Home



"SPORAZUMNO" MINSKO POLJE




Srbi u rodnom selu Momčila Krajišnika se nisu spremali za rat, iako su još u martu 1992. godine "minirali liniju razgraničenja sa Muslimanima", tvrdi svedok odbrane, predratni sused optuženog

Siniša Krsman, svedok odbrane Momčila KrajišnikaSiniša Krsman, svedok odbrane Momčila Krajišnika

Siniša Krsman, svedok odbrane Momčila Krajišnika, pre rata je bio predsednik Saveza socijalističke omladine, rat je proveo u Vojsci Republike Srpske, a posle Dejtonskog/Dayton sporazuma učlanio se u Srpsku radikalnu stranku. No, odbrani je njegova biografija bila naročito zanimljiva zbog toga što je živeo u sarajevskom naselju Zabrđe, gde je optuženi Momčilo Krajišnik rođen i u kojem je sa porodicom živeo do početka rata.

Odbrana je tokom svedočenja Siniše Krsmana nastojala da dokaže da se Srbi u rodnom mestu optuženog Krajišnika, kao i u celoj BiH, nisu spremali za rat.

Srbi iz Zabrđa i Muslimani iz susednog Sokolja su se, tvrdi Krsman, dogovorili još u martu 1992. godine da linija razgraničenja između dva sela bude minirana. Sporazum, međutim, nije rezultirao zajedničkom akcijom, pa su, rekao je, mine postavljali samo Srbi, dok su Muslimani to nadgledali "sa pristojne udaljenosti".

Mesec dana pre početka rata, tvrdi dalje Krsman, Muslimani su otpočeli sa kopanjem rovova i akciju su nazvali "Kopanjem do slobode". Muslimani su, po svedoku Krajišnikove odbrane, krivi i za početak rata jer su 8. maja 1992. granatirali Zabrđe i tom prilikom ubili tadašnjeg lokalnog predsednika SDS.

"Ja nisam želeo rat, ali sam, kad je već počeo, bio odlučan da ga dobijem", rekao je Krsman. Odlučan je, tvrdi on, bio i Momčilo Krajišnik koji je "bukvalno bio nateran" da se uključi u politiku, pa je, "kao što to svi Srbi rade", posao kojeg se prihvatio "želeo da dovrši do kraja".

Svedočenje Siniše Krsmana biće završeno u ponedeljak.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 271

BiH PROTIV SCG: Prva runda završena, nastavak 18. aprila
"DOBRODOŠLI U MRTVO SELO": Škabrnja nakon pohoda "martićevaca"
NEMOĆ POSMATRAČA: Kako je osujećena evakuacija vukovarske bolnice