Home



DOPRINOS SRPSKOG NOVINARA SREBRENIČKOJ ISTRAZI




Poljski policajac Tomaš Blaščik na suđenju Ratku Mladiću opisao kako su njemu i drugim haškim istražiteljima prilikom rekonstrukcije zločina u Srebrenici pomogli video snimci beogradskog novinara Zorana Petrovića Piroćanca sačinjeni na terenu 13. i 14. jula 1995. godine

Tomasz Blaszczyk, svjedok na suđenju Ratku Mladiću Tomasz Blaszczyk, svjedok na suđenju Ratku Mladiću

Na suđenju Ratku Mladiću istražitelj tužilaštva

Tomaš Blaščik/Tomasz Blaszczyk je objasnio svoju ulogu u rekonstrukciji srebreničkih događaja iz jula 1995. godine. On je 2006. i 2007. godine zajedno sa foto i video tehničarem tužilaštva Zoranom Lešićem identifikovao mesta, ljude i događaje zabeležene na video snimku beogradskog novinara Zorana Petrovića Piroćanca. Oni su obišli i fotografisali sve lokacije koje je snimio Piroćanac i sačinili foto album koji optužba koristi za dokazivanje genocida u Srebrenici.

Snimci su sačinjeni 13. i 14. jula 1995. godine i na zahtev optužbe su usvojeni u dokaze na svim dosadašnjim srebreničkim suđenjima. Tako je Piroćanac zadužio tužilaštvo i istovremeno učinio medveđu uslugu oficirima vojske i policije bosanskih Srba čiju je akciju u to vreme hteo da ovekoveči. On je, doduše, sa sirovog video materijala koji je 2006. godine predao tužilaštvu izbrisao određene inkriminišuće delove, poput snimaka zatočenika u takozvanoj Beloj kući u Potočarima i kadrova na kojima se vidi gomila leševa ispred skladišta poljoprivredne zadruge u Kravici. Međutim, neki od nestalih kadrova su 17. jula 1995. godine emitovani na beogradskoj televiziji Studio B, pa je Blaščik uspeo da "popuni rupe" i kompletira Piroćančev materijal.

Tragom tih snimaka u kombinaciji sa iskazima sudionika događaja i vojnim dokumentima, utvrđeno je koje su jedinice vojske i policije učestvovale u zatočavanju muslimanskih muškaraca i dečaka koji su tih i narednih dana pobijeni. Za početak, tačno se vidi kretanje komandanta svih policijskih jedinica u srebreničkoj operaciji Ljubomira Borovčanina, koji je bio Piroćančev vodič. Zatim, identifikovani su brojni drugi srpski oficiri i vojnici snimljeni na putu između Konjević Polja, Srebrenice, Potočara, Bratunca i Kravice.

Na snimcima je zabeleženo odvajanje vojno sposobnih muškaraca od drugih civila, kao i zarobljavanje onih koji su pokušali da pobegnu kroz šumu. Zatim, vidi se nekoliko lokacija gde su Muslimani bili zatočeni, poput pomenute Bele kuće i livade u Sandićima, odakle su usledila odvođenja za Bratunac i kasnije na stratišta gde su pobijeni.

Na snimku zabeleženom 13. jula 1995. godine u popodnevnim časovima vidi se pripadnik jahorinske policijske jedinice kako na putu u blizini Sandića glasno poziva odbegle Muslimane da se predaju. Na pitanje Piroćanca koliko ih se do tada predalo, on odgovara: "Tri do četiri hiljade". To je, prema Blaščiku, u skladu sa tužiočevom procenom broja zarobljenih do tog momenta.

Zbog predstojećeg gustog rasporeda dokaznog postupka optužbe na suđenju Ratku Mladiću, iskaz Tomaša Blaščika će biti nastavljen 14. juna. Optuženi se danas u sudnici uglavnom ponašao pristojno, a u galeriji za publiku se uoči početka zasedanja moglo čuti da ima primedbe na restrikcije koje mu je uvelo veće zbog ranijeg nedoličnog ponašanja tokom iskaza svedoka. Nije mu, rekao je, po volji što "ne sme da priča, niti da klima glavom i namiguje". Potom je udelio nekoliko komplimenata jednoj od prisutnih dama u sudnici, a tužiocu Mekloskom/McCloskey poručio "da se ne bruka" i da "što pre povuče optužnicu protiv njega".


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 588

NISU KRIVI: Oslobođeni bivši šefovi tajne službe Srbije
KRIVI: Osuđeni nekadašnji čelnici Herceg Bosne
RADNO I PARADNO: Tribunal proslavio dvadeseti rođendan