Home



KO JE TRAŽIO A KO SPRIJEČIO ZRAČNE UDARE




Holandski ministri inostranih poslova i odbrane Hans Van Mirlo i Joris Vorhuve na sopstveni zahtjev svjedočili pred Misijom francuskog parlamenta o Srebrenici, da bi odgovorili na optužbe Alena Žipea

Nasuprot tvrdnjama bivšeg francuskog premijera Alena Žipea (Allain Juppe), komandant holandskog bataljona iz sastava UNPROFOR, je u više navrata zahtijevao vazdušne udare po položajima snaga generala Ratka Mladića. Imamo dokumente koji dokazuju da je taj zahtjev upućen 6. i ponovljen 8. jula. Odgovor komande UNPROFOR za bivšu Jugoslaviju, koja je tada bila u Zagrebu, je glasio da još nisu precizirani kriterijumi kad se može pribjeći takvoj operaciji, rekao je Hans van Mirlo (Mierlo), holandski ministar inostranih poslova u vrijeme pada Srebrenice 11. jula 1995. godine i masakra koji su potom izvršile Mladićeve snage.

Zajedno sa svojim kolegom Jorisom Vorhuveom (Voorhoeve), koji je u to vrijeme bio ministar odbrane, Mirlo je tražio da govori pred Misijom francuskog parlamenta, koja ispituje da li postoji odgovornost Francuske i njenih političkih i vojnih ličnosti za prepuštanje zone pod zaštitom UN snagama bosanskih Srba. U prethodnih petnaestak svjedočenja, više francuskih vojnih i političkih ličnosti, posebno bivši premijer Alen Žipe, je tvrdilo da je Holandija bila protiv zračnih udara po artiljerijskim položajima Mladićevih snaga, koje je trebalo preduzeti u cilju sprječavanja njihovog ulaska u Srebrenicu. Ministri Mirlo i Vorhuve tvrde sasvim suprotno.

Holandija se i 10. jula saglasila sa zračnim udarima, iako su bosanski Srbi držali četrdesetak njenih vojnika kao taoce. Naša vlada je konsultovana da li, s obzirom na tu okolnost, da se izvedu napadi iz vazduha. I odgovor je bio: da. Očekivali smo masovne udare ujutro 11. jula. Pošto nisu uslijedili, komandant holandskog bataljona ih je u 10.50 ponovo zatražio. Jasuši Akaši je najzad u 11:30 potpisao naređenje, ali masovni udari nisu uslijedili, jer navodno tog trenutka nije bilo dovoljno aviona na raspolaganju za takvu operaciju. Tek u 14:30 pogođen je jedan tenk. Pošto je uslijedila prijetnja Ratka Mladića da će osuti artiljerijsku paljbu ne samo po našim vojnicima, nego po hiljadama Srebreničana koji su se sklonili u kamp holandskog bataljona i oko njega, zahtijevali smo obustavu zračnih udara, kojih u stvari nije ni bilo, rekao je Joris Vorhuve. On je zatim dodao da je u isto vrijeme, sasvim nezavisno od holandske vlade, anuliranje naredbe o zračnim udarima zatražio iz Sarajeva i general Gobijar (Gobillard), komandant UNPROFOR za Bosnu i Hercegovinu.

Izlaskom dvojice holandskih ministara pred Misiju francuskog parlamenta, istraga o odgovornosti za srebreničku tragediju stekla je međunarodne razmjere. Slijedećeg četvrtka se očekuje svjedočenje pukovnika Toma Karemansa (Thom Karremans), koji je bio komandant holandskog bataljona stacioniranog u Srebrenici. Prema nezvaničnim informacijama, 3. maja bi pred Misijom francuskog parlamenta trebalo da se pojavi sam Butros-Butros Gali (Boutros-Boutros Ghali), generalni sekretar UN u to vrijeme.

Dževad Sabljaković


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 51

SUĐENJE ZA ZLOČINE U SREBRENICI: Dragan Obrenović se izjasnio da nije kriv
SUĐENJE ZA ZLOČINE U KERATERMU: Bivši optuženi svedočio sa "bezbednog rastojanja" od Haga
TRIBUNAL: Tužilaštvo Haškog tribunala brani praksu "zapečaćenih optužnica"