavnim tužiocem i predsednikom Medjunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju. Tribunal očekuje od SCG da što pre napravi "ključni korak" u rešavanju slučajeva Ratka Mladića, Gorana Hadžića i četvorice generala, najavljujući da bi nakon toga imao više razumevanja za pozive Beograda na takozvanu "dvosmernu saradnju."

Rasim Ljajić, predsednik Nacionalnog saveta za saradnju sa Haškim tribunalom i ministar za ljudska i manjinska prava Srbije i Crne GoreRasim Ljajić, predsednik Nacionalnog saveta za saradnju sa Haškim tribunalom i ministar za ljudska i manjinska prava Srbije i Crne Gore

Rasim Ljajić, predsednik Nacionalnog saveta za saradnju sa Haškim tribunalom i ministar za ljudska i manjinska prava Srbije i Crne Gore, ocenio je današnje razgovore sa glavnim tužiocem Karlom/Carlom del Ponte i predsednikom suda Teodorom/Theodor Meron kao "vrlo teške i pune nepoverenja."

Posebno teški su, po Ljajiću, bili razgovori o slučajevima Ratka Mladića, Gorana Hadžića i četiri generala. Glavni tužilac Del Ponte je, kaže Ljajić, otvoreno rekla da poseduje informacije gde se Mladić nalazi, ali da ne veruje nikome u Beogradu da te informacije ne bi preneo optuženom generalu, kako bi se on na vreme sklonio, odnosno potražio novo sklonište. Ljajić je pozvao Del Ponte da takve informacije prosledi predstavnicima medjunarodne zajednice koji učestvuju u tim proverama, ali nije, kako kaže, dobio nikakav odgovor.

Ljajić je, kako tvrdi, siguran da postoji "apsolutna spremnost da se Ratko Mladić uhapsi... ukoliko je u SCG." Po njemu, "nema ni jednog razloga da bilo ko krije ili štiti Mladića, posebno ne iz državnih, policijskih i vojnih struktura." Ocenjuje da je "čitava zemlja talac jednog čoveka" i sigurna je da bi Mladić već bio izručen Tribunalu, da su vlasti "imale precizne informacije gde se nalazi." Tvrdi da je samo tokom poslednjih mesec dana izvedeno više akcija sa ciljem da se utvrdi da li je on na lokacijama koje su vlasti dobile kao moguća Mladićeva skloništa, ali su se sve te informacije pokazale netačnim

O slučaju Gorana Hadžića bilo je reči i u Ljajićevim razgovorima sa predsednikom Meronom, a u kontekstu razmatranja mogućnosti da se neki od haških slučajeva prepuste na procesuiranje domaćem pravosudju. Predsednik Meron mu je, kaže Ljajić, uzvratio pitanjem: "Kako možemo da vam prepustimo naše predmete kad niste u stanju da rešite slučaj jednog Gorana Hadžića?" Dodao je, medjutim, da bi se u slučaju rešavanja slučajeva Hadžić i Mladić, otvorila mogućnost za razgovore o prepuštanju nekih slučajeva domaćem pravosudju.

U razgovoru sa novinarima nakon svoje prve službene posete Tribunalu, ministar Ljajić je izrazio nadu da bi, kako je rekao, "za nekoliko dana mogli da imamo epilog slučaja Hadžić, koji je naneo ogromnu političku štetu SCG. Da smo to na vreme rešili - dodao je Ljajić - Tribunal bi danas sigurno imao više razumevanja za takozvanu dvosmernu saradnju."


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 203

PRETERANA POPUSTLJIVOST: Kako se Smilja Avramov razišla sa Miloševićem
SVE ILI NIŠTA: Optuženi hoće da svedoči ali neće da dâ izjavu
KRAJ SUĐENJA: General Strugar žali zbog dubrovačkih žrtava
EFEKTI ZLOČINA: Šta su tek uradili svom narodu
KRAJ NEKAŽNJIVOSTI: Uskoro prva suđenja u stalnom Međunarodnom krivičnom sudu