Home



HOLBROOKE PROTIV SUDJENJA SADDAMU PO MILOŠEVIĆEVOM RECEPTU




Nakon što je u Americi objavljena vijest da je Saddam Hussein konačno uhićen, bivši srbijanski predsjednik Slobodan Milošević je vrlo često uziman kao primjer - kako ne treba postupati sa Saddamom - Haškom tribunalu za bivšu Jugoslaviju zamjera se sporost i medijska otvorenost koju je Milošević znao iskoristiti

Bivši američki ambasador u UN i tvorac Daytonskog/Dejton sporazuma, Richard Holbrooke/Ričard Holburk izjavio je da Saddamu Husseinu/Sadam Husein ne bi trebalo suditi u Hagu na stalnom Krivičnom sudu za ratne zločine, već u Iraku, zbog toga da bi se izbjeglo da se bivšem iračkom diktatoru sudi, "sporo i bez mogućnosti izricanja smrtne kazne" kao u slučaju Milošević.

U analizama i diskusijama koje su se razvile nakon što je u Americi objavljena vijest da je Saddam Hussein konačno uhićen od strane američkih vojnika, bivši srbijanski predsjednik Slobodan Milošević je vrlo često uziman kao primjer - kako ne treba postupati sa Saddamom. Haškom tribunalu za bivšu Jugoslaviju, konkretno u slučaju Miloševića, Amerikanci zamjeraju veliku sporost i, više od toga, što su posredstvom kamera bivšem srbijanskom predsjedniku dali "politički podijum" za izvjesnu rehabilitaciju na domaćoj političkoj pozornici u Srbiji. Holbrooke je, govoreći prvo na TV stanici Fox/Foks, a potom na CNN-u, upozorio da se to Saddamu ne bi smjelo omogućiti.

Holbrooke, medjutim, kao i većina kritičara Bushove/Buš administracije, uključujući i vodećeg kandidata za predsjedničku nominaciju Demokratske partije za izbore 2004., Howarda Deana/Hauard Din, te generala Wesleya Clarka/Vesli Klark, nije protiv toga da se u proces sudjenja Saddamu Husseinu uključi medjunarodna zajednica.

Izuzetak je donekle, takodje, demokratski pretendent za predsjedničku nominaciju dogodine, senator Joseph Lieberman/Džozef Liberman, koji je izjavio da za Saddama treba rezervirati najtežu kaznu. Time se isključuje mogući angažman Stalnog Krivičnog suda u Hagu, ali i iračkih sudova, jer je smrtna kazna ukinuta nakon Irački Vladin savjet u Bagdadu preuzeo vlast u maju ove godine.

Predstavnici organizacija za zaštitu ljudskih prava u Americi ističu kako bi se sudjenje Saddamu Husseinu moralo organizirati pod okriljem Ujedinjenih naroda i medjunarodne zajednice. Samo tako, ističu zagovornici ove pozicije, "moglo bi se osigurati da se Amerikanci iznova ne dožive kao pristrani okupatori", već oni koji vode računa o medjunarodnoj pravdi.

Kritičari Bushove administracije pozvali su vladu u Washingtonu/Vašington da iskoristi trenutak, kao povod za novi medjunarodni konsenzus i vidljivu mogućnost, "internacionalizacije iračkog problema".


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 174

OD KOSOVA DO HAGA: Vesli Klark drugi put protiv Slobodana Miloševića
23 GODINE ZA SUŠICU: Kazna teža od predložene ali blaža od zaslužene
ATMOSFERA NEKAŽNJIVOSTI: "Zeleno svetlo" za granatiranje Dubrovnika
ŽALBA: General Blaškić traži istinu i pravdu za zločine u Lašvi
PUT BEZ POVRATKA: Kako su prognani žitelji hrvatskih sela oko Travnika