Home



JEDNA POSETA NE ČINI SARADNJU




U Haškom tribunalu pozdravljaju posetu Momčila Grubača i Vladana Batića, ministara pravosuđa SR i Srbije, ali ističu da one "ne znači saradnju... pa čak ni njen početak." Hapšenje i predaja optuženih je, smatraju u Tribunalu, "lakmusov test za stvarnu saradnju"

"Poseta je dobrodošla i predstavlja priliku da se diskutuje o otvorenim pitanjima saradnje, ali sama po sebi ne predstavlja saradnju." Tim rečima je predstavnik za štampu Tribunala, Džim Lendejl /Jim Landale, preneo stav predsednika Međunarodnog suda, Kloda Žorde/Claude Jorda, na početku dvodnevne posete Hagu ministara pravosuđa SRJ i Srbije, Momčila Grubača i Vladana Batića.

Izražavajući nadu da će poseta biti "korak ka uspostavljanju saradnje Beograda sa Tribunalom", Lendejl je podsetio na "jasan stav predsednika Žorde da saradnja znači transfer optuženih za ratne zločine u Hag", kao i da za saradnju nisu neophodne izmene jugoslovenskih zakona, budući da za to postoje jasne međunarodno-pravne obaveze. "Hapšenja i predaja optuženih je lakmus test stvarne saradnje vlasti svake od zemalja bivše Jugoslavije sa Tribunalom" - naglasio je Lendejl.

Posetu delegacije iz Beograda na sličan način vide i u tužilaštvu Haškog tribunala. Predstavnica za štampu tužilaštva Florans Artman/Florence Hartmann je, po dolasku ministara Grubača i Batića u Tribunal, izrazila nadu glavnog tužioca Karle/Carle del Ponte da će poseta "doprineti boljem razumevanju", kao i njeno naglašavanje da "ona nije početak saradnje". Stvarna saradnja će, smatra glavni tužilac, "početi tek kada Beograd počne da izvršava obavezu hapšenja i predaje optuženih." Prošlonedeljna predaja Blagoja Simića se, ističe Artman, "ne računa", budući da se on "dobrovoljno predao", što su potvrdile i jugoslovenske vlasti.

Dvodnevnu posetu Tribunalu ministri Grubač i Batić su počeli razgovorima sa sekretarom međunarodnog suda Hansom Holthausom/Holthuis, nakon čega sledi susret sa glavnim tužiocem Del Ponte, dok je sastanak sa predsednikom Žordom predviđan za sutra. Tokom posete, ministri će prisustvovati jednom od tri tekuča suđenja u Tribunalu, a posetiće i njegovu Pritvorsku jedinicu u Sheveningenu/Scheveningenu. Takvo upoznavanje sa Tribunalom i njegovim radom će, nadaju se u Hagu, "doprineti demistifikaciji međunarodnog suda u očima visokih predstavnika jugoslovenske i srpske vlade".


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 48

LOGOR KERATERM: Počelo suđenje optuženima za zločine u logoru Keraterm
TRIBUNAL: Otopljavanje u odnosima Beograda i Haškog Tribunala
SUĐENJE ZA FOČU: Gdje je nestalo 300 zatočenika fočanskog KP Doma
SUĐENJE GENERALU KRSTIĆU: Ko je naredio: "Ubijajte to sve redom!"