Home



REDOSLED PO KOJEM SE "RADILO" U VUKOVARU




Nakon što je izveden iz hangara na Ovčari, svedok Vilim Karlović odveden u jednu kuću nedaleko od skladišta Veleprometa gde su se "četnici" iživljavali nad njim. Po drugi put je spašen intervencijom dvojica teritorijalaca

Vilim Karlović, svjedok na suđenju Vilim Karlović, svjedok na suđenju "Vukovarskoj trojki"

Selekcija zarobljenika u vukovarskoj bolnici, njihovo odvođenje u kasarnu JNA, zatim zatvaranje u hangar na Ovčari, batinanje i streljanje na stratištu u Grabovu, po svedoku optužbe Vilimu Karloviću, ukazuju da je 20. novembra 1991. godine u Vukovaru postojao "nekakav redosled po kojem će se raditi".

Svedok – nekadašnji pripadnik Zbora narodne garde (ZNG) je, međutim, oslobođen iz hangara na Ovčari, posle intervencije vojnika sa nadimkom "Štuka". Taj nadimak se, inače, vezuje za Spasoja Petkovića, nekadašnjeg pripadnika TO Vukovara i "svedoka- saradnika" na beogradskom suđenju za masakr u Ovčari.

"Štuka" je, po svedoku, "imao nameru da mu pomogne do kraja" i izvede ga iz Vukovara. Lično je otpratio Karlovića i još sedmoricu oslobođenih sa Ovčare do preduzeća Modateks gde su žene, deca i starci čekali evakuaciju. Sledećeg dana su, međutim, vraćeni u sabirni centar u Veleprometu, gde su ih preuzeli vojni policajci. Dok su pripadnici JNA čuvali ulaz u prostoriju, "četnici" su, rekao je Karlović, izvodili jednog po jednog zarobljenika, nakon čega su usledili "plač, zapomaganje, urlikanje, vrištanje i neprirodni zvuci" koji su prestajali tek nakon što bi se čuli pucnjevi.

Vilim Karlović je rekao da je iz prostorije izveden uz "psovke, pretnje i pljuvanje" i nakon toga odveden u jednu kuću gde su "četnici" sa nadimcima "Belgija" i "Čedo" nastavili sa iživljavanjem. Svedočio je da su upaljačem a onda i plamenom sveće pokušali da mu upale kosu i sprže delove tela, žena sa šajkačom koja se takođe nalazila u prostoriji je tražila a ga siluju, dok bi ona, kako je rekao, na sebe preuzela "odsecanje genitalija". Pošto je svedok pokušao da se odbrani, treći "četnik" ga je flašom udario po glavi a potom mu je rasekao leđa i desnu ruku.

Maltretiranje je, svedočio je, okončano kada su u prostoriju ušli Predrag Milojević – "Kinez" i Marko Ljuboja, dvojica "teritorijalaca" kojima se za zločin na Ovčari sudilo pred beogradskim sudom. Milojević je osuđen na dvadesetogodišnju zatvorsku kaznu dok je Ljuboja oslobođen odgovornosti za ubistvo oko 260 zarobljenika.

Svedok je rekao da su ga dvojica teritorijalaca čuvali "svojim telima" i posle nekog vremena predali jednom kapetanu JNA, čijeg se imena ne seća a koji ga je odveo u Velepromet. Svedok je nakon toga upućen u kasarnu JNA a sutradan 22. novembra 1991. godine, je sa još oko 60 zarobljenika prebačen u zatvor u Sremskoj Mitrovici. Posle desetine ispitivanja i batina, svedok je šest meseci kasnije u razmeni zarobljenika vraćen u Hrvatsku.

Optužba tereti trojicu oficira bivše JNA – Mrkšića, Šljivančanina i Radića - da su "sve vreme trajanja vukovarske operacije radili u dogovoru sa pripadnicima srpske Teritorijalne odbrane", te da su 20. novembra 1991. godine "teritorijlacima prepustili nadzor nad zatvorenicima" koji su tokom noći ubijeni nedaleko od poljoprivrednog dobra Ovčara.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 270

POOŠTRENA ILI UBLAŽENA KAZNA: 40 godina umesto doživotnog zatvora
LENJIN I DRAŽA U BRČKOM: Četnici i proleteri na istom zadatku
PREŽIVELI IZ OVČARE: Kako su srpski teritorijalci spasili "zengu" od četnika
BAZA ZLOČINA: Svjedočenje žrtava Martićeve milicije
IZVINJENJE SVEDOKU: Razrešen "incident u kupatilu"