Home



VERSKI JELOVNIK ZA ZATOČENIKE "KULE"




Bivši upravnik zatvora "Kula" Soniboj Škiljević tvrdi da je u toj ustanovi Muslimanima tokom rata spremana hrana bez svinjskog mesta i isključivo na ulju, ali u isto vreme tvrdi da su se zatočenici opijali kada su upućivani na prinudni rad. Bivši premijer RS Dušan Kozić odriče veze Karadžićeve civilne vlasti sa Mladićevom vojskom

Soniboj Škiljević, svjedok odbrane Radovana Karadžića Soniboj Škiljević, svjedok odbrane Radovana Karadžića

Nakon što je juče privremeno ustupio klupu za svedoke predsedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, ratni upravnik sarajevskog zatvora "Kula" Soniboj Škiljević je nastavio iskaz u odbranu Radovana Karadžića. U unakrsnom ispitivanju je svim silama nastojao da odbrani tvrdnju o skoro idealnim uslovima u zatvoru.

Tužiteljica Gustafson mu je pokazala izveštaj iz kojeg se vidi da su u "Kuli" bili zatočeni starci, žene i tinejdžerke, što je u suprotnosti sa njegovom tvrdnjom da su zatvarani samo prestupnici i ratni zarobljenici. Škiljević je prvo prebacivao odgovornost na vojsku koja je dovodila uhapšene civile, a kada je suočen sa sugestijom da bi "svako ljudsko biće koje razmišlja", a naročito upravnik logora, moralo pomisliti da se radilo o proterivanju civila, rekao je da su i njegova "razmišljanja išla u tom pravcu" i da će jednog dana možda o tome "napisati knjigu". Svedok je u izjavi istražiteljima iz 2003. naveo da su u "Kulu" 1994. godine dovedeni muslimanski civili iz Sokoca i Rogatice, a danas je pojasnio da je uprava zatvora "prevarena". Vojska je, tvrdi, dovezla žene i decu pred zatvor, pa je "iz sažaljenja i dobre volje" odlučeno da budu primljeni.

Potom je tužiteljica predočila niz vojnih dokumenata iz kojih se vidi da su zatočenici odvođeni na prve linije fronta i angažovani na kopanju rovova. Čak i u zatvorskoj beležnici se navodi da se 27. februara 1993. godine grupa Muslimana žalila da su prilikom prisilnog rada maltretirani i tučeni. Škiljević odgovara da se to odigralo po sledećem scenariju: zatočenici su poslati u ispomoć vojsci na lokalitetu blizu groblja gde se uvek nađe rakije ostavljene nakon sahrana, onda su se zajedno sa vojnicima napili i posvađali. Zbog toga su, kaže, "kažnjeni" i više nisu upućivani na prinudni rad, već su zamenjeni drugom grupom nesrpskih zatočenika.

U izjavi timu odbrane, Škiljević je tvrdio da su muslimanski i srpski zatvorenici jeli istu hranu kao i osoblje zatvora, ali inspekcijski izveštaj ministarstva pravde iz aprila 1994. godine koji je predočila optužba pokazuje drugačije. U njemu, naime, piše da su srpski zatočenici dobijali istu hranu kao osoblje, a da su "za druge zatvorenike", među kojima su Muslimani i Hrvati, spremani posebni obroci. Svedok kaže da je po sredi verska stvar – Muslimani su tražili da se za njih sprema bez svinjskog mesa i na ulju, pa im je i udovoljeno. Da bi dočarao ekskluzivnost zatvorskog restorana, svedok je rekao da je za bajrame i božiće služen "pojačan obrok sa kolačem i čašom vina". Iako je pred Državnim sudom u Sarajevu Škiljević u žalbenom postupku oslobođen odgovornosti za zločine u "Kuli", tužiteljica je podsetila da se u presudi navodi da su nesrbi u "Kuli" protivpravno zatvarani, zlostavljani i upućivani na prinudni rad na frontu.

Nakon Škiljevića svedočio je Dušan Kozić, premijer Republike Srpske od avgusta 1994. do oktobra 1995. godine. On je u izjavi odbrani tvrdio da saradnja između civilnih i vojnih vlasti bosanskih Srba nije bila dobra, nastojeći tako da amnestira Karadžića odgovornosti za zločine VRS. Tužiteljica Mekena/McKenna je, međutim, predočila izveštaje sa nekoliko sastanaka iz kojih se vidi da je vlada nabavljala oružje iz Bugarske, kao i da je u septembru 1995. godine, na sastanku sa Željkom Ražnatovićem Arkanom i pripadnicima DB Srbije Frankom Simatovićem i Radojicom Božovićem, Kozić dogovorio da Arkan osvoji lokalitet Teočak za cenu od tri miliona maraka. Svedok je potvrdio da nabavke oružja iz Bugarske, ali tvrdi da o pomenutom sastanku ne zna ništa, kao i da Simatovića i Božovića "poznaje samo medijski", a Arkana iz viđenja.

Dokaz o angažovanju civilnih vlasti na čelu sa Karadžićem u vojnim operacijama, po optužbi, predstavlja primer srebreničke operacije u julu 1995. godine. Tužiteljica je navela da je napad izvršen na osnovu Karadžićeve Direktive broj sedam iz marta iste godine, zatim je predočila niz javnih nastupa optuženog u kojima potvrđuje da je naredio napad na Srebrenicu i da se zbog toga "ne kaje". Pored toga, optužba raspolaže njegovim naređenjima o raspoređivanju policije u Srebrenici nakon ulaska vojske u grad, a iz više dokumenata proizilazi da su vlasti okolnih opština po naređenju Kozićeve vlade obezbedile autobuse i kamione za transport muslimanskih civila iz Potočara. Sve to nije bilo dovoljno svedoku da prihvati tvrdnje optužbe, navodeći da se radilo o "konfuznom vremenu" u kojem je situacija diktirala donošenje odluka. Jedino u šta je siguran je da su preživeli Muslimani dobrovoljno napustili Srebrenicu jer su bili "umorni i iscrpljeni" nakon trogodišnje "ratne psihoze" u gradu.

U dodatnom ispitivanju, Kozić je pokazao neskrivene simpatije prema optuženom, navodeći da je "jedan od najlepših motiva" da mu se prikloni uoči rata u BiH bila njegova "tolerancija" i "fina i mekana" politika Srpske demokratske stranke. Tolerancija se, istina, odnosila na Karadžićeve pozive na pomirenje partizana i četnika, a ne na odnose Srba sa muslimanskim i hrvatskim susedima.



Fotografije
Soniboj Škiljević, svjedok odbrane Radovana Karadžića
Dušan Kozić, svjedok odbrane Radovana Karadžića


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 581

NAKNADNA PAMET: Kako je Dodik promenio mišljenje o Karadžiću
NAJVEĆA ISTRAGA XX VIJEKA: Počela "srebrenička faza" suđenja Ratku Mladiću
FRIZIRANJE ISTINE: Sabrana djela bez Karadžićevih "najvećih sramota"