Home



ODBAČEN KARADŽIĆEV ZAHTJEV ZA OBAVEZUJUĆI NALOG




Pretresno vijeće odbacilo zahtjev Radovana Karadžića da se Međunarodnoj komisiji za nestale osobe (ICMP) izda obavezujući nalog da odbrani obezbijedi pristup DNK uzorcima srebreničkih žrtava i u onim slučajevima kada su porodice uskratile svoju saglasnost

Radovan Karadžić u sudnici TribunalaRadovan Karadžić u sudnici Tribunala

Pretresno vijeće je odbacilo Karadžićev zahtjev da Međunarodnoj komisiji za nestale osobe (ICMP) izda obavezujući nalog kako bi odbrani obezbijedila pristup DNK uzorcima srebreničkih žrtava, bez obzira na to da li su porodice žrtava dale za to svoj pristanak ili ne. Sudije smatraju da su DNK podaci koji su mu do sada dostavljeni "sasvim dovoljni za kredibilno testiranje" identifikacije žrtava iz Srebrenice.

Međunarodna komisija za nestale je, podsjetimo, analizom DNK uzoraka, prema prošlogodišnjim podacima, identifikovala 6.606 osoba čija se smrt dovodi u vezu sa padom Srebrenice. U nadi da će to osporiti,Karadžić je zatražio dodatnu analizu 300 DNK uzoraka od kojih je pet izdvojio on lično, dok je preostalih 295 odabrano nasumično.

Nakon što su porodice žrtava u 15 slučajeva odbile da daju saglasnost za dostavljanje genetskog materijala njegovoj odbrani, Karadžić je u maju prošle godine zatražio da se Međunarodnoj komisiji izda obavezujući nalog da njegovom ekspertu dr Oliveru Stojkoviću dostavi sve tražene DNK uzorke, bez obzira da li su porodice dale ili uskratile svoj pristanak.

U odluci kojom je odbacilo taj Karadžićev zahtjev, vijeće navodi da je Međunarodna komisija za nestale u međuvremenu osigurala saglasnost članova porodice za još jedan od 15 spornih slučajeva, te da su odbrani dostavljeni DNK uzorci za ukupno 286 od 300 traženih slučajeva. To je, po mišljenju sudija, "sasvim dovoljno za kredibilno testiranje" identifikacije žrtava iz Srebrenice.

Vijeće napominje da Karadžić uvijek može nasumično odabrati 14 novih slučajeva i odbacuje argument optuženog da bi testiranje identifikacije u tom slučaju bilo "nepouzdano i nenaučno". Ukazujući da Karadžić nije ustanovio nikakvu osnovu za svoju zabrinutost da je Komisija manipulisala podacima o žrtvama ili za tvrdnju da je u identifikaciji bilo nekih "prevara", sudije napominju da optuženi nije iznio čak ni teoriju o tome kako bi navodna prevara mogla da bude počinjena, ko bi je počinio i s kojim motivima.

S obzirom da je ICMP već obezbijedio odbrani dovoljan broj DNK uzoraka za testiranje identifikacije srebreničkih žrtava vijeće, kako se navodi, nije ubijeđeno da bi dostavljanje DNK materijala u 14 spornih slučajeva ili bilo kakvo svjedočenje s tim u vezi bilo od "materijalnog značaja" za Karadžićevu odbranu. Zahtjev optuženog za izdavanjem obavezujućeg naloga Međunarodnoj komisiji za nestale osobe je, stoga, odbačen.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 576

SAMIT U SUDNICI: Političari svaljuju krivicu na narod
MAPIRANJE GENOCIDA: Postavljanje scene za izvođenje dokaza o Srebrenici
LOGORI U SRBIJI: Otkud ratni zarobljenici u zemlji koja nije u ratu?
PO PRINCIPU "GDJE PADNE": Da li je Sarajevo granatirano selektivno ili nasumično?