Home



KAKO SE POLICIJA "REŠAVALA" PARAVOJSKE IZ SRBIJE




Bijeljinska policija nije procesuirala pripadnike paravojnih grupa iz Srbije već ih je slali nazad pošto bi u suprotnom morali da izgrade "više zatvora nego kasarni u RS" pa su ih se "najbrže rešavali" prebacivanjem u Srbiju, kaže bivši zvaničnik MUP RS

Dragomir Andan, svjedok odbrane Miće Stanišića Dragomir Andan, svjedok odbrane Miće Stanišića

Dragomir Andan je kao inspektor policije početkom juna 1992. godine obišao Brčko, o čemu je govorio tokom unakrsnog ispitivanja od strane tužioca na suđenju Mići Stanišiću, prvom ministru policije bosanskih Srba i Stojanu Župljaninu, šefu policije banjalučke regije.

U Brčkom je saznao za postojanje "prihvatnog centra za muslimanske civile" kako su zvali logor Luka za koji mu je rečeno da ga nadgleda vojska. Gorana Jelisića, koji je pred Tribunalom osuđen na 40 godina zbog zločina u Brčkom, lokalni policajci su opisali kao "ludog čoveka kojeg se svi boje, čak i policija, jer ne kaže ni dobar dan, a već povuče oružje". Andan tvrdi da tada nije znao da je Jelisić nosio uniformu MUP i da se predstavljao kao policajac. Fotografiju na kojoj Jelisić u policijskoj uniformi puca u glavu muslimanskom civilu, svedok je, kaže, video kasnije u bosanskim medijima.

Iako su se zločini u logoru Luka dešavali u prvoj polovini maja 1992. godine, a svedokova poseta je bila par sedmica kasnije, Andan kaže da nikada nije čuo za Ranka Češića, koji je bio na spisku rezervnih policajaca. Njega je Tribunal takođe osudio na 18 godina zatvora, nakon što je priznao ubistva i silovanja nesrba u logoru Luka.

Svedok je govorio i o akcijama hapšenja pripadnika jedinice Crvene beretke u Brčkom. Njih su razoružali i predali policiji SRJ na granici, pošto su uglavnom bili iz Srbije. Ipak mali broj onih koji su bili iz Bosne nisu procesuirani pošto su, kaže svedok, "odbegli ka Ugljeviku". Na sudijino pitanje zašto nisu svi procesuirani u RS, svedok je pojasnio da se radilo o praktičnoj odluci pošto bi u suprotnom morali da izgrade "više zatvora nego kasarni u RS" u kojima bi bilo potrebno da se paravojska "hrani i čuva", pa su ih se "najbrže rešili" prebacivanjem u Srbiju.

Nakon prebacivanja bila je "stvar Srbije" kako će ih dalje procesuirati, ali se dešavalo da se "najekstremniji" brzo vraćaju u RS i sa sobom dovode nove paravojne grupe. On je, kaže, sačinio spisak onih koji su bili uhapšeni, ali ne zna da li je bijeljinska policija kasnije privodila one koji su se vraćali iz Srbije, pošto je suspendovan krajem avgusta.

Pomoćnik ministra policije RS Tomo Kovač mu je tada saopštio da je "profesionalno odradio svoj posao, za desetku, ali da je poslužio kao kurton za jednokratnu upotrebu" i rekao da više ne dolazi na posao. Nikada mu nije uručeno rešenje o suspenziji ili disciplinskom postupku. Zbog takvog načina odlaska iz policije "nikad nije oprostio" Mići Stanišiću koji nije našao vremena da ga primi uprkos brojnim svedokovim pokušajima da mu "u brk kaže" kako je Kovač postupio. Od sekretarice uvek je dobijao odgovor da je Stanišić odsutan ili zauzet, a očekivao je da će ga ministar saslušati i odlučiti da se nezavisna komisija pozabavi njegovim slučajem. Andan je danas izrazio nadu da će imati priliku da "sedne i razgovara sa Stanišićem".


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 500

PRVO POJAVLJIVANJE: Mladić odložio izjašnjavanje o "monstruoznim optužbama"
JUBILEJ: Naših prvih 500 emisija Tribunala