Home



"SVE ŠTO NOSI PUŠKU" BILO JE POD MLADIĆEVOM KONTROLOM




Dokazujući vezu lokalnih kriznih štabova i Vojske Republike Srpske ekspert tužilaštva Dorotea Henson pozvala se na presretnuti telefonski razgovor Ratka Mladića sa članom Kriznog štaba sarajevske opštine Ilidža, u kojem Mladić kaže da su Arkanovci i "sve što nosi pušku" pod njegovom kontrolom

Dorothea Hanson, svjedok u TribunaluDorothea Hanson, svjedok u Tribunalu

U nastavku suđenja Ratku Mladiću o ulozi i funkcionisanju kriznih štabova Srpske demokratske stranke (SDS) i njihovom odnosu sa vojnim snagama bosanskih Srba svedoči ekspert tužilaštva Dorotea Henson/Dorothea Hanson. U dokaze je usvojen je njen izveštaj pripremljen za suđenje Radovanu Karadžiću. O istoj temi Henson je svedočila i u predmetima Momčila Krajišnika, kao i Miće Stanišića i Stojana Župljanina.

Krizni štabovi su najpre formirani kao "tajne partijske organizacije" u opštinama, a u maju 1992. godine su preimenovani u ratna predsedništva. Prema svedokinji nije se radilo o strukturalnim promenama, pošto je članstvo ostalo isto, već je samo naziv promenjen. Tokom juna iste godine ratna predsedništva su preimenovana u ratna povereništva.

Komandanti najpre JNA a potom VRSbili su članovi kriznih štabova i "u najmanju ruku" se, prema svedokinji, radilo o odnosu koordinacije i saradnje. Henson je navela da su krizni štabovi kontrolisali i formirali neke jedinice lokalne TO, kao i neke paravojne jedinice, koje su postepeno integrisane u VRS tokom juna 1992. godine. Kao primer saradnje navela je Sanski Most, Prijedor i Ključ. U Ključu se, tvrdi, radilo o "tesnoj saradnji" i iz zapisnika sa sastanaka se vidi da je Krizni štab jedinicama VRS nalagao šta da rade.

Da bi ilustrovala Mladićev odnos sa kriznim štabovima, Henson se pozvala na presretnuti razgovor od 13. maja 1992. godine, dan nakon što je Mladić na skupštini RS imenovan za komandanta Glavnog štaba VRS. U razgovoru sa profesorom Unkovićem iz Kriznog štaba Ilidže Mladić ističe da su pod njegovom kontrolom "svi koji nose pušku", uključujući i Arkanovce na Ilidži, te da niko ne sme da radi ništa na svoju ruku, "ako hoće da nosi glavu".

Mladićev branilac Miodrag Stojanović je u unakrsnom ispitivanju dovodio u pitanje svedokinjinu objektivnost i stručnost, ukazujući da je zaposlena u tužilaštvu i da nema pravničko obrazovanje. Ona je, međutim, pojasnila da se najveći deo njenog izveštaja zasniva na proučavanju sadržaja dokumenata kriznih štabova, a ne analizi pravnih okvira kojim se reguliše rad kriznih štabova, kako je to sugerisao branilac.

Branilac je tvrdio da do juna 1992. godine nijedan od komandanata VRS nije bio član kriznih štabova, što je svedokinja demantovala i kao primer navela da je pukovnik Branko Basara bio član Kriznog štaba u Sanskom Mostu i ukazala na zapisnike sa sastanka u kojima se pri nabrajanju članova štaba navode komandant VI krajiške brigade pukovnik Basara, i komandant TO pukovnik Ančić.Iskaz Dorotee Henson biće okončan sutra.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 562

"REČE MI JEDAN RUS…": Karadžićeve alternativne teorije masakra na Markalama
VARLJIVO ZATIŠJE: Kobno sankanje na Alipašinom Polju
ŽALBA: Momčilo Perišić traži oslobađanje ili blažu kaznu
ŠEŠELJEVA ILI MLADIĆEVA: Čija je vojska streljala Hrvate kraj Sanskog Mosta