Home



BLOKADOM SARAJEVA DO CILJEVA NA DRUGIM BOJIŠTIMA




Bivši viši vojni posmatrač UN Ričard Mol ukazuje da su bosanski Srbi primenjivali "strategiju blokiranja Sarajeva" i vršili pritisak na grad kako bi ostvarili ciljeve na drugim bojištima. General Ratko Mladić saglasan da se suđenje odvija u njegovom odsustvu dok je on na lekarskom pregledu

Richard Mol, svjedok na suđenju Ratku Mladiću Richard Mol, svjedok na suđenju Ratku Mladiću

Britanski potpukovnik Ričard Mol/Richard svedoči na suđenju bivšem komandantu Glavnog štaba Vojske Republike Srpske Ratku Mladiću o tromesečnom stažu u Sarajevu gde je obavljao dužnost višeg vojnog posmatrača UN, od 16. septembra do 26. decembra 1992. godine.

Prema sažetku njegovih iskaza na suđenjima Stanislavu Galiću i Radovanu Karadžiću, Mol je bio zadužen za oko 60 vojnih posmatrača raspoređenih na obe strane linije sukoba. Mandat posmatrača je, između ostalog, bio da nadgledaju situaciju u Sarajevu i izveštavaju o upotrebi teškog naoružanja. Mol je potvrdio da je Sarajevsko-romanijski korpus "intenzivno, neselektivno i nasumično" granatirao Sarajevo i tako vršio "težak psihološki pritisak" na njegove stanovnike. Na čestim sastancima sa komandantom korpusa Galićem, Mol je upućivao proteste i tražio objašnjenje za granatiranja koja, po njemu, nisu imala nikakvo vojno opravdanje. Galić je, zauzvrat, pretio da će granatirati Sarajevo ako događaji na drugim frontovima ne budu išli na ruku bosanskim Srbima.

Nakon tromesečnog boravka u Sarajevu, Mol je zaključio da su bosanski Srbi primenjivali "strategiju zatvaranja grada i korišćenja sile koja nije opravdana vojnom nuždom" kako bi "ostvarili ciljeve na drugim bojištima". Tužiteljica je to potkrepila izjavom Radovana Karadžića da dejstva u Sarajevu sprečavaju da se vode borbe u Krajini, Semberiji, Drini, u svim područjima na kojima mogu da budu u sukobu sa Muslimanima". Ta izjava je za Mola "otkrovenje" budući da se, kako kaže, poklapa sa njegovom ocenom da su događaji na drugim mestima imali uticaja na situaciju u Sarajevu.

U unakrsnom ispitivanju, branilac Dragan Ivetić je sugerisao da zadatak vojnih posmatrača nije bio da broje ispaljene granate, što su ovi činili u svojim izveštajima. Mol je to potvrdio, naglašavajući da su vojni posmatrači nastojali da budu "neutralni, tumače događaje i utvrde istinu o onome šta se dešavalo". Svedok je, takođe, potvrdio da je SRK nasledio jedinice teritorijalne odbrane i da je postojao veliki problem da se uspostavi objedinjena komandna struktura nad lokalnim jedinicama. Po Molu, to je bila "velika teškoća" za obe zaraćene strane koja je dovodila do toga da su se lokalni komandanti "otrgli kontroli".

Branilac je, potom, citirao njegov iskaz na suđenju Karadžiću u kojem rekao da su zapadni mediji bili pristrasni, "anti-srpski" orijentisani i nisu uvek verodostojno prenosili namere zaraćenih strana. To je, smatra Mol, otežavalo pregovore dveju strana koje su zauzimale "čvršći stav" i bile manje spremne na kompromise. Naveo je primer novinara britanske televizijske mreže Bi Bi Si/BBC koji je, tvrdi, objavio "izmišljenu priču" iz Sarajeva, ali je njegovo ime rekao na sednici zatvorenoj za javnost.

Branilac je takođe sugerisao da je Armija BiH imala položaje sa teškim naoružanjem na planini Igman, odakle je mogla da cilja bilo koje područje u gradu. Mol je potvrdio da je od Srba dobijao "stalne pritužbe da su snage predsedništva sa Igmana otvarale vatru na civilna područja pod srpskom kontrolom", te da je Galić pretio da će otvoriti vatru na Sarajevo ako se to nastavi.

Unakrsno ispitivanje Ričarda Mola će se i sutra odvijati bez prisustva optuženog Mladića koji je dao saglasnost da se postupak vodi u njegovom odsustvu. Kada mu je predsedavajući sudija jutros odobrio da napusti sudnicu kako bi otišao na lekarski pregled, Mladić je najpre salutirao a potom mahnuo veću, svedoku i publici na javnoj galeriji.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 562

"REČE MI JEDAN RUS…": Karadžićeve alternativne teorije masakra na Markalama
VARLJIVO ZATIŠJE: Kobno sankanje na Alipašinom Polju
ŽALBA: Momčilo Perišić traži oslobađanje ili blažu kaznu
ŠEŠELJEVA ILI MLADIĆEVA: Čija je vojska streljala Hrvate kraj Sanskog Mosta