Home



O GRUBORIMA NI REČI




Elizabet Ren okončala svedočenje na suđenju hrvatskim generalima Gotovini, Čermaku i Markaču uz opasku da niko od branilaca u dvodnevnom unakrsnom ispitivanju nije našao za shodno da je pita o ubistvu srpskih civila u selu Grubori 25. avgusta 1995. godine, iako je o tome govorila u glavnom ispitivanju

Elisabeth Rehn, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i MarkačuElisabeth Rehn, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i Markaču

Budući da je u izjavi istražiteljima tužilaštva 2005. godine navela da je prilikom obilaska Krajine u jesen 1995. godine lično videla kako ljudi u uniformama Hrvatske vojske pljačkaju napuštene srpske kuće, bivši izvestilac UN za ljudska prava Elizabet Ren/Elisabeth Rehn je danas na insistiranje branioca generala Ante Gotovine to pojasnila. Priznaje da ne može sa sigurnošću da tvrdi da se radilo o vojnicima, jer je znala da su se ponekad i civili oblačili u vojne uniforme, ali dodaje da je pored pljačkaša videla vojna vozila što bi moglo da ukaže da se ipak nije radilo o “preobučenim civilima”.

Osim pljačke, Ren je bila očevidac paljenja srpskih kuća, a u izveštaju generalnom sekretaru UN iz decembra 1995. godine je navela procenu od pet hiljada kuća uništenih u podmetnutim požarima. Upitana kako to da je broj koji je ona iznela daleko manji od procene vojnih posmatrača UN o 16,800 spaljenih kuća, svedokinja je pojasnila da se trudila da ponudi “jednu konzervativnu procenu”, pazeći da u konačan broj ne uđu hrvatske kuće koje su Srbi spalili u godinama pre “Oluje”.

Dokazujući da su se hrvatske vlasti trudile da spreče zločine nad srpskim civilima i njihovom imovinom, branilac generala Ivana Čermaka je predočio niz internih dokumenata Ministarstva unutrašnjih poslova iz leta i jeseni 1995. godine u kojima se policijskim upravama nalaže niz mera kako bi se sprečile pljačke i paljevine. Ren odgovara da je znala da je bilo i dobrih namera vlasti, ali da su ona i njeni saradnici bili manje zainteresovani za ono što je na papiru, a više za faktičko stanje na terenu.

Mada je u izjavi istražiteljima tužilaštva i jučerašnjem glavnom svedočenju tvrdila da, iako je tražila, nikada nije dobila informacije o istrazi o ubistvu pet srpskih civila u selu Grubori 25. avgusta 1995. godine, u dvodnevnom unakrsnom ispitivanju branioci hrvatskih generala nijednom rečju nisu spomenuli taj incident. To je danas primetila i sama svedokinja, rekavši da događaj u Gruborima “očigledno nikoga ne interesuje”. Umirio ju je predsedavajući sudija rečima da su pred većem već izvedeni brojni dokazi o tom ubistvu. “Drago mi je da to čujem”, rekla je Elizabet Ren, koja je ubrzo nakon toga okončala svedočenje i napustila sudnicu.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 373

TAČKA NA DUBROVNIK: Pooštrena osuda - ublažena kazna
OBVEZATNA PRISEGA: Za Herceg Bosnu, tako mi Alaha
VOJNA NUŽDA: Poricanje genocida i deportacije
PRISLUŠKIVANJE: Predstavljanje "radikalske kolekcije" presretnutih razgovora
"NISAM KRIV": General Đorđević se odriče "Škorpiona"