Home



ŠEŠELJEVE KOMUNIKACIJE POD NADZOROM




Odlukom sekretara Tribunala uveden 30-dnevni nadzor komunikacija lidera srpskih radikala sa njegovim pravnim savetnicima zbog postojanja "osnovane sumnje da je zloupotrebio privilegovanu komunikaciju u pokušaju da utiče na svedoke ili da ih zastraši", odnosno "da bi omogućio objavljivanje poverljivog materijala na svojoj internet stranici"

Vojislav Šešelj u sudnici TribunalaVojislav Šešelj u sudnici Tribunala

U večeras objavljenom saopštenju za javnost portparolke Tribunala Nerme Jelačić navodi se da je sekretar Međunarodnog suda danas obavestio Vojislava Šešelja da će komunikacija između njega i njegovog tima pravnih savetnika u narednih 30 dana biti pod nadzorom. Odluka je donesena zbog toga što "postoji osnovana sumnja da je optuženi zloupotrebio privilegovanu komunikaciju u pokušaju da utiče na svedoke ili da ih zastraši, odnosno da ometa sprovođenje pravde". Mere nadzora, kako se navodi u saopštenju, stupaju na snagu – odmah.

U saopštenju se podseća da optuženi lider srpskih radikala, kao i svaki drugi pritvorenik, ima pravo na "nenadziranu komunikaciju" sa svojim pravnim timom, ali ta komunikacija može biti stavljena pod nadzor u slučaju osnovane sumnje da je zloupotrebljena. Upravo takva sumnja, objasnio je sekretar u pismu upućenom Šešelju, postoji u ovom slučaju. Sumnja se, naime, da je optuženi zloupotrebio privilegiju nenadzirane komunikacije "da bi omogućio objavljivanje poverljivog materijala na svojoj internet stranici, kršeći tako naloge suda, čime se ometa sprovođenje pravde".

Šešelj će, navodi se u pismu sekretara, i dalje moći da komunicira sa svojim "priznatim pravnim savetnicima", koje inače čine njegovi partijski drugovi, "putem poseta, telefonskih poziva i pisane korespondencije", s tim da će takva komunikacija biti nadzirana. Nakon 30 dana sekretar će razmotriti svoju odluku, a optuženi ima pravo žalbe predsedniku suda.

Podsetimo, Šešeljeve komunikacije su do sada nekoliko puta stavljane pod nadzor. Prvi put krajem 2003. i početkom 2004. godine uoči i neposredno nakon parlamentarnih izbora u Srbiji, kada je ocenjeno da su on i Slobodan Milošević izjavama u medijima "podrivali mandat Tribunala da se doprinese uspostavljanju i održavanju mira u bivšoj Jugoslaviji". Drugi put komunikacije su mu nekoliko meseci nadzirane 2008. godine zbog, kako je tada navedeno, "osnovane sumnje da su privilegovane komunikacije, koje su mu odobrene za pripremu odbrane u Pritvorskoj jedinici UN, mogle da budu korišćene za pokušaje uticaja na svedoke ili njihovo zastrašivanje".

Vojislav Šešelj se, podsetimo, tereti za zločine nad nesrbima u Hrvatskoj, Vojvodini i BiH, a tokom tog procesa "zaradio" je još tri optužnice za nepoštovanje suda zbog objavljivanja i odbijanja da ukloni informacije o zaštićenim svedocima u svojim knjigama i na internet stranici. Po prvoj optužnici za nepoštovanje suda osuđen je na 15 meseci zatvora, po drugoj će presuda biti saopštena u ponedeljak ujutro, a po trećoj će se idućeg petka ponovo izjasniti o krivici.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 519

IZ ULOGE U ULOGU: Branjenik i branilac Radovan Karadžić
NEPOŠTOVANJE SUDA: Druga presuda i treće izjašnjavanje Vojislava Šešelja
MARK HARMON: Sličnosti i razlike u pokajanju Dražena Erdemovića i Biljane Plavšić