Home



DA LI JE KARADŽIĆ BIO "NASILAN" ILI "VIOLENTAN"?




U izjavi timu odbrane, svedok Nikola Poplašen opisao Radovana Karadžića kao "strpljivog" predsednika bez autoriteta, a kada ga je tužiteljica podsetila da je u prethodnom haškom svedočenju rekao da je bio "nasilan" i sa "odlučujućim autoritetom", odgovorio je da nije rekao "nasilan" već "violentan", što je osobina dinarskog tipa po Cvijićevoj tipologiji

Nikola Poplašen, svjedok na suđenju Radovanu Karadžiću Nikola Poplašen, svjedok na suđenju Radovanu Karadžiću

U odbranu Radovana Karadžića danas je svedočio jedan od njegovih posleratnih naslednika na mestu predsednika Republike Srpske – nekadašnji radikal, sada univerzitetski profesor i, još uvek, četnički vojvoda Nikola Poplašen. On je na samom početku sukoba u BiH, od aprila do juna 1992. godine, bio savetnik u predsedništvu na Palama, potom je imenovan za Karadžićevog ratnog poverenika u sarajevskoj opštini Vogošća.

U izjavi timu odbrane čiji je sažetak pročitao optuženi, Poplašen je naveo da je stanovništvo tokom rata napuštalo domove dobrovoljno, bežeći od ratnog haosa i nesigurnosti. Negirao je ulogu opštinskih kriznih štabova i ratnih predsedništava u progonu stanovništva i odricao odgovornost vrha vlasti. Radovan Karadžić se, kaže, zalagao za "istinu, pravdu i prava svih građana", a ponekad je bio toliko "strpljiv" da je Poplašen zaključio da je "vođa bez autoriteta". Sredinom 1992. godine Poplašen je, navodi se u izjavi, insistirao na "punoj reunifikaciji" Republike Srpske i Republike Srpske Krajine, ali je Karadžić taj predlog odbacio, što je dovelo do "produbljivanja" razlika u njihovim pogledima koji će kasnije rezultirati političkim razlazom.

Tužiteljica Edžerton/Edgerton je u unakrsnom ispitivanju ukazala da je Poplašen, svedočeći u odbranu Momčila Krajišnika 2006. godine, rekao da je Karadžić imao "značajan i odlučujući" uticaj u vlasti, kao i da je bio "nasilan", što je suprotno navodima izjave po kojima je bio "strpljiv" i "bez autoriteta". Svedok objašnjava da je optuženi imao uticaj ne kao pojedinac, već kao predsednik stranke sa apsolutnom većinom u parlamentu i naglašava da nije rekao da je ovaj bio "nasilan" već "violentan". To je, kaže, izraz koji po Cvijićevoj tipologiji krasi "dinarski tip čoveka" i ne označava nasilnost već "burno ali pravedno" reagovanje na nezakonite postupke

Budući da je u izjavi naveo da u Republici Srpskoj nije bilo diskriminacije po etničkoj osnovi, tužiteljica je predočila odluku vlasti opštine Čelinac od 23. jula 1992. godine u kojoj se Hrvatima i Muslimanima zabranjuje izlazak na ulicu od 16-18 časova, kupanje u reci, ribolov, okupljanje u većim grupama, a jedina stvar koja im je izričito dozvoljena je – odlazak. I to samo pod uslovom da opštinu napusti celo domaćinstvo. Po Poplašenu, opštinske vlasti su tim restrikcijama želele da "zaštite" stanovništvo i "sačuvaju ljudima glavu". Kada mu je predočen dokument vlasti Sanskog Mosta iz jula 1992. godine, u kojem se za srpske radnike javnih preduzeća predviđa plaćeno, a za ostale neplaćeno odsustvo, priznao je da se radi o diskriminatornoj odluci, uz objašnjenje da se njegovi zaključci o nediskriminatorskoj prirodi srpske vlasti zasnivaju samo na stanju u Vogošći.

Tužiteljica je zato ukazala na zatočeničke objekte u Vogošći, u kojima su držani nesrpski civili i odatle odvođeni na prisilni rad na linije fronta. Poplašen je u izjavi odbrani naveo da je 1992. godine posetio jedno od takvih mesta – motel "Sonja" – i da je odmah od Predsedništva na Palama tražio da se sva mesta zatočenja stave u zakonski okvir. Nakon njegove reakcije, sugeriše tužiteljica, zatočenici su iz motela odvedeni u "Planjinu kuću", a odatle prisilno na rad na frontu. Svedok kaže da mu motel "Sonja" nije izgledao kao zatočenički objekat već kao mesto gde se slobodno svraćalo na "doručak i čaj", a da slanje nesrpskih civila na front vidi kao "radnu obavezu" koja je u odnosu na vojnu službu bila "privilegija".

Iduće sedmice na suđenju Karadžiću svedočiće bivši predsednik Autonomne oblasti Krajina Radoslav Brđanin, a nakon toga će uslediti unakrsno ispitivanje Momčila Krajišnika.




Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 609

REČNIK ETNIČKOG ČIŠĆENJA: Da li su "pagani" i "nekrst" Muslimani ili komunisti?
ŽIVI ŠTIT: Poljski pukovnik na vrhu Jahorine
RUŽNE REČI: Kako je Milošević opisao Karadžića i Krajišnika
8.047: Ažurirani podaci o žrtvama srebreničkog genocida