Home



KARADŽIĆ SE NE PROTIVI DA ŽRTVE DOBIJU STATUS "PRIJATELJA SUDA"




Radovan Karadžić se ne protivi zahtjevu žrtava genocida da im se prizna status "prijatelja suda" kako bi se obratili Žalbenom vijeću u vezi sa "među-presudom" kojom je bivši predsjednik Republike Srpske oslobođen optužbi za genocid u sedam bosanskohercegovačkih opština

Radovan Karadžić u sudnici TribunalaRadovan Karadžić u sudnici Tribunala

Radovan Karadžić se ne protivi zahtjevu bivših logoraša Omarske, Keraterma i Trnopolja Satka Mujagića i Fikreta Alića, te Udruženja svjedoka i žrtava genocida iz Sarajeva da se u svojstvu "prijatelja suda" obrate Žalbenom vijeću u vezi sa presudom kojom je bivši predsjednik Republike Srpske oslobođen optužbe za genocid. Ukoliko sudije smatraju da će to doprinijeti pravičnom presuđivanju, Karadžić se neće tome suprotstavljati, ali traži da mu se u tom slučaju odobri rok od 30 dana za odgovor na podnesak žrtava – "prijatelja suda".

Podnosioci zahtjeva su prošle sedmice zatražili da im se prizna status "prijatelja suda" jer smatraju da kao preživjele žrtve genocida imaju "jedinstven interes" i pravo da se njihov glas čuje pred Žalbenim vijećem. Preživjele žrtve su, navodi se u zahtjevu, sa ljudskog i istorijskog stanovišta više od bilo koje strane u postupku svjesne posljedica koje će proizići iz te tribunalove odluke, kao i "istorijskih posljedica" ishoda ovog slučaja i njegovog uticaja na preživjele i njihove potomke, kao i na sve narode Bosne i Hercegovine.

U podnesku priloženom uz zahtjev se, između ostalog, navodi da je odluka Pretresnog vijeća kojom je Karadžić oslobođen optužbi za genocid u opštinama Bratuncu, Foči, Ključu, Prijedoru, Sanskom Mostu, Vlasenici i Zvorniku u suprotnosti sa pravom o genocidu odnosno Konvencijom o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida, kao i sa dosadašnjom sudskom praksom Tribunala.

S tim u vezi se podsjeća da su tri Pretresna vijeća u drugim predmetima, u istoj fazi postupka, zaključila da ima dokaza na osnovu kojih bi razumni presuditelj o činjenicama mogao zaključiti da je u Prijedoru i drugim opštinama 1992. godine počinjen genocid i da je rukovodstvo bosanskih Srba na čelu sa Karadžićem imalo specifičnu genocidnu namjeru.

Uz zahtjev je priložen i spisak od oko stotinjak udruženja i pojedinaca koji su se pridružili zahtjevu Mujagića, Alića i Udruženja svjedoka i žrtava genocida koje u ovom slučaju zastupa američka advokatska firma "Freshfields Bruckhaus Deringer".


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 554

KONTROLA PRITISKA I VLADANJA: Mladić pod pojačanim nadzorom kamera i sudija
MANJAČA: Prvi su na meti bili ljudi od ugleda
KERATERM: Otrov i rafali za zatočenike iz sobe broj 3
VRHPOLJSKI MOST: Skok u Sanu pod kišom metaka
600 SVEDOKA ODBRANE: Sudije traže od Karadžića da bude skromniji i oprezniji