Home



BRITANSKI ZATVORI ZA HAŠKE OSUDJENIKE




Velika Britanija je deseta evropska država koja je Tribunalu stavila na raspolaganje svoje "zatvorske kapacitete"

Tower Bridge u LondonuTower Bridge u Londonu

Velika Britanija je postala deseta evropska država koja je Tribunalu stavila na raspolaganje svoje "zatvorske kapacitete." Sporazum o izdržavanju kazni su, juče u Hagu, potpisali britanski ambasador ser Kolin Bad/Colin Budd i zamenik sekretara Tribunala Dejvid/David Tolbert.

Prema Statutu Tribunala, osudjeni za ratne zločine izdržavaju kaznu u zatvorima zemalja-članica UN koje Savetu bezbednosti izraze spremnost da takve osudjenike prihvate u svojim kaznenim institucijama. Pre Velike Britanije, sporazume o izdržavanju kazni koje izriče Tribunal potpisali su Italija, Finska, Norveška, Švedska, Austrija, Francuska, Španija, Danska i Nemačka. U slučaju Nemačke, za svakog osudjenika koji se upućuje na izdržavanje kazne u tu zemlju potpisuju se posebni ad-hoc sporazumi.

Sporazumima o izdržavanju kazne uspostavlja se ravnoteža izmedju primata Tribunala i obaveze da se kazna izdržava u skladu sa zakonodavstvom zemalja koje pružaju "zatvorske usluge". Države su vezane dužinom presuda koje je izrekao Tribunal i ne mogu da menjaju njihovo trajanje. Pored toga, "države domaćini" moraju da traže saglasnost predsednika Tribunala ukoliko žele da promene zatvorske uslove nekom haškom osudjeniku. Uslovi izdržavanja kazne odredjeni su nacionalnim zakonom, ali su podvrgnuti nadzoru Tribunala i moraju da budu u skladu sa minimalnim medjunarodnim standardima. Sporazumima se takodje, predvidja mogućnost amnestije ili ublažavanja kazne osudjenim osobama u skladu sa nacionalnim zakonodavstvom, ali samo pod nadzorom predsednika Tribunala koji je dužan da se o tome konsultuje sa sudijama. Ukoliko se predsednik ne složi sa predloženom amnestijom ili ublažavanjem, osudjenik će se vratiti u zatvor Tribunala, do odredjivanja nove zemlje u kojoj će nastaviti izdržavanje kazne.

Trenutno 13 haških osudjenika izdržava kazne u zatvorima zemalja koje su potpisale sporazume sa Tribunalom, a još nekoliko ih čeka da Sekretarijat Tribunala, u konsultaciji sa sudijama, odabere za njih odgovarajući zatvor.

U tom se postupku, naravno, konsultuju i zemlje koje pružaju "zatvorske usluge." Neke od njih su postavile izvesne uslove. Finska je, recimo, stavila do znanja da ne želi da ugošćuje "vodeće ratne zločince", čije će zbrinjavanje tražiti zatvore maksimalnog stepena bezbednosti, kakvih nema u toj skandinavskoj zemlji.



Fotografije
Tower Bridge u Londonu
Tower of London


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 184

RASTANAK: Tribunal odao priznanje sudiji Meju
PRESUDA: Sedam godina zatvora za admirala Jokića
PROCESNA SPOSOBNOST: Prinudno lečenje za kapetana Kovačevića
PRINUDNI RAD UZ BATINE: "Radni dan" zatočenika u Bugojnu
MICHAIL WLADIMIROFF: Plovidba "neistraženim vodama" humanitarnog prava