Home



IZDVAJANJE IZ BIH ZBOG "PONIŽAVANJA I PREGLASAVANJA SRBA"




Bivši pripadnik DB BiH Neđo Vlaški tvrdio da su bosanski Srbi bili "ponižavani i preglasavani" od strane muslimanskih i hrvatskih političara, što je dovelo do formiranja zasebnih srpskih institucija. Tužilac, s druge strane, ukazuje na postojanje plana rukovodstva bosanskih Srba da se, bez obzira na sve, zauzme i etnički očisti veliki deo teritorije BiH

Neđo Vlaški, svjedok odbrane Ratka Mladića Neđo Vlaški, svjedok odbrane Ratka Mladića

Bivši radnik Državne bezbednosti BiH Neđo Vlaški je u izjavi odbrani Ratka Mladića opisao događaje koji su, iz njegove perspektive, doveli do rata. Za početak sukoba optužio je političare bosanskih Muslimana i Hrvata koji su, kako je rekao, "ponižavali i preglasavali" Srbe u institucijama vlasti. Zbog toga je srpsko rukovodstvo bilo primorano da organizuje sopstvene institucije i odvoji se od ostataka BiH.

Vlaški kaže da je Državna bezbednost BiH pre rata u sklopu "praćenja svih nacionalizama" nadgledala rad organizacije Mladi Muslimani čiji je član bio kasniji predsednik BiH Alija Izetbegović. Radilo se, objašnjava svedok, o verskim ekstremistima koji su pred jugoslovenskim sudom osuđeni na višegodišnje zatvorske kazne.

Kada je izašao iz zatvora, Izetbegović je, navodi Vlaški, postao politički lider Muslimana i ostvario je kontrolu nad "skoro svim delovima policije", a u Sarajevu je došlo do "simbioze" nesrpskih političara i kriminalaca. To je, tvrdi, rezultiralo oružanim napadima na Srbe u gradu – prvo je ubijen srpski svat Nikola Gardović, zatim i policajac Pera Petrović. Tako je, kaže, "otvoren lov na Srbe", čije je rukovodstvo organizovalo svoje organe sa ciljem odbrane.

Tužilac Veber/Weber je u unakrsnom ispitivanju, međutim, predočio dokaze koji, po njemu, ukazuju na predratni plan rukovodstva bosanskih Srba da organizuju svoju vlast, zauzmu deo BiH koji su smatrali svojim i etnički ga očiste. Predočio mu je više presretnutih razgovora iz septembra 1991. godine u kojima Radovan Karadžić kaže da će Srbi formirati svoje organe vlasti i preći u "opoziciju". Zatim zapisnik sa sastanka srpskih policijskih kadrova iz februara 1992. godine, među kojima su Momčilo Mandić, Mićo Stanišić, Stojan Župljanin i svedok, na kojem se razrađuju koraci za formiranje MUP bosanskih Srba.

Konačno, predočen je i snimak od 30. marta 1992. godine na kojem se vidi postrojavanje policije novoosnovane Srpske republike BiH. Na snimku je zabeležen i govor prvog ministra policije bosanskih Srba Miće Stanišića koji kaže da je srpski MUP već formiran i da će raditi u skladu sa srpskim ustavom i zakonom o unutrašnjim poslovima koji su mesec dana pre toga izglasani. Vlaški nije poricao da je do formiranja novih organa došlo, ali to pravda potrebom da se Srbi odbrane od napada pripadnika druga dva naroda.

Vlaški se uoči rata slučajno ranio svojim pištoljem, pa je prve mesece sukoba proveo u rodnom Trnovu na oporavku. Tamo je, ukazuje tužilac, učestvovao u radu lokalnih vlasti na čijim su se sastancima planirali napadi na muslimanska sela. Na jednom od takvih sastanaka krajem maja 1992. godine, po izveštaju Državne bezbednosti, planira se napad na nekoliko sela sa ciljem da se "muslimanski živalj pobije i protera i tako stvori etnički čista srpska teritorija". Svedok odgovara da je to nemoguće, jer je na području Trnova bilo svega 30 odsto Srba i da je njima više odgovaralo mirno rešenje nego napad na 70-procentnu muslimansku većinu.

Svedok je pre i za vreme rata obezbeđivao Radovana Karadžića, a u drugoj polovini 1992. godine je boravio u Beogradu. Rekao je da zna da se Karadžić u tom periodu redovno sastajao sa šefom srpske Državne bezbednosti Jovicom Stanišićem, ali ne zna gde i kada su se sastanci održavali. Iskaz Neđe Vlaškog će biti okončan sutra ujutro.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 650

POBAČAJ PRAVDE: Gdje smo bili i šta smo radili jedanaest i po godina?
PAZI, MINARET!: Policija obezbjeđuje mjesto najavljenog zločina
ODŠTETNI ZAHTJEV: Kompenzacija za žrtve ili za osuđene ratne zločince?
FOČA 1992: Muslimanski ljekari od bolnice do KP Doma