Home



MAROVIĆ: NE ŽELIMO BITI TAOCI MLADIĆA




Predsjednik Srbije i Crne Gore u razgovoru sa generalnim sekretarom NATO pozvao na "zajedničko rješavanje pitanja Ratka Mladića"

"Za nas je, prije svega, važno pitanje Ratka Mladića i željeli smo ovdje da ga podijelimo kao zajedničko", izjavio je predsjednik Srbije i Crne Gore, Svetozar Marović, nakon susreta sa generalnim sekretarom NATO, George/Džordž Robertsonom u Bruxellesu/Brisel, komentirajući uvjete koji stoje izmedju državne zajednice i željenog članstva u programu Partnerstva za mir.

Gost iz Beograda je uvjeren da bi "zajedničkim naporima i aktivnostima" sa vojnim savezom, mogla biti dokazana želja rukovodstva državne zajednice da "ne žele biti taoci jednog takvog pitanja". "U Srbiji i Crnoj Gori nema prepreka za jedan takav zadatak, ali ima dilema", rekao je predsjednik Marović, pitajući se da li se Mladić zaista nalazi na teritoriji SCG ili ne. "Zato nam je potrebno da zajednički radimo", izjavio je on, što je protumačeno kao svojevrsna najava zajedničkih akcija vlasti Srbije i Crne Gore i NATO snaga, koja bi trebala rezultirati konačnim privodjenjem pravdi haškog bjegunca.

"General Mladić mora da shvati da nema izlaza", dodao je generalni sekretar NATO, obećavajući da kampanja potrage za bjeguncem neće prestati. "Biti vječiti bjegunac nije rješenje. Civilizirani svijet će ga naći i on će, na kraju, sjesti na optuženičku klupu", obećao je lord Robertson, pozivajući Mladića da se sam preda umjesto da, kako kaže, čeka na "surovu balkansku pravdu".

Inače, komentirajući okolnosti i šanse Srbije i Crne Gore da postane članica Partnerstva, predsjednik Marović je istakao da su "zahtjevi (za članstvo u Partnerstvu za mir) i uvjeti stari, ali su nove okolnosti", pojašnjavajući da je državna zajednica, u posljednja tri mjeseca pokazala da "ne želi suradnju na riječima, već na djelu", uključujući i suradnju sa Hagom. "Želimo sa svima u medjunarodnoj zajednici da sve osumnjičene pred Haškim tribunalom dovedemo da odgovaraju pred tim sudom", naglasio je predsjednik Srbije i Crne Gore.

On je, pored toga, nagovijestio da bi "u odredjenoj fazi razgovora", ako to ostane kao posljednja prepreka ulasku državne zajednice u Partnerstvo za mir, moglo biti nadjeno zajedničko rješenje za tužbu protiv osam članica NATO, koju je svojevremeno Jugoslavija pokrenula pred Medjunarodim sudom pravde.

Samu posjetu visoke delegacije iz Beograda, u kojoj je bio i ministar vanjskih poslova, Goran Svilanović, generalni sekretar NATO, George Robertson ocjenjuje kao "posebnu i istorijsku", zbog činjenice da se po prvi put predsjednik Srbije i Crne Gore našao u briselskom sjedištu Saveza. On je prepoznao važne zajedničke ciljeve Beograda, Podgorice i Bruxellesa - sigurnost zemlje iz regiona i što skorije članstvo u Partnerstvu za mir. S tim u vezi, Robertson je ponovio da su ambasadori Stalnog vijeća i on sam svjesni činjenice da su još samo dvije zemlje Balkana van Partnerstva: Srbija i Crna Gora i Bosna i Hercegovina. "Postoji stvarna volja da se konačno složi balkanska slagalica, i u Partnerstvo prime i te dvije zemlje", kaže generalni sekretar NATO.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 156

KARADŽIĆ-MLADIĆ: Osam godina begstva od pravde
PROMENA PRED SUĐENJE: Priznanje Darka Mrđe
"NIKO NIJE ŽELIO DA UMRE": Svjedočenja preživjelih sa srebreničkih stratišta
MEJAKIĆ I OSTALI: Uskoro treće suđenje za prijedorske logore
ZLOČIN I KAZNA: Šta je priznao "Čupo" Banović?
ČAS ISTORIJE: Ljudi žive u stanovima, a ne u nacijama