Home



TUŽILAŠTVO: AKO JE KRIVA DEL PONTE, KRIV JE I KARADŽIĆ




Tužilaštvo smatra da Karla del Ponte nije počinila nepoštovanje suda kada je sa američkim diplomatama razgovarala o Miloševićevoj poverljivoj listi svedoka. Ako specijalno veće ipak zaključi drugačije, istu proceduru treba primeniti i na Karadžića i njegov tim odbrane pošto su javno obelodanili depešu sa navodno poverljivim informacijama o svedocima

Carla Del PonteCarla Del Ponte

Tužilaštvo smatra "neosnovanim" tvrdnje optuženog Radovana Karadžića da je bivša glavna tužiteljica Karla/Carla Del Ponte počinila nepoštovanje suda kada je, prema depeši objavljenoj na sajtu Vikiliks/Wikileaks, u aprilu 2004. godine sa američkim zvaničnicima razgovarala o poverljivoj listi svedoka za dokazni postupak odbrane Slobodana Miloševića.

Mada je predsednik Tribunala Teodor Meron/Theodor imenovao specijalno veće sa zadatkom da utvrdi da li ima osnova za pokretanje postupka, tužilaštvo smatra da "nikakva istraga" nije potrebna. Ukoliko, pak, veće zaključi da treba pokrenuti istragu onda, smatra tužilaštvo, istu proceduru treba primeniti i na optuženog, njegovog pravnog savetnika i druge članove tima odbrane koji su u aneksu podneska obelodanili sadržaj depeše američke ambasade sa navodno poverljivom listom svedoka.

Mada je Milošević 13. aprila 2004. godine svoju listu svedoka dostavio kao poverljivu, ta lista - ukazuje tužilaštvo, nije bila zaštićena nikakvim nalogom sudskog veća. Takođe, ni jedan od potencijalnih svedoka koji su identifikovani u depeši (predsednik Klinton/Clinton, državni sekretar Olbrajt/Albright, ministar Koen/Cohen, te ambasadori Holbruk/Holbrooke i Hil/Hill) nisu imali zaštitne mere koje bi nalagale poverljivost njihovih imena.

Tumačeći pravila Tribunala, tužilaštvo ukazuje da podnošenje poverljivog dokumenta ne znači da je dokument zaista poverljiv. I sam optuženi Karadžić je, navodi se, podneo poverljivu listu svedoka o čijem je identitetu potom javno govorio na otvorenim sednicama. Karadžić i njegov tim odbrane pokušavaju da "zamagle" razliku između poverljivog podneska i podneska zaštićenog nalogom veća, zaključuje tužilaštvo.

U podnesku se takođe navodi daje Milošević najmanje četiri puta javno obelodanio svoju nameru da američke funkcionere izvede pred sud kao svedoke. Karla Del Ponte je, navodi se u podnesku, "jednostavno obznanila" ono što bi američka vlada svakako saznala budući da se očekivala njihova saradnja da obezbede tražena svedočenja.

Zanimljivo je da je tužilaštvo, takođe, dovelo u pitanje nadležnost Tribunala da se bavi eventualnim istragama za nepoštovanje suda. Pozivajući se na Statut, Pravilnik o postupku i dokazima i sudsku praksu, tužilaštvo navodi da su postupci za nepoštovanja suda nakon 1. jula 2013. godine u nadležnosti Mehanizma za međunarodne krivične sudove a ne Tribunala.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 604

UNIŠTAVANJE SIMBOLA: Zašto su rušeni vjerski objekti i spomenici kulture
PRAVDA PO HADŽIĆU: Propaganda, revanšizam i suđenja za ratne zločine
MUKE PO PRALJKU: Kako Tribunalu vratiti dug od 3,3 miliona eura