Home



GENERAL KRSTIĆ ODBIO DA SVEDOČI U ODBRANU KARADŽIĆA




Uprkos sudskom nalogu pod pretnjom kazne, bivši general VRS Radislav Krstić "zbog narušenog psihičkog i fizičkog zdravlja" odbio da da iskaz u dokaznom postupku odbrane bivšeg predsednika RS Radovana Karadžića. Sudsko veće naložilo "dodatne lekarske nalaze" o Krstićevom zdravstvenom stanju

Radislav Krstić, svjedok odbrane Radovana Karadžića Radislav Krstić, svjedok odbrane Radovana Karadžića

General Radislav Krstić, nekadašnji komandant Drinskog korpusa VRS osuđen na 35 godina zatvora zbog saučesništva u srebreničkom genocidu, odbio je danas da svedoči u dokaznom postupku odbrane svog bivšeg vrhovnog komandanta i predsednika Republike Srpske Radovana Karadžića.

Krstić, koji se u sudnici pojavio na osnovu naloga veća pod pretnjom kazne, obrazložio je svoj stav ugroženim fizičkim i psihičkim zdravljem, zbog čega i "sama pomisao" da bi na sudu trebalo da govori izaziva kod njega "jako stresno stanje". Naglasio je da je Karadžića obavestio o svom stavu ali da se on na to "nije obazirao budući da ima svoj cilj koji po svaku cenu hoće postići", ali Krstić - kako je dodao -"ne može podneti da zarad ostvarenja toga cilja tako bezobzirno gazi preko mene čije je zdravlje ozbiljno narušeno". U takvoj situaciji tražiti od njega da svedoči je, smatra Krstić, "nerazumno i neljudski" i predstavlja "akt nasilja".

U odluci sudija da Krstiću upute obavezujući nalog za svedočenje iz oktobra 2012. godine uvaženo je Karadžićevo obrazloženje da bi Krstićev iskaz doprineo utvrđivanju, za odbranu, značajnih činjenica. Jedna od njih je da oni – Krstić i Karadžić - "nikada nisu vodili razgovore niti planirali bilo kakav zločin". Krstićev iskaz bi prema Karadžiću bio važan i za utvrđivanje njegove namere, odnosno odsustva namere da počini genocid budući da ga Krstić, kako je naveo, "nikada nije obavestio o pogubljivanju zarobljenika iz Srebrenice" te da su njihovi razgovori vezani za operaciju "Krivaja 95" bili "ograničeni isključivo na planirano razdvajanje enklava Srebrenica i Žepa".

Nakon Krstićevog obrazloženja, Karadžić je saopštio da ostaje pri svom zahtevu i da "uvažavajući sve šta je Krstić preživeo u poslednje vreme" želi da mu postavi "barem dva pitanja".

Tokom kratkih konsultacija, sudije su odlučile da pozovu Krstića da ipak položi zakletvu i da iskaz. On je ponovio da "uz svo poštovanje sudskog veća" i dalje ne želi da svedoči, nakon čega ga je upozoren da odbijanje sudskog naloga "povlači posledice" te da se izlaže riziku optužbe za nepoštovanje suda. Krstićev advokat Tomislav Višnjić je potvrdio da je "general upoznat sa posledicama odbijanja sudskog naloga ", ali da je imajući sve to u vidu samostalno doneo takvu odluku.

Nakon jednočasovne pauze sudije su saopštile da žele "dodatne lekarske nalaze" o zdravlju Radislava Krstića i naložile Sekretarijatu da najkasnije do 8. marta ove godine, obezbedi novi "detaljniji" lekarski izveštaj o Krstićevom mentalnom i fizičkom zdravlju. Lekari bi, prema nalogu sudija, posebno trebalo da ustanove da li bi i na koji način svedočenje na ovom suđenju bilo štetno po Krstićevo zdravlje. Potrebno je takođe utvrditi da li je Krstić mentalno sposoban za svedočenje odnosno da li može shvatiti pitanja koja mu se postavljaju i na njih pružati "istinite i racionalne" odgovore.

Rasprava na suđenju Radovanu Karadžiću je nakon toga prekinuta do utorka sledeće sedmice kada će suđenje biti nastavljeno iskazom novog svedoka odbrane bivšeg predsednika Republike Srpske optuženog za genocid i druge zločine počinjene u BiH 1992. - 1995. godine.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 572

NE, PREDSJEDNIČE: General Krstić otkazao poslušnost predsjedniku Karadžiću
SLIKOM NA SLIKU: Čovjek u bijelom na obe strane linije sukoba
DA, PREDSJEDNIČE: General Milošević na braniku predsjednika Karadžića