Home



MEĐUSOBNO IZVEŠTAVANJE "PRIJATELJSKIH TAJNIH SLUŽBI"




Odgovarajući na pitanja branioca Jovice Stanišića, svedok odbrane Franka Simatovića negirao ulogu DB Srbije u naoružavanju krajinske vojske i policije, ali je tokom tužiočevog unakrsnog ispitivanja priznao da služba bezbednosti Krajine redovno slala izveštaje Drugoj upravi DB Srbije na čijem je čelu bio Simatović, kao i da su izveštaji išli i u suprotnom smeru

Aco Drača, svjedok odbrane Franka Simatovića Aco Drača, svjedok odbrane Franka Simatovića

Tokom današnjeg ispitivanja bivšeg načelnika krajinske Državne bezbednosti (DB) Ace Drače, odbrana njegovog nekadašnjeg kolege iz Srbije – šefa tamošnje tajne službe Jovice Stanišića – dokazivala je da je oružje u Knin početkom devedesetih godina stizalo preko vojno-političkih a ne policijskih struktura iz Beograda. Odbrana na taj način nastoji da ospori stav tužilaštva po kojem je Državna bezbednost Srbije, na čelu sa dvojicom optuženih Jovicom Stanišićem i Frankom Simatovićem, učestvovala u osnivanju, finansiranju i snabdevanju jedinica krajinskih i bosanskih Srba koje su odgovorne za zločine nad civilima tokom ratova u Hrvatskoj i BiH.

Branilac Džordaš/Jordash je predočio više dokumenata iz kojih se vidi da su krajinske vlasti upućivale zahteve za isporuku oružja i opreme saveznim institucijama u Beogradu i da se o tome raspravljalo na takozvanom krnjem predsedništvu SFRJ. Svedok je prihvatio sugestiju da su zahtevi krajinskih vlasti upućivani Saveznom sekretarijatu za narodu odbranu, a da je onda pomoć stizala iz Srbije i to tek od početka 1992. godine, jer je pre toga jedan od lidera krajinskih Srba Milan Martić navodno odbijao svaki kontakt sa srpskim vlastima, naročito sa policijom i DB Srbije.

Situacija je navodno malo "otoplila" tokom 1992. godine, pa je, kaže Drača, početkom iduće godine uspostavljena saradnja i između krajinske i srpske tajne službe. Iako je ostao pri ranijoj tvrdnji da DB Srbije nikada nije kontrolisala niti snabdevala svoje kolege iz Knina, Drača je tokom tužiočevog unakrsnog ispitivanja prihvatio da je bilo međusobne korespondencije.

Naime, od januara 1993. do avgusta 1995. godine DB Krajine je slala obaveštajne izveštaje i zahteve za dostavljanje informacija beogradskoj službi. Kaže da su ti izveštaji u početku bili vrlo retki, ali da su se do 1995. godine ustalili na jedan do dva dokumenta nedeljno. Upućivani su, između ostalog, i u Drugu upravu DB Srbije na čijem se čelu nalazio Simatović, a u nekoliko navrata se među primaocima pominje i Stanišić.

Isto tako, svedok priznaje da su iz Beograda u Knin stizali izveštaji sa pečatom srpske DB. Radilo se, tvrdi, o razmeni obaveštajnih informacija između, kako je ranije rekao, "dve prijateljske obaveštajne službe" i odnosili su se pre svega na saznanja o pripremama za mirovne pregovore u kojima su učestvovale vlasti Srbije i RSK.

Iskaz Ace Drače biće nastavljen u utorak iduće sedmice.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 529

KRIVIČNI ASPEKT RATA: Šta je Jean-Rene Ruez istraživao u Srebrenici
"ILEGALNO ISELJAVANJE": Zašto Muslimani odlaze i kad im je dobro?
NEPOŠTOVANJE SUDA: Rađe u zatvor nego na klupu za svjedoka
ORUŽJE RATA: Premijera filma o seksualnom nasilju