Home



REKONSTRUKCIJA SNAJPERSKIH INCIDENATA U SARAJEVU




Na suđenju Ratku Mladiću počeo iskaz istražitelja tužilaštva Berija Hogana o rekonstrukciji snajperskih incidenata u Sarajevu, za koje se tereti bivši komandant Glavnog štaba VRS

Barry Hogan, svjedok na suđenju Ratku Mladiću Barry Hogan, svjedok na suđenju Ratku Mladiću

Nakon dva i po dana zasjedanja zatvorenih za javnost, na kojima su saslušani iskazi dvojice zaštićenih svjedoka, suđenje Ratku Mladiću je danas otvoreno svjedočenjem istražitelja tužilaštva Berija Hogana/Barry Hogan. On je za potrebe suđenja generalima Stanislavu Galiću i Dragomiru Miloševiću obišao mjesta incidenata u kojima su stradali sarajevski civili i prikupio dokumentaciju o dejstvima Sarajevsko-romanijskog korpusa, o čemu je svjedočio i na suđenju Radovanu Karadžiću. Dijelovi tog iskaza usvojeni su danas u dokaze i u Mladićevom predmetu.

Hogan je, između ostalog, uz pomoć GPS uređaja izvršio tačno očitavanje svih šesnaest lokacija na kojima su se dogodili snajperski incidenti iz Karadžićeve i Mladićeve optužnice. Na mjestima na kojima su se nalazile žrtve postavljene su kamere i načinjeni panoramski snimci okolnog područja. Kamere su u svakom pojedinačnom slučaju bile postavljene tačno na visini udara metka u tijelo žrtve. Na fotografijama i kartama Sarajeva Hogan je označio lokacije incidenata, kao i mjesta sa kojih su, prema iskazima očevidaca, ispaljeni hici.

Mladićev branilac Branko Lukić je uložio prigovor na usvajanje panoramskih snimaka sa lica mjesta bez da se oni prije toga prikažu u sudnici. Kao jedan od razloga je naveo to što se na panoramskom snimku incidenta u kojem je 13. decembra 1992. godine ranjena trogodišnja Anisa Pita na trijemu svoje kuće na Širokačinavodno "ne vidi ništa", pa ni planina sa koje je, po tvrdnjama optužbe, ispaljen hitac. Sudija Ori/Orie je primijetio da je na snimku ipak "štošta vidljivo", uključujući i Baba stijenu na kojoj je, prema tužilaštvu, bilo snajpersko gnijezdo.

Optužba je prikazala snimak rekonstrukcije pogibije Munire Zametice, pogođene snajperskim hicem 11. jula 1993. godine, dok je pokušavala da zahvati vodu iz rijeke Dobrinja. Prema toj rekonstrukciji, hitac je ispaljen sa zvonika pravoslavne crkve u Veljinama, udaljene oko 900 metara od mjesta pogibije. Nakon što je na snimku "zumiran" zvonik crkve, branilac je u šaljivom tonu rekao da "ne vidi dobro budući da je poluslijep", na šta mu je sudija, u istom tonu, sugerisao da "pođe okulisti jer će mu trebati kao braniocu". Prigovor odbrane je, na koncu, odbijen i panoramski snimci su usvojeni u dokaze.

Optužba je predočila i dva dokumenta koja je početkom ove godine istražitelj Hogan pronašao u arhivi Armije BiH, a u kojima se navodi da je neprijateljska osmatračnica smještena u zvoniku crkve u Veljinama, da je naoružana snajperom i protivavionskim mitraljezom, te da se pri otvaranju vatre koristi snajper sa prigušivačem.

Osim na ranjavanje Anise Pita i pogibiju Munire Zametice, tužiteljica Hohhauzer/Hochhauser je ukratko ukazala na još nekoliko snajperskih incidenata iz Mladićeve optužnice: ranjavanje Nafe Tarić i njene osmogodišnje kćerke Elme 3. septembra 1993., zatim ranjavanje Ramize Kundo 2. novembra 1993. godine, kao i Sanele Muratović 26. juna 1994. godine.

Iskaz Berija Hogana se nastavlja sutra.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 602

GENERAL O GENERALU: Ratko Mladić golubijeg srca
VUKOVAR 1991: Kako je "mladi ustaša" preživeo "četničku zabavu"
NA MJESTU ZLOČINA: Rekonstrukcija snajperskih incidenata u Sarajevu
MERON III ILI KWON I : U utorak izbori za novog predsednika Tribunala