Home



OSPORAVANJE UČEŠĆA U ZLOČINU NA RIJECI JADAR




Policajac iz Bratunca Nenad Deronjić na suđenju Ratku Mladiću tvrdi da je u vrijeme kada su na obali rijeke Jadar strijeljani zarobljeni Muslimani bio na dužnosti u Srebrenici i poziva se na unose iz policijske knjige dežurstva. Tužilaštvo ukazuje da su unosi u tom dokumentu prepravljani i da je svjedok, ako se čitaju originalni dokumenti, u vrijeme ubistva bio van dužnosti

Nenad Deronjić, svjedok odbrane Ratka Mladića Nenad Deronjić, svjedok odbrane Ratka Mladića

Nenad Deronjić, policajac iz Bratunca, je na dan pada Srebrenice 11. jula 1995. godine dežurao na kontrolnom punktu na raskrsnici u Konjević polju. U izjavi odbrani Ratka Mladića tvrdi da se ujutro 12. jula vratio u policijsku stanicu u Bratunac i da je istog dana upućen u Srebrenicu radi sprečavanja pljački i uspostavljanja reda i bezbjednosti gdje je, kaže, ostao do 21. jula.

Svjedok osporava iskaz Momira Nikolića, oficira bezbjednosti Bratunačke brigade VRS, koji je u izjavi o priznanju krivice naveo da je na kontrolnom punktu u Konjević polju vidio Deronjića 13. jula. To se događalo u vrijeme kada je Mladić bio u Konjević polju i kada je grupi zarobljenika koja se tamo nalazila obećao da će biti razmijenjeni. Deronjić je, između ostalog, rekao da je Nikolić iznio niz laži ne samo o njemu nego i drugim ljudima iz Bratunca, da bi sebi obezbijedio bolju poziciju u sporazumu sa tužilaštvom.

Deronjić je na suđenju generalu Krstiću od strane jednog svjedoka optužbe označen kao učesnik pogubljenja 15 zarobljenika na obali rijeke Jadar, 13. jula 1995. Tužilaštvo ga je sa tim suočilo u više navrata – na saslušanju u Banjaluci 2001. godine, kao i prilikom svjedočenja na suđenjima Vidoju Blagojeviću i Radovanu Karadžiću. U svim tim prilikama Deronjić je negirao učešće u zločinu, tvrdeći da od 13. do 21. jula nije napuštao Srebrenicu.

Tužilac Piter Mekloski/Peter McCloskey je u unakrsnom ispitivanju svjedoka suočio sa dokumentima Centra javne bezbjednosti Zvornik i knjigom dežurstva policijske stanice u Srebrenici u kojoj je upisano da je 13. jula svjedok bio na dužnosti u Srebrenici od 7 do 19 sati. Međutim datumi u knjizi su, ukazuje tužilac, prepravljani. Po tužilaštvu, u njoj je originalno bilo napisano da je Deronjić 13. jula bio na dužnosti od 19 sati uvečer do 9 ujutro sljedećeg dana. To bi značilo da je Deronjić tokom dana bio slobodan i da, sugerisao je tužilac, ne bi imao alibi za vrijeme kada je zločin izvršen.

Nakon što je Deronjić rekao da mu nije poznato ko je unosio prepravke u knjigu dežurstva i da je to "mogao uraditi i neko iz tužilaštva", predsjedavajući sudija Orie/Orie je primijetio da je to prigodan momenat za upozorenje po pravilu 90E, koje svjedoku daje pravo da odbije odgovoriti na pitanja koja ga mogu inkriminisati.

Pred kraj današnjeg zasijedanja Mladićeva odbrana je na klupu za svjedoke pozvala Milana Pejića, nekadašnjeg ljekara sarajevske bolnice "Koševo".


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 639

IZGUBLJENI U PREVODU: Bilo je krivičnih dela, ali ne i zločina
SVAŠTARA: Mladić i genocid; žalbe bez voznog reda; Karadžić brani vladavinu zakona
SLUČAJNI SUSRETI TREĆE VRSTE: Kud Hadžić tu i Arkan