Home



ODBRANA: TRAMVAJ NA METI ZALUTALOG METKA




Branilac generala Ratka Mladića sugeriše da je tramvaj koji je pogođen 8. oktobra 1994. godine bio na meti "zalutalog metka" kao i da svedok u istrazi nije mogao da utvrdi izvor vatre već se oslanjao na izjavu vozača

Ratko Mladić u sudnici TribunalaRatko Mladić u sudnici Tribunala

Na kraju glavnog ispitivanja zaštićenog svedoka sa pseudonimom RM 110, u sudnici je emitovan video snimak zabeležen nakon granatiranja sarajevske pijace Markale 28. avgusta 1995. godine. Prema optužnici protiv bivšeg komandanta Glavnog štaba VRS Ratka Mladića, u granatiranju pijace je poginulo 43 a više od 75 osoba je ranjeno.

Sedmominutni video snimak pokazuje kako, neposredno nakon eksplozije, građani užurbano uklanjanju tela mrtvih i evakuišu ranjene sa ulice prekrivene leševima i krvlju. Snimak takođe prikazuje pripadnike UNPROFOR kako vrše forenzičku analizu mesta eksplozije. Svedok je 1994. i 1995. godine radio u sarajevskoj službi bezbednosti i učestvovao je u istragama više artiljerijskih i snajperskih incidenata navedenih u dodatku optužnice protiv Mladića. Prema svedoku, u istrazi je utvrđeno da je granata koja je izazvala drugi masakr na Markalama ispaljena sa položaja pod kontrolom bosanskih Srba.

O istrazi incidenta na Markalama je, po svemu sudeći, bilo reči u delu unakrsnog ispitivanja koji je bio zatvoren za javnost. U otvorenom delu ispitivanja, Mladićev branilac je nastojao da dokaže da svedok nije bio u mogućnosti da utvrdi izvor vatre u napadu na tramvaj 8. oktobra 1994. godine, u kojem je povređena jedna žena. Svedok je potvrdio da "nije bio obučen" za takve poslove, dodajući da se u službenoj belešci o incidentu navodi izjava vozača da je rafalna paljba na tramvaj ispaljena iz zgrade Metalke na Grbavici, pod kontrolom srpskih snaga.

Branilac je, takođe, sugerisao da je tramvaj mogao da bude pogođen "zalutalim metkom". Po odbrani, patrola UNPROFOR koja se nalazila nedaleko od mesta na kojem je pogođen tramvaj je takođe mogla da budu na meti vatre iz Metalke. Svedok je odgovorio da "UNPROFOR nije mogao da bude direktno izložen vatri jer nije bilo optičke vidljivosti dok su stajali, već samo dok su se kretali". Takođe je rekao da UNPROFOR u ovom slučaju "nije odgovorio na vatru, niti su bilo šta preduzimali".

Branilac je postavio niz pitanja u vezi sa eksplozijom modifikovane avio bombe i nekoliko granata koje su u maju 1995. godine pogodile deo sarajevskog naselja Švrakino selo, uništile nekoliko zgrada,i teže ranile 2 a lakše 15 osoba. Svedok je rekao da su projektili ispaljeni iz pravca jugozapada, gde se takođe nalaze Hrasnica i Igman ali on ne zna ko je držao te položaje. Nakon pitanja da li su obližnje zgrade policijske stanice i RTV bile legitimni vojni ciljevi, svedok je odgovorio da "nije vojni ekspert" te da ne zna šta se podrazumeva pod tim terminom. Branilac je, takođe, ukazao da u službenoj belešci sa istrage tog incidenta stoji da su granate koje su pale na Švrakino selo "proizvedene u nacističkoj Nemačkoj", ali je svedok odgovorio da ne zna da li je JNA, odnosno VRS, raspolagala tim granatama.

Suđenje generalu Mladiću sutra će se nastaviti iskazom zaštićenog svedoka sa pseudonimom RM 511, najverovatnije na zatvorenoj sednici.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 564

OLUJA NAD HAGOM: Sudije podeljene – generali oslobođeni
ODMAZDA: Kažnjavanje Sarajeva "gvozdenim krstom"
OBEZBEĐENJE: Šta je vojska radila u prijedorskim logorima
SAMOPOVREĐIVANJE: Novozelandski pukovnik između čekića i nakovnja