Home



ANALIZA PREDMETA OTKRIVENIH PORED LEŠEVA U TOMAŠICI




Biolog Elmira Karahasanović na suđenju Ratku Mladiću predstavila ekspertske rezultate DNK analize predmeta pronađenih pored tela 385 žrtava u masovnoj grobnici Tomašica kod Prijedora

Elmira Karahasanović, svjedok na suđenju Ratku Mladiću Elmira Karahasanović, svjedok na suđenju Ratku Mladiću

U drugom delu današnjeg zasedanja na suđenju Ratku Mladiću je na poziv optužbe, u svojstvu veštaka, svedočila Elmira Karahasanović, šef Odseka za biološka veštačenja u Odeljenju za forenziku federalne policije BiH. Ona je u aprilu 2014. godine po nalogu bosansko-hercegovačkog tužilaštva sa još dvoje kolega sačinila izveštaj u kojem se predstavlja biološka, hemijska i daktiloskopska (uzimanje otisaka prstiju) analiza artefakata, odnosno predmeta koji su pronađeni pored tela žrtava u masovnoj grobnici Tomašica kod Prijedora.

Svedokinja je koordinirala izradu trodelnog izveštaja, a radila je samo na delu koji se bavi biološkom obradom, odnosno DNK analizom uzoraka pronađenih na predmetima iz grobnice. Optužba nije izvela veštake u vezi sa druga dva dela izveštaja koji se odnose na hemijsku i daktiloskopsku analizu, pa je veće sudije Orija/Orie odlučilo da u dokaze usvoji ceo izveštaj, ali da razmatra samo deo koji je radila Elmira Karahasanović.

U kratkom glavnom ispitivanju nije rečeno mnogo toga, osim da su među predmetima u masovnoj grobnici Tomašica pored tela otkrivene rukavice, gas maske i protivpožarni aparati. Tek je u unakrsnom ispitivanju navedeno da su na rukavicama pronađeni tragovi tri muške i jedne ženske osobe nepoznatog identiteta. Saznalo se još i da je u izveštaju zapisano da su pronađene gas maske bile u upotrebi u JNA, a branilac Ivetić je dokazivao da su u bivšoj Jugoslaviji vrlo slične pravljene i za potrebe civila.

Odbrana je ukazivala i da tokom analize predmeta iz grobnice Tomašica nije poštovana procedura, između ostalog i zato što je prilikom hemijske, daktiloskopske i balističke obrade skidana prljavština, a zajedno sa njom i DNK uzorci. Svedokinja je objasnila da je to uobičajen postupak i da se uzorci za potrebe DNK analize uzimaju pre hemijske i svake druge obrade. Tako uzeti uzorci sa predmeta pronađenih u Tomašici još uvek se čuvaju i, ako je potrebno, DNKanalizu je moguće ponoviti, rekla je Karahasanovic.

Masovna grobnica Tomašica sa 385 tela žrtava iz Prijedora otkrivena je u septembru 2013. godine, a tužilac je prošle sedmice na suđenju Ratku Mladiću počeo da izvodi dokaze o tome. Mini dokazni postupak je, nakon iskaza Elmire Karahasanović, nastavljen svedočenjem britanskog forenzičkog patologa Džona Klarka/John Clark.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 679

UZROK SMRTI: Od čega su stradale žrtve iz Tomašice?
ZAKAŠNJENJE: Dugo čekanje na raspravu o žalbi osuđenih policijskih čelnika
VOJSKA I/ILI POLICIJA: Iz čijeg su arsenala čahure i meci iz masovne grobnice