Home



ČEMU SU SLUŽILI "STRATEŠKI CILJEVI"




Zdravko Tolimir u unakrsnom ispitivanju veštaka optužbe nastojao da dokaže da su strateški ciljevi srpskog naroda u BiH iz 1992. godine rezultat diskusija o pregovaračkoj poziciji bosanskih Srba a ne, kako tvrdi tužilaštvo, osmišljen plan za proterivanje Muslimana i Hrvata iz BiH i zločine koji će nad njima biti počinjeni

Richard Butler, svjedok na suđenju Zdravku Tolimiru Richard Butler, svjedok na suđenju Zdravku Tolimiru

Strateški ciljevi definisani na 16. sednici Skupštine srpskog naroda u BiH 12. maja 1992. godine uključivali su razdvajanje srpskog od druga dva naroda u BiH, uspostavljanje koridora između Semberije i Krajine, uklanjanje granice na Drini, uspostavljanje granice na Uni i Neretvi, podelu Sarajeva i izlaz države bosanskih Srba na Jadransko more.

Stav Haškog tužilaštva je da ti ciljevi potvrđuju kako su zločini srpskih snaga nad Muslimanima i Hrvatima u BiH bili unapred planirani. Optužba je do sada izvodila ili i dalje izvodi dokaze u više postupaka pred Tribunalom optuženima za te zločine. Među njima je i Zdravko Tolimir koji je pitanjima o strateškim ciljevima započeo unakrsno ispitivanje Ričarda Batlera/Richard Butler, američkog obaveštajnog oficira koji je do 2003. godine u okviru vojno analitičkog tima tužilaštva učestvovao u srebreničkoj istrazi.

Ukazujući veštaku tužilaštva da je između definisanja strateških ciljeva u maju 1992. i njihovog objavljivanja u Službenom listu RS u novembru 1993. godine prošlo osamnaest meseci, Tolimir je sugerisao da se nije radilo ni o kakvom zvaničnom planu srpskih vlasti već o prostom rezultatu diskusije poslanika skupštine o aktuelnoj situaciji.

Butler tu sugestiju nije prihvatio. Ne sporeći da je od donošenja do objavljivanja strateških ciljeva prošlo 18 meseci, veštak je naglasio da se u Službenom listu objavljuju samo zvanični dokumenti. Prema Tolimiru međutim "nema dokaza" da se o strateškim ciljevima glasalo ili da je doneta bila kakva rezolucija u maju 1992. godine.

Optuženi general se pozvao i na svedočenje bivšeg načelnika Glavnog štaba VRS Manojla Milovanovića da "mu niko od tadašnjih poslanika skupštine nije mogao potvrditi da su bilo kakvi strateški ciljevi usvojeni". Takođe je svedoka suočio i sa iskazom Momčila Krajišnika bivšeg predsednika Skupštine RS, osuđenog na 20 zatvora, koji je rekao da su strateški ciljevi zapravo formulisani kao "pregovaračkoj platforma RS". Odgovor američkog obaveštajca bio je da "ako bih čak i prihvatio tvrdnju da strateški ciljevi nisu bili formalno usvojeni dokument", ostaje otvoreno pitanje kako to da se u Direktivama i pratećim naredbama VRS tako precizno sledi sadržaj tih ciljeva. Bez obzira na to da li su ti ciljevi formalno usvojeni ili ne, namera koja se u njima navodi "uspela je nekako da nađe put do procesa planiranja u vojsci", zaključio je Batler.

Tolimir će veštaka tužilaštva nastaviti da ispituje nakon letnje sudske pauze koja je u ovom predmetu produžena do 22. avgusta, kako bi strane imale više vremena da se pripreme za raspravu po pravilu 98bis. Reč je o pravilu koje odbrani pruža mogućnost da zatraži oslobađanje optuženog po svim ili nekim tačkama optužnice koje tužilaštvo po njenoj oceni nije dokazalo. Optužba će svoj dokazni postupak zaključiti u septembru.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 507

TAČKA NA BEGUNCE: Goran Hadžić u pritvoru Tribunala
TEROR U BRČKOM: Batine, smrt i pjesma u logoru Luka
POLICIJSKA (NE)INFORMISANOST: Nemaš televizor – ne znaš za zločine