Home



MILOŠEVIĆ PROTESTUJE ZBOG "OGRANIČAVANJA KOMUNIKACIJA"




Njemu i Šešelju je Haški tribunal u prošli petak zabranio telefonske razgovore i posjete bilo koje osobe, koja nije član najuže porodice

Sjedište Tribunala u Den HaaguSjedište Tribunala u Den Haagu

Iz pouzdanih izvora Haškog tribunala saznaje se da je za vrijeme svjedočenja bivšeg američkog generala Veslija Klarka/Wesley Clark, Slobodan Milošević iskoristio jedan trenutak da kaže kako je odluka Tribunala da mu ograniči telefonske i lične kontakte - "kršenje ljudskih prava".

Kao kandidati na parlamentarnim izborima u Srbiji, zakazanim za 28. decembar, "pritvorenici Slobodan Milošević i Vojislav Šešelj" su, kako je utvrdio Sekretarijat Tribunala, u više navrata u prostorijama Pritvorske jedinice UN u Sheveningenu, davali izjave sredstvima javnog informisanja, a u cilju političke propagande.

Zato je sekretarijat, pozivajući se na pravilo 63(B) Pravilnika o pritvoru, po kojem se "nekoj osobi može odbiti dozvola da posjeti pritvorenika ako se utvrdi da je svrha posjete pribavljanje informacija za objavljivanje u medijima". Takodje se može zabraniti komunikacija izmedju optuženog i drugih lica ako ima razloga vjerovanju da bi posjetioci omogućili objavljivanje izjava pritvorenika, čija bi posljedica bila "podrivanje mandata ovog Medjunarodnog suda da doprinese ponovnom uspostavljanju i održavanju mira u bivšoj Jugoslaviji".

Sekretarijat je "u skladu sa pravilom 60 i 63 Pravilnika o pritvoru" odlučio da se u periodu od 30 dana zabrani svaka telefonska komunikacija optuženih i drugih osoba, pogotovo ako one imaju veze sa sredstvima javnog informisanja i da zabrane sve posjete izuzev članova uže porodice.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 174

OD KOSOVA DO HAGA: Vesli Klark drugi put protiv Slobodana Miloševića
23 GODINE ZA SUŠICU: Kazna teža od predložene ali blaža od zaslužene
ATMOSFERA NEKAŽNJIVOSTI: "Zeleno svetlo" za granatiranje Dubrovnika
ŽALBA: General Blaškić traži istinu i pravdu za zločine u Lašvi
PUT BEZ POVRATKA: Kako su prognani žitelji hrvatskih sela oko Travnika