Home



SVE JE REKLAMA




Mogući predsjednički kandidat demokrata, Wesley Clark je svoje svjedočenje u Hagu obilato iskoristio za nastavak predizborne kampanje

Svjedočenja penzioniranog američkog generala Wesleya Clarka/Vesli Klark na procesu protiv bivšeg jugoslavenskog predsjednika Slobodana Miloševića pred Haškim sudom novinari nisu bili u prilici da izravno prate. Medjutim, u pažljivo pripremljenoj "popratnoj propagandnoj kampanji", u pauzama svjedočenja, mogli su čuti u direktnom razgovoru, Clarkov stav o mogućnom sudjenju uhapšenom Saddamu Husseinu, njegovo vidjenje Sporazuma iz Kyota, mišljenje o stalnom Medjunarodnom krivičnom sudu i proširivanja partnerstva NATO i na zemlje Srednjeg Istoka.

Da je američki "izbori cirkus" već počeo, svjedočila je i atmosfera koja je okruživala generala Clarka prilikom boravka u Hagu. Desetak američkih novinara koji su ga "u stopu" pratili pitali su haškog svjedoka o svemu, ponajmanje o njegovom pojavljivanju na klupi za svjedoke na sudjenju Slobodanu Miloševiću, o kojem bivši zapovjednik NATO snaga u Europi ima šta reći. Po njegovim sopstvenim riječima, imao je "više od 100 sati" susreta i razgovora sa nekadašnjim jugoslavenskim predsjednikom, optuženim za ratne zločine u Hrvatskoj i na Kosovu, te za genocid u Bosni i Hercegovini.

"Sve je sada u svrhu kampanje, sve je važno kod kuće", prokomentirao je jedan od američkih novinara, uvjeren da je sadašnja administracija u Washingtonu/Vašington smišljeno odgodila emitiranje Clarkovog svjedočenja. Ne iz sigurnosnih, već iz predizbornih razloga: predsjedniku Bushu ne bi išlo u korist direktno svjedočenje mogućeg izbornog suparnika, i to na dan kad je potvrdjeno da je osoba uhapšena u mračnom iračkom skrovištu - Sadam Husein "glavom i bradom". U tom bi se slučaju demokrata Clark promovirao u najljepšem svijetlu: svjedočeći protiv još jednog od "modernih tiranina", Sloboda Miloševića, što bi mu, uvjeren je američki izvor, donijelo značajne poene kod američke publike.

Medjutim, ni Wesley Clark nije gubio vrijeme: izdašno je američkim novinarima davao intervjue o Sadamu Huseinu, globalnom terorizmu, odnosima Amerike i Europe i ostalim temama važnim za sticanje što boljih pozicija u mogućoj predizbornoj kampanji.

Penzionirani general je za vrijeme boravka u Hagu održao i predavanje na temu transatlantskih odnosa u tamošnjem Institutu za medjunarodne odnose. Posjetitelji predavanja, mahom američki novinari i diplomate, imali su priliku čuti da bi se Clark, ukoliko bude izabran za prvog čovjeka Amerike, borio za podršku Medjunarodnom krivičnom sudu, Sporazumu iz Kyota, te za redefiniranje uloge i značaja Sjevernoatlantskog saveza.

Njegov stav oko Iraka je, naglasio je, ostao isti: u načelu, ne protivi se medjunarodnoj vojnoj intervenciji, jer "nedopustivo je stajati po strani kada znate da se negdje dogadja zločin. Za Clarka, najbolji primjer za to je Kosovo: "NATO treba biti prvi izbor i za Ameriku i za Europu. Na Kosovu smo dokazali kako su demokracije jake kada djeluju zajedno. Milošević nas nije uspio razjediniti", rekao je penzionirani američki general i mogući kandidat demokrata na predstojećim predsjedničkim izborima.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 174

OD KOSOVA DO HAGA: Vesli Klark drugi put protiv Slobodana Miloševića
23 GODINE ZA SUŠICU: Kazna teža od predložene ali blaža od zaslužene
ATMOSFERA NEKAŽNJIVOSTI: "Zeleno svetlo" za granatiranje Dubrovnika
ŽALBA: General Blaškić traži istinu i pravdu za zločine u Lašvi
PUT BEZ POVRATKA: Kako su prognani žitelji hrvatskih sela oko Travnika