Home



ZAŠTO JE SRBAC OSTAO BEZ PREFIKSA "SRPSKI"




Radovan Karadžić u nastavku unakrsnog ispitivanja Mirzeta Karabega između ostalog tvrdio da se u nazivu opštine Sanski Most koristio prefiks "srpski" samo zato da bi se ukazalo da se radi samo o "srpskom dijelu" opštine, što je po njemu podrazumijevalo da postoji i muslimanski dio. Kao suprotan primjer naveo je Srbac u kojem je živjelo pretežno srpsko stanovništvo pa nije bilo potrebe da se dijeli na dvije opštine, ni da se dodaje taj prefiks

Mirzet Karabeg, svjedok na suđenju Radovanu Karadžiću Mirzet Karabeg, svjedok na suđenju Radovanu Karadžiću

Radovan Karadžić je u nastavku unakrsnog ispitivanja Mirzeta Karabega iz Sanskog Mosta između ostalog nastojao osporiti tvrdnje svjedoka da su Srbi htjeli cijelu opštinu samo za sebe. Naprotiv, tvrdi Karadžić, Muslimanima je nuđeno da formiraju svoju, muslimansku opštinu, ali su oni to navodno odbili.

U nastojanju da dokaže da su Srbi željeli samo one dijelove opštine u kojima su oni živjeli Karadžić je Karabegu predočio spisak naselja koja su bila predviđena da uđu u sastav srpske opštine Sanski Most formirane 3. aprila 1992. godine. "Sve što nije navedeno ovdje bilo je predviđeno da bude uključeno u muslimansku opštinu", sugerisao je Karadžić.

"Fajtovci i Čaplje su muslimanska mjesta, a ja ih vidim na ovom spisku", primijetio je svjedok rekavši, između ostalog, da su Srbi na kraju dobili ono što su htjeli, odnosno cijelu opštinu u kojoj je sve bilo "srpsko", uključujući i policiju od koje je traženo da nosi srpske oznake, a na zgradi je izvješena srpska zastava.

Karadžić je, dalje, tvrdio da je prefiks "srpski" korišten kako bi se ukazalo da se radi samo o "srpskom dijelu" opštine i da je to podrazumijevalo da pored srpskog, postoji i muslimanski dio. On je kao suprotan primjer naveo Srbac u kojem je živjelo pretežno srpsko stanovništvo i nije bilo potrebe da se ona dijeli na dvije opštine, a samim tim ni da se dodaje prefiks "srpski".

Karabeg, međutim, kaže da se u dokumentima koje mu je Karadžić pokazao spominje samo srpska opština Sanski Most, te da on nigdje ne vidi da se radi samo o "dijelu" opštine. On kaže da su Muslimani nakon proglašenja srpske opštine bili "na ledu" jer nisu mogli odlaziti na posao bez rizika, a srpske vlasti su to koristile kao izgovor da ih nakon nekog vremena otpuste s posla. "Mi smo 25. maja pohapšeni, a Sanski Most granatiran", rekao je svjedok.

Karadžić je, također, tvrdio da su srpske vlasti oslobađale one za koje se pokazalo da nisu učestvovali u "pripremama za rat protiv Srba". U prilog takvoj tvrdnji iznio je podatak da je od oko 500 Muslimana koji su uhapšeni u Sanskom Mostu početkom aprila 1992. godine 41 posto oslobođeno, dok su ostali upućeni u Manjaču.

Svjedok se prisjetio da su iz zatvora u Sanskom Mostu gđe je bio zatočen u aprilu 1992. godine zaista bila oslobođena dvojica ljudi, starijih od 70 godina. Jednog od njih koji se zvao Rahmija je kasnije zatekao u Manjači. On mu je tada ispričao da su ga Srbi ubrzo nakon što je pušten na slobodu ponovo uhapsili, a da je drugi čovjek koji se zvao Bećo ubijen. "Tako ste vi nas puštali", dodao je svjedok.

Suđenje Radovanu Karadžiću se nastavlja sutra popodne iskazom bosanskog Muslimana iz Foče koji će svjedočiti pod pseudonimom KDZ-379.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 512

TEMELJNO ČIŠĆENJE: Kako je u Sanskom Mostu ostalo samo 2 odsto Muslimana
ŽALBE "OZLOGLAŠENIH": Da li su Milan i Sredoje Lukić žrtve glasina
OČEVIDAC BEZ DOKAZA: Nestali snimci zločina u Potočarima
NEPOŠTOVANJE SUDA: Presuda nevoljnom svedoku Šefćetu Kabašiju