Home



POUZDANOST ZAPISA PRESRETNUTIH RAZGOVORA




Istražitelj tužilaštva na suđenju Zdravku Tolimiru svedočio o pouzdanosti zapisa presretnutih razgovora koje je optuženi general vodio sa različitim ličnostima u periodu od 1994. do 1997. godine. Tolimir osporava zaključke svedoka

Dušan Janc, svjedok na suđenju Zdravku Tolimiru Dušan Janc, svjedok na suđenju Zdravku Tolimiru

Dušan Janc istražitelj tužilaštva još jednom se u ulozi svedoka pojavio na suđenju Zdravku Tolimiru, bivšem Mladićevom pomoćniku za obaveštajno bezbednosne poslove u Glavnom štabu VRS, optuženom za genocide i druge zločine počinjene u Srebrenici i Žepi u leto 1995. godine.

Zadatak istražitelja je bio da na osnovu raznih dokumenata i potkrepljujućeg materijala utvrdi pouzdanost transkripata i zapisa presretnutih razgovora, do kojih je tužilaštvo došlo iz više izvora – od MUP i Službe državne bezbednosti (SDB) BiH kao i od vlade Republike Hrvatske. Tužilac je Jancu predočio petnaestak zapisa presretnutih razgovora kao i prateće dokumente na osnovu kojih je istražitelj utvrđivao pouzdanost tih komunikacija.

Mada tokom glavnog ispitivanja gotovo nije bilo reči o sadržaju presretnutih komunikacija, moglo se zaključiti da se radi uglavnom o razgovorima iz perioda od 1994. do čak 1997. godine koje je general Tolimir vodio sa raznim sagovornicima – od predstavnika Unprofora, preko svojih saboraca iz Glavnog štaba VRS do članova srpskog pregovaračkog tima u Dejtonu/ Deyton u kojem je bio i on. Tužilac je pored ostalog nastojao da potkrepi optužbe o Tolimirovom učešću u udruženom zločinačkom poduhvatu sa ciljem nasilnog proterivanja muslimanskog stanovništva Srebrenice i Žepe.

Optuženi general je u unakrsnom ispitivanju osporavao zaključke istražitelja tužilaštva. Janc je, po Tolimirovom mišljenju, koristio pogrešne metode u proceni pouzdanosti dokumenata, budući da se služio "sažecima" presretnutih razgovora u kojima se teško može utvrditi šta je koji od sagovornika rekao. Mada se složio da "sažeci" ne nude mogućnost preciznog utvrđivanja reči sagovornika, istražitelj je rekao da su oni najčešće praćeni i transkriptima konkretnih razgovora. Janc nije prihvatio Tolimirovu sugestiju da se pomenutim sažecima presretnutih razgovora uvodi mogućnost unošenja ličnih stavova autora sažetaka, koji ne moraju biti pouzdani.

Tolimir je ukazao i na dokument koji je nazvao falsifikatom, tvrdeći da se kao njegov sagovornik u jednom razgovoru pojavljuje izvesni general Stenli/Stanley, koji po njegovim rečima nije u to vreme postojao u komandi Unprofora u Sarajevu odakle je navodno razgovarao s optuženim generalom. Janc je objasnio da je zaista u pitanju greška i da se radi o britanskom kapetanu, a ne generalu, Majklu Stenliju/Majkl Stanley, koji je zbog srpskog porekla i poznavanja jezika bio određen za komunikaciju sa VRS, a imao je i srpsko ime. Janc je potvrdio Tolimirovu sugestiju da je reč o izvesnom Milanu Stankoviću, angažovanom u britanskom štabu Unprofora u Sarajevu. Jancov iskaz se nastavlja sutra.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 505

VEĆ VIĐENO: Ispadi, izbacivanje i izjašnjavanje Ratka Mladića
POGREŠNA ADRESA: Odbačen Šešeljev zahtjev za "godišnji odmor" kod kuće
SUD PROTIV DRŽAVE: Odgovornost Holandije za srebreničke žrtve
VIDEOTEKA: Podsjećanje na prvo tribunalovo suđenje