Home



NA "ZAPEČAĆENIM OPTUŽNICAMA" SAMO 12 IMENA




Tužilaštvo Haškog tribunala prvi put otkrilo protiv koliko je lica podiglo takozvane zapečaćene optužnice. Prema najnovijim saznanjima tužilaštva, na teritoriji SRJ se nalazi 12 begunaca od međunarodne pravde, dok se preostalih 26 - na čelu sa Karadžićem, Mladićem i nekim bosanskim Hrvatima - krije na teritoriji Republike Srpske

Na takozvanim zapečaćenim optužnicama Haškog tribunala je trenutno samo 12 imena - otkrila je na današnjoj konferenciji za novinare predstavnica za štampu tužilaštva, Florans Artman/Florence Hartmann. Tužilaštvo se, kako je objasnila, odlučilo da javno objavi taj podatak kako bi "suzbilo apsurdne tvrdnje da se na 'tajnim optužnicama' nalazi većina srpskog stanovništva."

Na spisku javno optuženih koji su još na slobodi je 26 imena, što znači da trenutno ima ukupno 38 begunaca od međunarodne pravde, kako ih opisuje glavni tužilac Karla/Carla del Ponte. Prema informacijama kojima raspolaže tužilaštvo, rekla je danas Artman, 12 begunaca se nalazi na teritoriji SRJ, dok se preostalih 26 krije na teritoriji Republike Srpske. Artman je i danas ponovila prošlonedeljnu tvrdnju Karle del Ponte da su Radovan Karadžić i Ratko Mladić u Republici Srpskoj, kao i da Mladić uživa službenu pratnju, odnosno zaštitu, Vojske RS. Ukoliko su informacije tužilaštva tačne, to bi značilo da je Republika Srpska pružila utočište i dvojici bosanskih Hrvata - Ivici Rajiću i Zoranu Mariniću - koji su javno optuženi za zločine nad Bošnjacima u Srednjoj Bosni.

Otkrivajući broj optuženih na zapečaćenim optužnicama, Artman nije htela da ulazi u detalje o zločinima koji im se pripisuju. Za sada je, jedino, izvesno da su neki od njih optuženi za opsadu i granatiranje Dubrovnika krajem 1991. Početkom marta ove godine je, naime, javno saopšteno da je podignuta "Dubrovačka optužnica" protiv "više osoba odgovornih za teške povrede Ženevskih konvencija i druge ratne zločine."

Od ukupno 41 optuženog, koliko ih je trenutno u Pritvorskoj jedinici (38) ili na privremenoj slobodi do početka suđenja (3), 13 se našlo u rukama Tribunala na osnovu zapečaćenih optužnica i naloga za hapšenje. Devetoricu je uhapsio SFOR, po jednog policija UN, austrijske i jugoslovenske vlasti, dok se Biljana Plavšić sama predala kada je saznala da je optužena.

Odluku o stavljanju optužnice "pod pečat" - odnosno njenom neobjavljivanju do hapšenja optuženog - na zahtev tužioca donosi sudija Tribunala nakon što, na osnovu uvida u propratni dokazni materijal, potvrdi optužnicu. A ta potvrda, kako je povodom "kosovske optužnice" protiv Miloševića i ostalih precizirao sudija Dejvid Hant/David Hunt, znači da su dokazi koje je priložilo tužilaštvo takvi da bi, ukoliko ih odbrana na suđenju ne ospori, optuženi na osnovu njih bio proglašen krivim i osuđen.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 56

SUĐENJE ZA ZLOČINE U KERATERMU: Svedočenja očevidaca zločina
SUĐENJE MILORADU KRNOJELCU: Ko je bio odgovoran za zatočenike fočanskog KP Doma?
SUĐENJE ZA ZLOČINE U OMARSKOJ: Optužba pobija dokaze odbrane
TRIBUNAL: Branitelji traže više para za obranu svojih klijenata