Home



AMERIČKO UPOZORENJE POVODOM (NE)SARADNJE SA HAGOM




Ambasador Pjer Prosper: 31. mart ponovo dan odluke za nastavak pomoći Srbiji i podršku SRJ u međunarodnim finansijskim institucijama - Poruke Republici Srpskoj povodom Karadžića i Hrvatskoj povodom generala Gotovine i Bobetka - Sredinom januara Prosperova "misija upozorenja"

Ambasador Pjer-Rišar/Piere-Richar Prosper, zadužen u Stejt/State departmentu za pitanja ratnih zločina, vraća se sredinom januara na svoju uobičajenu balkansku rutu: Beograd-Sarajevo-Banjaluka-Zagreb. "Pre nego što se budu preduzele određene mere, uslediće još jedno upozorenje nadležnim vladama na međunarodnu obavezu koju imaju prema Haškom tribunalu, kao organu Saveta bezbednosti. Činjenica je da se danas 25 najtraženijih optuženika za ratne zločine i dalje nalazi na slobodi u Jugoslaviji, Bosni i Hrvatskoj", rekao je Prosper u pretprazničnom susretu sa novinarima u Vašingtonu, uz podsećanje da je i Savet bezbednosti nedavno ozbiljno upozorio na sadašnju "neodrživu situaciju" oko saradnje sa Međunarodnim krivičnim sudom za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji (ICTY).

Prema Prosperovim rečima, SAD tim povodom imaju najozbiljnije zamerke na račun vlasti u Beogradu. "U protekle dve godine došlo je do velikog napretka, posebno sa izručenjem Miloševića, ali to nije dovoljno. Mnogo toga potrebno je još da se uradi. Vreme je da se pohapse svi optuženi za ratne zločine i da taj problem ostavimo za nama na putu normalizovanja odnosa sa Jugoslavijom", rekao je specijalni američki izaslanik, pominjući nekadašnjeg vojnog vođu bosanskih Srba Ratka Mladića kao haškog begunca za kojeg se smatra da se krije u Srbiji - čime, kao takav, pripada "paketu obaveza" koji je u nadležnosti vlasti u Beogradu.

Pjer Prosper je, tim povodom, u novogodišnjoj poruci, vrlo direktno upozorio da se može računati na ponovnu obustavu američke pomoći Srbiji (planiranu, za fiskalnu 2003. godinu, u vrednosti od 115 miliona dolara) i podršku SRJ u Međunarodnom monetarnom fondu, Svetskoj banci i ostalim institucijama te vrste, ukoliko "problem Hag" ne bude počeo da se rešava na "jedini mogući" način. "Ulazimo, po treći put, sa rokom od 31. marta, u proces sertifikacije pomoći Srbiji i Jugoslaviji. Vreme je za vlasti u Beogradu da počnu rešavanje tog teškog pitanja predaje istražnim organima Mladića i ostalih optuženika za ratne zločine koji se nalaze na teritoriji Srbije", rekao je tim povodom izaslanik Stejt departmenta.

Sa zvaničnicima Republike Srpske, prema oceni američke administracije, takođe predstoji razjašnjavanje oko spremnosti na saradnju u hvatanju i izručenju Hagu nekadašnjeg lidera Radovana Karadžića. "Vlasti u Banjaluci isuviše dugo se vrte u krug oko tog pitanja i izbegavaju teške odluke, koje su im potrebne da bi se potvrdili kao kredibilni član međunarodne zajednice. Došlo je vreme za konkretne poteze kojima će se Karadžić najzad dovesti tamo gde mu je mesto", rekao je Prosper.

Predstavnik američke administracije za pitanja ratnih zločina najavio je da će i u Zagrebu "ozbiljno razgovarati" o ključnom problemu saradnje Hrvatske sa Međunarodnim tribunalom za ratne zločine - vezanom za neizručenje optuženih generala Ante Gotovine i Janka Bobetka. Posle posete Zagrebu i razgovora sa Mesićem i Račanom, prema Prosperovim rečima, videće se kako će se dalje razvijati situacija sa Hrvatskom i dvojicom njenih generala sa poternice iz Haga.

Slobodan Pavlović


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 130

STRADANJA ROBERTA HAUSVIČKE: Zbog čijih "suludih ideja" su ginuli dubrovački mladići
PREPARIRANJE LOGORAŠA: Politička delegacija u poseti Omarskoj
INCIDENT U SUDNICI: Optuženi ne zna šta da radi sa svojim braniocem
PRIJEDOR 1992.: Ludi narod i nemoćni političari
24 BEGUNCA: Spisak potraživanja Karle del Ponte