Home



ZAVRŠEN DOKAZNI POSTUPAK NA SUĐENJU POLICIJSKIM ZVANIČNIMA RS




Iskazom bivšeg pomoćnika ministra policije RS Tomislava Kovača okončano je izvođenje dokaza na suđenju policijskim zvaničnicima RS, optuženim za zločine nad Hrvatima i Muslimanima u 20 bosansko-hercegovačkih opština 1992. godine. Za više od dve godine saslušano ukupno 147 svedoka

Tomislav Kovač, svjedok na suđenju Mići Stanišiću i Stojanu Župljaninu Tomislav Kovač, svjedok na suđenju Mići Stanišiću i Stojanu Župljaninu

Za razliku od prethodna dva dana kada je izbegavao da direktno odgovori na pitanja sudija i tužilaca, Tomislav Kovač, bivši pomoćnik ministra unutrašnjih poslova RS, danas je jasno i precizno odgovarao braniocu Miće Stanišića, prvog ministra policije RS. Stanišić se sa Stojanom Župljaninom, bivšim šefom policije banjalučke regije, tereti za zločine nad Hrvatima i Muslimanima širom BiH 1992. godine.

Kovač, koji iskaz daje na poziv Pretresnog veća, složio se sa navodima odbrane da je Mićo Stanišić 1992. godine pokušavao da stvori policiju "u skladu sa zakonom", kao i da se izbori sa svim vrstama kriminala i kazni počinioce. On je, tvrdi svedok, želeo profesionalne i politički nezavisne kadrove, sa "ljudskim i moralnim integritetom". U nastojanjima da napravi takvu policiju, Stanišić je "izgoreo" i smenjen je zbog gubitka političke podrške. Svedok je takođe podržao teze odbrane da su lokalne vlasti imale jači uticaj na policiju od sedišta MUP.

Kao primer snažne podrške stanovništva i politike lokalnim policijskim moćnicima, branilac je naveo slučaj Malka Koromana, načelnika SJB Pale, koji je u aprilu 1992. "okupio 3.000 naoružanih ljudi" kako bi sprečio da bude smenjen. Svedok je potvrdio da je čuo za to.

Advokat Slobodan Zečević se osvrnuo na jučerašnju tužiočevu primedbu da "nije bilo baš najbolje" da se Simo Drljača, sa mesta načelnika policije u Prijedoru, rasporedi na mesto pomoćnika načelnika CSB Banjaluka, već da je trebalo istražiti njegove zločine i pokrenuti krivične prijave. Svedok je danas rekao da je upravo razmeštanje kadrova koji su imali političku podršku predstavljalo "umeće vladanja" sedišta MUP. Ti ljudi su "stavljani pod led", tako što su im davana "zvučna mesta, ali bez prave funkcije". Takav pristup slučaju Sime Drljače je predstavljao "racionalnu meru", tvrdi branilac, jer je pružio priliku da se problematična osoba izmesti iz sredine u kojoj ima podršku, čime je omogućeno sprovođenje istrage i prikupljanje dokaza za eventualni krivični postupak. Svedok se u potpunosti saglasio sa braniočevim tezama.

Branilac i svedok su, takođe, saglasni da su napori Miće Stanišića da stvori policiju koja će delovati u skladu sa zakonom bili poništeni u mandatu narednih ministara Ratka Adžića i Žike Rakića koji su "rehabilitovali" smenjene kadrove.

U kratkom ispitivanju od strane branioca drugooptuženog, Kovač je rekao da Župljanin nije imao političku moć da kontroliše lokalne stanice policije. Kao problem branilac je istakao da je nakon početka rata CSB Banjaluka postao "glomazna struktura" sa čak 26 stanica policije.

Ovim iskazom završeno je izvođenje dokaza u procesu protiv Stanišića i Župljanina. U 349 sudskih dana od septembra 2009. godine, saslušano je ukupno 147 svedoka. Od toga optužba je izvela 127 svedoka, Stanišićeva odbrana sedam, odbrana Stojana Župljanina deset svedoka, a Pretresno veće tri. Završne reči biće zakazane naknadno.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 535

VEĆ VIĐENO: Šešeljev završni udarac Haškom tribunalu
GOŠĆA IZ AMERIKE: Kako je Karadžić vodio državu sa livade
SLUČAJNI PROLAZNIK: Ko je svjedoku stavio na glavu crvenu beretku