Home



POSLEDNJE SVEDOČENJE ŽAN RENE RUEZA




Na suđenju Ratku Mladiću bivši šef srebreničke istrage haškog tužilaštva zaključio svoje poslednje svedočenje u Tribunalu. Medijske "glasine" u umešanosti stranih obaveštajnih službi u zločinima počinjenim u Srebrenici u julu 1995. godine su, prema Ruezu, bile "toliko bliske fantazijama" da nije imao razloga da se s njima bavi

Jean-Rene Ruez, svjedok na suđenju Ratku Mladiću Jean-Rene Ruez, svjedok na suđenju Ratku Mladiću

Inspektor francuske policije Žan/Jean-Rene Ruez, koji je od 1995. do 2001. godine bio na čelu srebreničke istrage tribunalovog tužilaštva, vratio se danas u Hag kako bi dovršio svedočenje na suđenju Ratku Mladiću, započeto pa prekinuto pre mesec i po dana.

U nastavku unakrsnog ispitivanja Mladićev branilac Branko Lukić pitao je svedoka da li je tokom srebreničke istrage sarađivao sa Agencijom za istraživanje i dokumentaciju, poznatijom po skraćenici AID. Takođe ga je podsetio da je svedočeći 2006. godine u predmetu "sedmorke" oficira RS opuženih za srebreničke zločine rekao da je AID bila "neka vrsta tajne službe bosanskih Srba, Hrvata i Muslimana". Opisujući svoje kontakte s AID-om Ruez je rekao da je tokom istrage kontaktirao samo sa predstavnikom agencije iz Tuzle te da se, kako je shvatio, nije radilo o službi za sva tri naroda već "samo za jedan - Bošnjake".

Ruez je potvrdio da od francuskih vlasti nije tokom istrage tražio nikakve podatke o događajima u Srebrenici, uprkos tome što su, prema braniocu, francuski obaveštajci u sastavu Unproforove obaveštajne službe bili raspoređeni u Zvorniku. Na pitanje Mladićevog advokata da li je u istrazi obraćao pažnju na medijske "glasine" da su razne "obaveštajne službe bile umešane u ubistvo Muslimana Srebrenici", Ruez je odgovorio da su "glasine postale toliko bliske fantazijama" da nije imao razloga da se njima bavi.

Tužilac Peter McCloskey je u dodatnom ispitivanju Rueza nastojao da ukaže da se zaključci srebreničke istrage ne zasnivaju samo na obaveštajnim podacima, već predstavljaju rezultat ukrštanja informacija iz različitih izvora – od forenzičkih nalaza na terenu, preko izjava svedoka preživelih sa masovnih pogubljenja, vojne dokumentacije zaplenjene u jedinicama VRS do vazdušnih snimaka šireg područja Srebrenice u vreme kada su počinjeni zločini za koje se tereti bivši komandant Glavnog štaba VRS.

Za ilustraciju, tužilac je Ruezu pokazao radne naloge izdate u Inženjerijskom bataljonu Zvorničke brigade za angažovanje rovokopača i teške mašinerije na područjuOrahovca 14. jula 1995. godine, gde je prema svedočenjima preživelih tog dana streljano oko hiljadu Bošnjaka zarobljenih nakon pada Srebrenice. Predočen mu je takođei crtež rovokopača i utovarivača koje je po sećanju nacrtao jedan od trojice preživelih streljanja u Orahovcu, Mevludin Orić. Ruez je potvrdio da je upravo ukrštanjem ovih i sličnih podataka srebrenička istraga došla do rezultata čiji su ishod bile optužnice protiv najodgovornijih za srebrenički genocid.

Nakon Rueza koji je završio svoje poslednje svedočenje u Tribunalu, suđenje Ratku Mladiću nastavljeno je iskazom zaštićenog svedoka na sednici zatvorenoj za javnost.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 588

NISU KRIVI: Oslobođeni bivši šefovi tajne službe Srbije
KRIVI: Osuđeni nekadašnji čelnici Herceg Bosne
RADNO I PARADNO: Tribunal proslavio dvadeseti rođendan