Home



SVJEDOK: KARADŽIĆ JE BIO INFORMISAN O SVEMU




Ričard Batler u prvom dijelu svjedočenja potvrdio da je Radovan Karadžić komandovao vojskom i policijom, da je izdavao direktive s političko-vojnim smjernicama za vođenje rata, kao i da je bio izvrsno informisan o toku vojnih operacija, uključujući i operaciju "Krivaja 95" iz jula 1995. godine kada su u području Srebrenice počinjeni zločini za koje se tereti bivši vrhovni komandant oružanih snaga Republike Srpske

Richard Butler, svjedok na suđenju Radovanu Karadžiću Richard Butler, svjedok na suđenju Radovanu Karadžiću

Suđenje Radovanu Karadžiću nastavljeno je iskazom Ričarda Batlera/Richard Butler, oficira Službe za nacionalnu bezbjednost SAD i bivšeg vojno-obavještajnog analitičara tužilaštva. Batler je od aprila 1997. do novembra 2003. godine bio uključen u srebreničku istragu tokom koje je proučavao vojne, policijske i druge dokumente za koje se vjerovalo da su povezani sa zločinima srpskih snaga u Srebrenici, razgovarao sa brojnim svjedocima i analizirao presretnute razgovore političkih i vojnih čelnika Republike Srpske.

Batler je u prvom dijelu glavnog ispitivanja potvrdio da je Karadžić komandovao vojskom i policijom Republike Srpske, da je izdavao direktive s političko-vojnim smjernicama za vođenje rata koje su Glavni štab VRS i njima podređeni korpusi u saradnji sa policijskim snagama sprovodili u djelo, kao i da je bio izvrsno informisan o toku operacija vođenih na terenu, uključujući i operaciju "Krivaja 95" iz jula 1995. godine.

Srpsko rukovodstvo je, prema riječima Batlera, još 1992. godine bilo svjesno da u zoni odgovornosti Drinskog korpusa VRS u istočnoj Bosni živi više Muslimana nego Srba. Zbog toga je donesena Direktiva 4 iz koje su proistekle operacije čiji je glavni cilj bio da muslimanski civili napuste to područje, što se na kraju i dogodilo: dio stanovništva je pobjegao prema sjeveru, u pravcu Tuzle, a ostatak se slio na područje oko Srebrenice.

U narednom periodu cilj VRS je, po Batleru, ostao nepromijenjen. Karadžićevom Direktivom 7 iz marta 1995. godine se nije tražila direktna vojna operacija na Srebrenicu i Žepu, što se smatralo previše provokativnim jer su enklave bile pod zaštitom UN. Srpsko rukovodstvo je sada, kaže Batler, težilo da stvori situaciju u kojoj će UN otići iz zaštićenih zona ili će stanovništvo izvršiti pritisak na svoje rukovodstvo da ih izvuče iz enklave.

Između Karadžićeve Direktive 7 od 8. marta 1995. kojom se nalaže stvaranje "nepodnošljivih uslova" u Srebrenici i Mladićeve verzije iste direktive od 31. marta iste godine u kojoj ta rečenica nedostaje, po mišljenju svjedoka, nema nikakve razlike. Mladićeva Direktiva 7.1, po njemu, samo daje više "tehničkih objašnjenja" istih ciljeva, što potvrđuje i naredba za operaciju "Krivaja 95"u kojoj se komandant Drinskog korpusa general Živanović poziva na oba dokumenta.

Tužilaštvo je ukazalo na presretnuti razgovor između Karadžića i Živanovića od 6. jula 1995. godine, u kojem se predsjednik RS raspituje za napredovanje srpskih snaga prema Srebrenici i pita "da li su Sise naše", misleći na tri strateški važne lokacije u području Zelenog jadra. Taj razgovor, po Batleru, pokazuje da je u Karadžić bio uključen u operaciju i da je imao detaljna saznanja o njenoj realizaciji. On je tom prilikom obećao Živanoviću da će obezbijediti podršku u vidu policijskih snaga, a dokumenti na koje je ukazala optužba pokazuju da je to obećanje i održao.

Tužilac Nikols/Nicholls je, pored ostalog, ukazao na "radnu kartu" srebreničke operacije na kojoj je Mladić 12. jula 1995. godine svojom rukom zabilježio: "Završeno. Ovo je sada srpsko i ostaje srpsko".

Svjedočenje Ričarda Batlera se nastavlja sutra.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 539

TRI KANALA INFORMISANJA: Šta je Karadžić znao o događajima u Srebrenici
KANDIDAT IZ PRITVORA: Šešeljeve predizborne želje i zahtevi