Home



BEGUNCI “KUPUJU VREME”




Carla del Ponte upozorila Savet bezbednosti da Karadžić, Mladić, Gotovina i ostali begunci čekaju da istekne rok trajanja Tribunala. Još 4 optužnice i 11 optuženih. “Puna saradnja” Hrvatske. SCG “gotovo uopšte ne saradjuje” ali ima šansu na popravnom ispitu: ako naredenih sedmica izostane “transfer značajnog broja begunaca”, Del Ponte će zaključiti da Beograd ne namerava da ispuni svoje medjunarodne obaveze.

Carla Del Ponte u Savjetu bezbjednostiCarla Del Ponte u Savjetu bezbjednosti

Do kraja godine tužilaštvo Haškog tribunala će završiti sve preostale istrage i podići još “najviše četiri optužnice protiv najviše 11 pojedinaca” – obavestila je danas Savet bezbednosti UN glavni tužilac Karla/Carla del Ponte.

Podnoseći redovan polugodišnji izveštaj o implementaciji strategije za okončanje rada Tribunala, Del Ponte je posebno istakla faktore koji ugrožavaju tu strategiju, a koji su van kontrole Tribunala i njegovog tužilaštva. Ključni faktor je, i dalje, odbijanje nadležnih vlasti, pre svega u Republici Srpskoj i Srbiji i Crnoj Gori, da hapse ili obezbede predaju 20 begunaca od medjunarodne pravde.

Neželjena posledica “izlazne strategije”, prema Del Ponte, je to što “zaštitne mreže” koje čuvaju begunce poput Karadžića, Mladića i Gotovine, pokušavaju sada da “kupe vreme” do 2008. godine kada bi u Hagu trebalo da se završe sva prvostepena sudjenja, nadajući se da će tako izbeči suočenje sa pravdom. Zato bi, po mišljenju Del Ponte, bilo dobro da Savet bezbednosti jasno stavi do znanja da će Tribunal trajati “sve dok se ne bude sudilo trojici begunaca pomenutih u Rezolucijama 1503 i 1534”, dakle Karadžiću, Mladiću i Gotovini.

Puna saradnja država je, smatra Del Ponte, drugi faktor od značaja za uspešno okončanje misije Tribunala. Za razliku od Hrvatske koja trenutno “u punoj meri saradjuje”, vlasti Srbije i Crne Gore, po oceni Del Ponte, od decembra prošle godine “gotovo uopšte ne saradjuju” i u medjuvremenu su postale “utočište za begunce”, na čelu sa generalom Mladićem.

Prema najnovijim informacijama, tvrdi Del Ponte, begunci za koje se verovalo da su u Republici Srpskoj prešli su u Srbiju. Tužilaštvo, medjutim, okleva da te informacije podeli sa srpskim vlastima, budući da se nedavno “opeklo.” Naime, nakon što su im iz Haga date precizne informacije o tome gde se nalazi jedan od visokih oficira VRS optuženih za srebrenički genocid, srpske vlasti su odgovorile da iz političkih razloga “nije zgodno” da ga hapse. Ubrzo potom, tvrdi Del Ponte, optuženi je ponovo nestao. U begstvu je, inače, još pet oficira VRS optuženih za genocid u Srebrenici: Ljubo Beara, Vinko Pandurević, Ljubiša Borovčanin, Vujadin Popović i Drago Nikolić.

Ukazujući da nema napretka ni na drugim poljima saradnje, Del Ponte je primetila da su poslednjih meseci vlasti SCG oslobodile nekoliko svedoka obaveze čuvanja državne tajne... ali se radilo o svedocima odbrane, a ne optužbe. Istovremeno, tvrdi Del Ponte, iz Beograda još nema odgovora na više od pedeset zahteva da se potencijalni svedoci optužbe oslobode obaveze čuvanja tajni.

Del Ponte je, na izvestan način, dala Beogradu šansu za “popravni ispit.” Ukazujući da je nekoliko visokih srpskih zvaničnika najavilo da će saradnja biti obnovljena posle predsedničkih izbora, Del Ponte je rekla da će – ukoliko narednih nedelja “izostane transfer značajnog broja begunaca” u Hag – biti prinudjena da zaključi da Srbija i Crna Gora “i dalje nije spremna da poštuje svoje medjunarodno pravne obaveze.”



Fotografije
Carla Del Ponte u Savjetu bezbjednosti
Carla Del Ponte u Savjetu bezbjednosti


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 197

IN MEMORIAM: Odlazak sudije Ričarda Meja
ZLOČIN, PRIZNANJE I KAZNA: Trinaest godina zatvora Milanu Babiću
ISTRAGA POD LUPOM: Površno traganje za "oslobađajućim dokazima"
ODBRANA MAJORA JOKIĆA: Štapski oficir bez ovlašćenja i ambicija
DUBROVAČKA PREPUCAVANJA: Odbrana generala najavljuje da će raskrinkati admirala
STANDARDNA PROCEDURA: Postoji li nenasilno etničko čišćenje?
DR. ISMET CERIĆ: Kako je sestra Elvira spasila doktora Karadžića