Home



ODBRANA: PARAVOJSKE STVARALE PROBLEME POLICIJI




Paravojne grupe čiji su pripadnici tokom proleća 1992. godine pljačkali, maltretirali i ubijali nesrbe, pokazivali su neprijateljstvo čak i prema policiji, tvrdi bivši šef dobojske policije, koji svedoči u odbranu prvog ministra unutrašnjih poslova bosanskih Srba, Miće Stanišića

Andrija Bjelošević, svjedok odbrane Miće Stanišića Andrija Bjelošević, svjedok odbrane Miće Stanišića

Andrija Bjelošević, ratni načelnik Centra službi bezbednosti (CSB) Doboj, svedočio je danas o preuzimanju vlasti u toj opštini i problemima u radu policije tokom proleća 1992. godine. On je prvi svedok odbrane bivšeg ministra policije bosanskih Srba Miće Stanišića koji se uz Stojana Župljanina, čelnika banjalučke policije, tereti za zločine nad bosanskim Hrvatima i Muslimanima počinjene od aprila do kraja decembra 1992. godine.

Svedok tvrdi da je zbog pretnji paravojnih muslimanskih grupa, komandant garnizona JNA Ćazim Hodžić doneo odluku da se preuzme urbani deo Doboja, kako bi se “predupredio” napad na grad. U noći između 2. i 3. majaJNA je zauzela ključne pozicije i institucije, a muslimanskim formacijama iznad grada je upućen poziv da predaju oružje kako bi se izbegao sukob, kaže Bjelošević. Međutim do sukoba je ipak došlo, nakon čega je opština podeljena na četiri dela – Istok, Jug, Usora i Srpski Doboj.

Na sastanku Kriznog štaba 3. maja je doneta odluka da bude rasformiran CSB pošto je ostao bez nadležnosti nad većinom stanica milicije, a Bjelošević je stavljen pod komandu vojske da radi na pripremi operacije “Koridor”. Mada nije imao kadrove ni nadležnost do kraja juna kada je CSB ponovo uspostavljen, Bjelošević je od ministra Stanišića dobio nalog da može da imenuje i raspoređuje kadrove na mesta u policiji. Upravo zbog tog naređenja, tvrdi svedok, dobojski Krizni štab je zahtevao od njega ­­da imenuje Milana Savića za svog pomoćnika prema njihovom predlogu. Bjelošević navodi da se tome protivio, ali je konačno pristao nakon što su predstavnici Kriznog štaba rekli da će tu odluku oni obrazložiti ministru, kada budu uspostavljen sistem komunikacija koji, prema svedoku, nije funkcionisao u proleće '92.

Među dokumentima uvrštenim u dokaze je i zahtev koji je u ime Bjeloševića potpisao njegov pomoćnik Milan Savić i u kojem se, sudeći prema svedokovim odgovorima, od istražnog sudije traži puštanje na slobodu pripadnika kriminalne grupe “Miće”. Svedok je izjavio da nije znao za taj dokument, kao i da je njegov sadržaj protivzakonit, jer takav zahtev ne ulazi u ovlašćenja policije.

Problemi sa paravojnim odnosno “određenim grupama”, kako ih definiše svedok, počeli su još u maju '92., kada su pojedinci i grupe počeli da se izdvajaju iz JNA, pljačkaju, maltretiraju, ubijaju nesrbe i ispoljavali neprijateljstvo čak i prema policiji. Jednom prilikom su, kaže Bjelošević, i njemu pripadnici paravojne grupe uperili pušku u lice zbog nezadovoljstva naredbom o zabrani zlostavljanja policijskih pritvorenika. Tada su ga nazvali “srpskim ustašom koji štiti ustaše i balije” i nožem izboli naredbu okačenu na zid hodnika policijske zgrade. Svedok je danas u sudnici pokazao original tog dokumenta.

Bjelošević sutra nastavlja svedočenje a advokat Slobodan Zečević najavio je da bi do utorka trebalo da završi sa glavnim ispitivanjem.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 494

PRESUDA HRVATSKIM GENERALIMA: 42 godine zatvora za Gotovinu i Markača, sloboda za Čermaka
DVA RATNA DRUGA: General Tolimir negira zločine koje je kapetan Nikolić priznao
ČISTA SAVEST: Mićo Stanišić od Titove štafete do haške optužnice
PRVI DO GLAVNOG: Fatalna bliskost starijeg inspektora Frenkija sa šefom Jovicom