Home



ČIJA JE BOSNA?




Na početku unakrsnog ispitivanja Miroslava Deronjića, bivšeg predsjednika Kriznog štaba Bratunca, odbrana Momčila Krajišnika pokušala je da umanji "političku težinu" svjedoka. Kako su, na osnovu nacionalnog sastava i vlasništva nad zemljom, crtane opštinske karte u Bosni i Hercegovini.

Miroslav Deronjić, svjedok na sudjenju KrajišnikuMiroslav Deronjić, svjedok na sudjenju Krajišniku

"Imam problema da shvatim to crtanje karata, koje su se zasnivale na nacionalnoj strukturi stanovništva i na vlasništvu nad zemljom u Bosni", priznao je predsjedavajući sudija Alfonsus Ori/Alphonsus Orie tokom unakrsnog ispitivanja Miroslava Deronjića, svjedoka optužbe na sudjenju Momčilu Krajišniku. Pokušavajući da shvati o čemu se radi upitao je svjedoka "da li su te karte o vlasništvu nad zemljištem trebalo da budu jednakovrijedan argument, kao one o nacionalno većinskom stanovništvu na nekom području Bosne?"

Deronjić je, najprije, izrazio bojazan da će, u želji da pomogne, "vjerovatno još više komplikovati stvari". A onda je objasnio kako je u raspravama "oko tog veoma čudnog pitanja čija je zapravo Bosna", SDA uvijek isticala demografski faktor odnosno broj stanovnika; SDS se pozivala na istorijski faktor i vlasništvo nad zemljom; dok su Hrvati uglavnom izvlačili istorijske argumente, "pozivajući se na vladare koji su vladali Bosnom u nekim periodima istorije". Po Deronjiću, to su početkom devedesetih bile uobičajene argumentacije suprotstavljenih strana. "Sad izgleda čudno, ali o tome su javno i preko medija raspravljali najviši predstavnici političkih stranaka u BiH", zaključio je svoje objašnjenje.

Sudija Ori se nije izjašnjavao da li mu je taj odgovor pomogao da shvati "čija je Bosna", odnosno zašto su, i kakve su, opštinske karte crtane uoči rata u BiH.

U unakrsnom ispitivanju, koje vodi Krajišnikov britanski branitelj Nikolas Stjuart/Nicholas Stewart, Deronjić je svjedočio kako je rukovodstvo SDS u ljeto 1991. izdalo nalog svim lokalnim odborima stranke da izrade karte svojih opština, na kojima će raznim bojama biti uneseni podaci gdje žive Srbi, a gdje pripadnici drugih nacionalnosti i koliko ko procentualno ima vlasništva nad zemljištem. Deronjić je u to vrijeme bio predsjednik opštinskog odbora SDS u Bratuncu, u istočnoj Bosni

Deronjić je rekao da je opštinski odbor SDS izradio tu kartu, ali da je ona bila "prilično slobodna procjena", pošto je u najvećem dijelu opštine Bratunac stanovništvo bilo izmiješano, čak su i kuće i posjedi bili izmiješani, i nije se mogla "precizno ustanoviti podjela".

Uprkos tome, po tvrdnji svjedoka, karte koje su iz Bratunca i drugih opštinskih odbora SDS poslate rukovodstvu stranke, poslužile su za formiranje "srpskih opština i srpskih autonomnih oblasti", po varijantama A i B iz "Uputstva o organizovanju i djelovanju organa srpskog naroda u BiH u vanrednim okolnostima".

Na početku unakrsnog ispitivanja, odbrana je pokušala da umanji "političku težinu" svjedoka, ukazujući da je Deronjić 1991. i 1992. – u vrijeme koje pokriva optužnica - bio lokalni političar niskog ranga, da lično nije ni poznavao optuženog Momčila Krajišnika i da ne može relevantno svjedočiti o aktivnostima najviših organa i ličnosti Srpske demokratske stranke. Prepoznavši tu namjeru zastupnika odbrane, Miroslav Deronjić mu je u jednom trenutku uzvratio: "Lično sam poznavao Radovana Karadžića i bio sam najznačajniji političar u Bratuncu i veoma utjecajan u regiji."

Svjedočenje Miroslava Deronjića se nastavlja.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 180

DOGOVOR NA "NAJVIŠEM NIVOU": Kako je "nameštaj" iz Srbije prelazio Drinu
"VUKOVARSKA TROJKA": Suđenje za masakr u Ovčari tek sljedeće godine
OBIČNO NEPOZNATE PALIKUĆE: Dan kada je gorela Guča Gora
OGRANIČAVANJE DUBROVAČKE ŠTETE: Odbrana osporava nalaze eksperta UNESCO
"DUŠEVNE PATNJE" U SUDNICI: Novi advokat u pripravnosti za Vojislava Šešelja
SLUČAJ MAGLOV: Suđenje advokatu zbog nepoštovanja suda
DIEGO ARRIA: Tribunal je sila koja se ne može zaustaviti