Home



DIPLOMATSKO SVJEDOČENJE AKAŠIJA




Nakon 18 godina Jasuši Akaši i Radovan Karadžić ponovo su se sastali, ali ovog puta u sudnici Tribunala – Karadžić na optuženičkoj, a Akaši na klupi za svjedoke. Bivši specijalni izaslanik generalnog sekretara UN je na pitanja nekadašnjeg predsjednika Republike Srpske odgovarao oprezno i vrlo diplomatski

Yasushi Akashi, svjedok odbrane Radovana Karadžića Yasushi Akashi, svjedok odbrane Radovana Karadžića

Specijalni izaslanik generalnog sekretara UN u bivšoj Jugoslaviji Jasuši Akašhi/Yasushi Akashi oprezno je i diplomatski dogovarao na pitanja Radovana Karadžića. Da Karadžiću neće biti jednostavno da dobije odgovore kakve je očekivao postalo je jasno još na početku glavnog ispitivanja kada je Akašija upitao "kojoj strani u sukobu u BiH je bilo u interesu da se rat produžava".

"Mislim da je situacija u bivšoj Jugoslaviji bila vrlo komplikovana…",počeo je Akaši svoj odgovor u kojem je naveo da su razlozi za produžavanje rata u Bosni i Hercegovini bili brojni i razni – od unutrašnjih i međunarodnih do političkih, ekonomskih, socijalnih, istorijskih i mnogih drugih. "Mišljenja o tome su podijeljena" - zaključio je diplomatski.

Akaši je dalje rekao da su Srbi u početku sukoba držali u svojim rukama preko 70 posto teritorije BiH i da je to bio razlog što je "srpska strana željela dugoročni prekid vatre dok je bosanska vlada bila protiv" zamrzavanja postojeće situacije.

Karadžić i Akaši su se tokom 1994. i 1995. godine sastali dvadesetak puta. Ti su sastanci, rekao je japanski diplomata, njemu bili od velike koristi za upoznavanje sa stavovima srpske strane. Zbog toga je kako je rekao, bio zahvalan Karadžiću, "mada se nije sasvim slagao" sa njegovim stavovima.

Akaši se tokom iskaza prisjetio susreta sa Karadžićem u Ženevi kada su razgovarali o krizi u Goraždu. Rekao je da ga je tada uznemirilo to što mu je Karadžić o postupcima svojih snaga govorio jedno dok se, kako se kasnije uvjerio, na terenu dešavalo nešto sasvim drugo. Na pitanje da li je on "kao civilni šef vojnih snaga mogao uvijek da ostvari sve", Akaši je odgovorio da je "mogao barem da računa na to da će snage UNPROFOR poštovati naređenja pretpostavljenih".

Karadžić je i u sudnici pokušao da uvjeri Akašija da je kriza u Goraždu bila uzrokovana napadima protivničkih snaga na srpske položaje na koje su njegove snage "prirodno" odgovarale . "Oni napadaju, mi se branimo, a onda oni plaču", sugerisao je Karadžić Akašiju koji je, međutim, odgovorio da nije u to uvjeren i dodao da se takva, generalna tvrdnja "ne može primijeniti na sve situacije".

Na Karadžićeva pitanja o incidentu na Markalama iz februara 1994. godine Akaši je naveo zaključak ekspertskog tima kojeg je sam formirao a po kojem je granata mogla biti ispaljena i sa srpskih i sa položaja Armije BiH. Kada ga je Karadžić podsjetio da su ga nakon incidenta on i Stanislav Galić uvjeravali da je projektil ispalila ArmijaBiH, Akaši je primijetio: "Ali od vas nisam ni očekivao drugačije mišljenje".

Karadžića je, također, zanimalo da li je Akaši od generala Mekenzija/MacKenzie i Brikmona/Briquemontčuo da je bosanska strana u Sarajevu zloupotrebljavala javna i osjetljiva mjesta kao što su bolnice i škole tako što je otvarala vatru iz njihove blizine i izazvala odgovor srpske strane. Akaši je odgovorio da je čuo takve opaske od Brikmona i još nekih viših oficira UN u Sarajevu.

Nakon što Karadžić sutra ujutro dovrši glavno ispitivanje Jasušija Akašija će unakrsno ispitati tužilac.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 583

OD PALA DO HAGA: Nova runda "pregovora" Akašija i Karadžića
U GLAVNOJ ULOZI: Premijera srebreničkog "sudskog videa" za Ratka Mladića
OSUĐENI I OPTUŽENI: Da li je Sarajevo bilo vojno uporište ili civilno područje