Home



FRANCUSKI I SRPSKI NACIONALISTA BRANE KARADŽIĆA




Braneći Karadžića, Vojislav Šešelj napadao "ludu ženu" Biljanu Plavšić, "četničkog vojvodu" Tomislava Nikolića i "četničkog dobrovoljca" Aleksandra Vučića, a pohvalno se izrazio o tribunalovim presudama Stanišiću, Simatoviću i Perišiću. Nakon njega, francuski istoričar Iv Bataj tvrdio da srebreničkog masakra nije bilo jer je sredinom jula 1995. godine bio kod Karadžića, čija "opuštenost" nije nagoveštavala da se zločini dešavaju

Vojislav Šešelj, svjedok odbrane Radovana KaradžićaVojislav Šešelj, svjedok odbrane Radovana Karadžića

U nastavku iskaza u odbranu Radovana Karadžića, lider srpskih radikala Vojislav Šešelj se nije odrekao nijednog svog ekstremističkog stava, a u isto vreme je tvrdio da je uoči i za vreme rata u svim "suštinskim pitanjima" podržavao optuženog i rukovodstvo bosanskih Srba. Tužilac Alan Tiger/Alain Tieger koji je vodio unakrsno ispitivanje svedoka upravo to i nastoji da dokaže – da je Karadžić bio blizak sa nacionalistima koji su zagovarali rat i delovao sa njima u saučesništvu.

Tužilac Tiger je predočio brojne Šešeljeve predratne izjave u kojima preti Hrvatima da će im se osvetiti za žrtve iz Drugog svetskog rata, kao i pretnje Muslimanima da se ne mešaju u srpsko-hrvatski sukob jer će osveta prema njima "biti strašna" i da će ih "proterati sve do Anadolije". Svedok se nije odrekao tih izjava osim što je pojasnio da se radilo o "pretnjama upozorenja" u kojima je govorio šta će se desiti ako do rata dođe. Kaže da su se njegove slutnje i obistinile, naročito kad su u pitanju Muslimani koji su tokom rata u BiH "najviše stradali".

Opisujući angažovanje svojih dobrovoljaca u sukobima, Šešelj je rekao da su oni u prvoj fazi delovali "ilegalno" prebacujući se preko Dunava u Hrvatsku sa naoružanjem koje su krišom dobili iz vojnih magacina. Druga faza bila je "legalna" i izgledala je tako što su "šešeljevci" na ratište išli pod komandom JNA. Jedna od takvih akcija je napad na Zvornik u proleće 1992. godine koja je, po Šešeljevim rečima, "dugo spremana i planirana u Beogradu". Tvrdi i da Karadžić nije imao udela u akciji nakon koje su usledili zločini nad lokalnim Muslimanima.

Lider srpskih radikala ne poriče da su vojske bosanskih i krajinskih Srba pomagane iz Beograda, ali kaže da to nije krivično delo, pozivajući se na nedavne haške presude. Ukazao je da su pred Tribunalom oslobođeni Jovica Stanišić i Franko Simatović koji su organizovali "policijsku i obaveštajnu" pomoć i general Momčilo Perišić preko koga je išla "vojna podrška".

U dodatnom ispitivanju Karadžić je želeo da pokaže da njihovo "uzajamno poštovanje" može stvoriti "pogrešnu sliku" o savezništvu, pa je zamolio Šešelja da ukaže na međusobne razlike. Svedok je naveo da se, recimo, protivio Karadžićevom sporazumu sa liderom bosanskih Hrvata Matom Bobanom iz 1993. godine i da mu je savetovao da radije uđe u savez sa Muslimanima protiv Hrvata. Dalje, optuženom je nakon rata, kaže, savetovao da na predsedničkim izborima nipošto ne kandiduje Biljanu Plavšić koju je smatrao "ludom, nenormalnom i nemoralnom osobom".

Na Karadžićevo pitanje da li je njegov nekadašnji prvi saradnik u stranci, danas predsednik Srbije Tomislav Nikolić, imao uvid u zbivanja u BiH, Šešelj je rekao da su zajedno radili i da "ako sam ja umešan u ratne zločine, onda je on direktni saučesnik". Podsetio je i da je Nikoliću 1993. godine dodelio titulu vojvode i da će biti zanimljivo videti "kako četnički vojvoda" tokom najavljene posete hrvatskom predsedniku Ivi Josipoviću "vrši smotru hrvatske ustaške garde". Dodao je i da je Nikolić bio dva meseca dobrovoljac u Slavoniji, a da je potpredsednik vlade Srbije Aleksandar Vučić pre učlanjenja u radikale bio u četničkom odredu Slavka Aleksića u Sarajevu.

Nakon Šešelja, na klupi za svedoke se pojavio još jedan izraziti nacionalista, ovog puta francuski. Reč je o Ivu Bataju/Yves Bataille, istoričaru koji se zbog braka sa Srpkinjom zainteresovao za balkanske sukobe i došao do zaključka da je rat izazvala međunarodna zajednica i da je zapadna propaganda Srbima nametnula krivicu. Jedan od rezultata te propagande, je smatra i pitanje srebreničkog genocida koji se, po njemu, nije dogodio. To je zaključio između ostalog i na osnovu svog prvog susreta sa optuženim na Palama 17. jula 1995. godine. U izjavi timu odbrane je naveo da na sastanku "nije bilo reči o pogubljenjima u Srebrenici", a da je Karadžić bio "opušten" i ničim nije nagoveštavao da su u toku zločini nad srebreničkim Muslimanima.

Tužiteljica ga je u unakrsnom ispitivanju pitala da li zaista smatra da bi se neko ko je upleten u masovna ubistva o tome poveravao čoveku koga prvi put vidi, a Bataj je prvo odgovorio da ne razume pitanje, a potom da je takva sugestija "tendenciozna i zlobna". Francuski intelektualac, inače, za Šešelja i Karadžića tvrdi da su "srpski heroji" i ne poriče da je posredovao u kontaktima lidera srpskih radikala sa francuskim nacionalistom Žan-Mari/Jean-Marie Le Penom, a da ga je optuženi odlikovao prilikom pomenute posete Palama.

Nakon iskaza intelektualaca iz Srbije i Francuske, na klupu za svedoke je izveden Dušan Kovačević, bivši ministar odbrane Republike Srpske, čiji se iskaz nastavlja sutra.



Fotografije
Vojislav Šešelj, svjedok odbrane Radovana Karadžića
Yves Bataille, svjedok odbrane Radovana Karadžića


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 590

(NE)DIPLOMATSKA ODBRANA: Ambasador poriče zločine i negira žrtve
(NE)POTREBAN SPISAK: Zašto su popisivani zarobljenici u Novoj Kasabi
DOKTOR KOD DOKTORA: Svedočenje kao terapija
TALENTI I OBOŽAVAOCI:Karadžićeva francuska veza