Home



U ČIJOJ SU NADLEŽNOSTI RATNI ZLOČINI "ŽUTIH OSA"?




Nakon hapšenja pripadnika paravojne formacije "Žute ose", policija je "na sugestiju" vojnih organa bezbednosti, vršila samo istrage krađa koje su počinili dok je u nadležnosti vojske bilo da procesuiraju dela ratnih zločina, tvrdi bivši radnik MUP RS

Goran Mačar, svjedok odbrane Miće Stanišića Goran Mačar, svjedok odbrane Miće Stanišića

Mićo Stanišić je bio "generalno dosledan poštovalac zakona" i insistirao je na poštovanju profesionalnih standarda i zakonskih procedura. Tako je prvog ministra policije bosanskih Srba predstavio svedok odbrane Goran Mačar, ratni načelnik Uprave za kriminalističku policiju u sedištu ministarstva.

U informaciji o radu MUP RS, sastavljenoj nakon prvog kolegijuma 11. jula ‘92., navodi se da su istraga i dokumentovanje ratnih zločina i podnošenje krivičnih prijava "prioritet i u slučajevima kada zločine čine Srbi". Svedok se složio da je deo problema bilo, kako se navodi u dokumentu koji je predočio branilac, to što "sudovi ne funkcionišu, sudijama se preti i iz zatvora se puštaju okoreli kriminalci" čime se onemogućava rad policije. Stav najodgovornijih ljudi, kaže Mačar, bio je da "nema odstupanja" od toga da je MUP profesionalna organizacija na koju "ne sme da utiče politika". Međutim, dodaje svedok, bilo je stanica u kojima je uticaj lokalnih kriznih štabova bio jači i od ministarstva.

Problem uticaja lokalne politike ogledao se i u imenovanjima načelnika policijskih stanica poput Sime Drljače u Prijedoru, Stevena Todorovića u Bosanskom Šamcu i Malka Koromana na Palama, koje ministarstvo potom nije moglo da ukloni sa položaja. Za njihovu smenu nije bila dovoljna odluka ministarstva policije, već je bilo neophodno da rukovodstvo RS izvrši politički pritisak na opštinske vlasti.

Mačar je svedočio i o učešću radnika njegove Uprave u procesuiranju pripadnika paravojne formacije "Žute ose" u Zvorniku. Oni su bili ispomoć bijeljinskoj policiji i specijalnoj jedinici SUP SRJ koji su izveli hapšenje. U informaciji koju su 4. avgusta 1992. godine prosledili ministru Stanišiću navodi se da je, prema saznanjima vojne policije i nacionalne bezbednosti, Dušan Vučković zvani "Repić" "vršio masakr-genocid" nad Muslimanima. Takođe je navedeno da je "proveru i materijalizovanje slučaja" preuzela vojna policija u saradnji sa radnicima nacionalne bezbednosti MUP. Mačar tvrdi da su "na sugestiju pripadnika vojne bezbednosti" Milorad Davidović i Dragan Andan koji su predvodili akciju hapšenja "prihvatili" da vojna policija nastavi istragu dela ratnih zločina, a da se civilna policija bavi istragom imovinskih delikata.

Procesuiranje "Žutih osa" za ratne zločine je, prema svedoku, bilo u nadležnosti vojnih bezbednosnih i pravosudnih organa, pošto su oni bili "deo oružanih snaga koji se otrgao od VRS". Na pitanje da li je vojska nastavila sa procesuiranjem ratnih zločina "Žutih osa", Mačar je rekao da ima samo "neformalno obaveštenje da su preduzeli sve zakonske aktivnosti". Dodao je i da bi insistirao da policija vojsci pomogne prilikom istraga ratnih zločina, da se kojim slučajem lično zatekao u Bijeljini nakon hapšenja.

Goran Mačar nastaviće sutra iskaz na suđenju Mići Stanišiću i Stojanu Župljaninu koji se terete za zločine nad Hrvatima i Muslimanima širom BiH 1992. godine.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 505

VEĆ VIĐENO: Ispadi, izbacivanje i izjašnjavanje Ratka Mladića
POGREŠNA ADRESA: Odbačen Šešeljev zahtjev za "godišnji odmor" kod kuće
SUD PROTIV DRŽAVE: Odgovornost Holandije za srebreničke žrtve
VIDEOTEKA: Podsjećanje na prvo tribunalovo suđenje