Home



ŠEŠELJU PRODUŽEN "REŽIM OGRANIČENIH KOMUNIKACIJA"




Ograničenja, prvi put nametnuta u decembru prošle godine, se produžavaju do predsedničkih izbora u Srbiji, 13. juna 2004.

Vojislav Šešelj u sudnici TribunalaVojislav Šešelj u sudnici Tribunala

Vojislav Šešelj ostaje na "režimu ograničenih komunikacija" najmanje do predsedničkih izbora u Srbiji, zakazanih za 13. juna 2004. - odlučio je danas zamenik sekretara Haškog tribunala Dejvid/David Tolbert.

Režim ograničenih komunikacija je Vojislavu Šešelju i Slobodanu Miloševiću uveden prvi put decembra prošle godine, uoči tadašnjih predsedničkih izbora, u koje su obojica pokušali da se uključe izjavama iz Pritvorske jedinice UN. Miloševiću je, posle dva meseca, taj režim ukinut, dok je Šešelju produžavan svakih 30 dana do najnovije, današnje odluke, koja će važiti do 13. juna 2004.

U tom periodu, zabranjeni su bilo kakvi kontakti optuženog sa svima izuzev pravnih zastupnika diplomatskih i konzularnih predstavnika Srbije i Crne Gore i članova najuže porodice. Porodične posete biće nadgledane na način koji odredi upravnik Pritvorske jedinice. Budući da se u tekstu precizira da se iz restrikcije izuzimaju pravni zastupnici "ukoliko ih ima", u ovom trenutku nije jasno da li to izuzeće važi za dvoje sadašnjih "pravnih savetnika" optuženog Šešelja, koji je sam svoj branilac.

Na produženje i pooštrenje restrikcija zamenika sekretara je, kako se navodi u današnjoj odluci, navelo Šešeljevo "izazovno" ponašanje, a posebno njegovo pismo od 15. aprila 2004. upućeno Tomislavu Nikoliću, sadašnjem lideru srpskih radikala.. Šešelj u tom pismu iznosi teške optužbe na račun sudija, tužilaca i zvaničnika Sekretarijata suda, i podstiče Nikolića da se to distribuira medijima, što je ovaj i učinio, čime se optuženi uključio u sadašnju izbornu kampanju u Srbiji. A to, po oceni zamenika sekretara, predstavlja "ozbiljnu zloupotrebu" mogućnosti pisane komunikacije koje su prethodnim odlukama bile odobrene Šešelju.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 191

SLUČAJNI PROLAZNICI: U Srebrenici iz radoznalosti, a ne po naređenju
NEVINOST BEZ ZAŠTITE: Šta boli generala Ojdanića?
KOMPLIMENT ILI OPTUŽBA: Britanski general i bosanski "Komandant Lisica"
EKSPERTIZA OPTUŽBE: Da li je Stari grad bio meta ili kolateralna šteta?
OLAKO OBEĆANA EFIKASNOST: Tužilac ne veruje garancijama Beograda
DEVET GODINA BEGSTVA: Postoje li tajne nagodbe sa Karadžićem i Mladićem