Home



BEZ SAZNANJA O NEPOZNATIM INCIDENTIMA




U izjavi timu odbrane, oficir vojske bosanskih Srba Branko Volaš naveo da o incidentima iz optužnice protiv Ratka Mladića ne zna ništa, mada nije umeo da kaže na koje je incidente uopšte mislio

Branko Volaš, svjedok odbrane Ratka Mladića Branko Volaš, svjedok odbrane Ratka Mladića

U optužnici protiv Ratka Mladića Ključ je na popisu šest opština u BiH u kojima je 1992. godine kampanja progona nesrpskog stanovništva dosegla razmere genocida. Svedok odbrane Branko Volaš, međutim, tvrdi da su Muslimani i Hrvati dobrovoljno napuštali opštinu, a o zločinima protiv nesrpskih civila, uključujući i više masovnih ubistava koja se navode u optužnici ne zna ništa.

Svedok je početkom 1992. godine mobilisan u JNA, u junu iste godine je postao pomoćnik za obaveštajno-bezbednosne poslove komandanta Trećeg bataljona 17. ključke brigade, a kasnije tokom leta preuzeo je dužnost komandanta istog bataljona. Za početak sukoba u Ključu optužuje muslimanske ekstremiste koji su, kaže, u maju 1992. godine iz zasede napali konvoj autobusa JNA, a potom i patrolu MUP kada je ubijen zamenik komandira ključke policijske stanice Dušan Stojković. Priznaje da je o pomenutim incidentima čuo od drugih i da nema direktnih saznanja.

U dokaze je uvedena Volašova pisana izjava čiji 14. pasus glasi: "U vreme dešavanja incidenata iz optužnice ja sam bio na ratištu na Kupresu. Ja o broju žrtava i samom događaju ne znam ništa". Predsedavajućeg sudiju Orija/Orie interesovalo je o kojem to konkretnom događaju ne zna ništa, a svedok je uzvratio da se ne seća tačno o čemu je razgovarao sa članovima tima Mladićeve odbrane i na šta se taj deo izjave odnosi. "Rekli ste, dakle, da ne znate ništa o nečemu za šta ne znate čak ni šta je", primetio je predsedavajući sudija, a Volaš odgovorio da je o zločinima u Ključu samo čuo priče za koje ne zna jesu li istinite ili ne.

Na početku unakrsnog ispitivanja tužilac Džeremi/Jeremy je primetio da je svedok početkom juna 1992. godine, kada se dogodilo ubistvo najmanje 77 muslimanskih zatočenika u školi u Velagićima, bio na ratištu na Kupresu, ali da je prilikom drugog masovnog ubistva bio u Ključu. Sa ratišta se, naime, vratio krajem juna, a masakr nad oko 144 muslimanska civila u selu Biljani dogodio se 10. jula. Svedok, međutim, kaže da je u to vreme sa komandom svog bataljona bio u selu Donja Previja, 12-13 kilometara od Ključa, u sasvim drugom delu opštine u odnosu na Biljane.

U izjavi timu odbrane svedok je naveo da su uslovi u Ključu tokom rata bili teški za sve, pa su meštani svih nacionalnosti "dobrovoljno" odlazili, što je po njemu bilo "razumljivo". U izveštaju koji je u novembru 1992. godine načelnik policije iz Ključa Vinko Kondić uputio Ratku Mladiću navodi se, ukazao je tužilac, da je u opštini od predratnih 17.500 ostalo svega 2.000 Muslimana. Svedok priznaje da je primetio da ih je bilo sve manje, ali i dalje tvrdi da se radilo o dobrovoljnim odlascima "u treće zemlje".

Tužilac je zatim predočio zaključak lokalnog Ratnog predsedništva od 30. jula 1992. godine po kojem se "trajno iseljavanje dozvoljava samo ako je izvršena zamena nekretnina", a u protivnom imovinu će preuzeti srpska opština Ključ. Tužilac sugeriše da se zapravo radilo o garanciji da se nesrpsko stanovništvo neće vraćati, kao i da odlazak uopšte nije bio dobrovoljan. Sem što je rekao da mu te mere deluju "smešno", Volaš nije želeo detaljnije da ih komentariše, navodeći da se u "pravne principe" ne razume najbolje.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 663

"NEŠTO STRAŠNO": Kako je reagovao Mladić kada je saznao za ubistva u Srebrenici
SA OPTUŽENIM ILI BEZ NJEGA: Tužilaštvo traži nastavak suđenja Goranu Hadžiću
ĆUTANJE (NI)JE ZLATO: Šta je sve svjedok odbrane propustio da kaže