Home



"DNEVNICI" ILI "BELEŽNICE" GENERALA MLADIĆA




Mladićeve dnevnike primerenije je nazvati "beležnicama", budući da je komandant Glavnog štaba VRS u njih upisao više činjenica nego utisaka i komentara, složili su se, tokom unakrsnog ispitivanja, optuženi Zdravko Tolimir i istražitelj tužilaštva Tomaš Blaščik

Tomasz Blaszczyk, svjedok na suđenju Zdravku Tolimiru Tomasz Blaszczyk, svjedok na suđenju Zdravku Tolimiru

Istražitelj tužilaštva Tomaš Blaščik/Tomasz Blaszczyk je u novembru prošle godine na suđenju Zdravku Tolimiru svedočio o zaplenjenim dnevnicima generala Ratka Mladića naknadno uvrštenim na listu dokaznih predmeta tužilaštva. Optuženom je tada odobreno da odloži unakrsno ispitivanja svedoka te se istražitelj Blaščik danas vratio u sudnicu kako bi odgovorio i na pitanja bivšeg Mladićevog pomoćnika za bezbednost u Glavnom štabu VRS, optuženog za genocid i druge zločine počinjene u Srebrenici i Žepi u leto 1995. godine.

Blaščik je u novembru svedočio o načinu na koji je tužilaštvo došlo do Mladićevih dnevnika, zatim o "lancu čuvanja" - od trenutka zaplene u Beogradu do transfera u Tribunal - kao i o autentičnosti zaplenjenog materijala Odgovarajući na pitanja optuženog on je danas potvrdio da je originalne Mladićeve dnevnike tužilaštvo dobilo od Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Srbije u martu 2009. godine i da se od tada oni nalaze u tribunalovoj Službi za čuvanje dokaza.

Svedok se nije složio sa Tolimirovom sugestijom da tužilaštvo ima "monopol" na korišćenje ovih dokumenata i objasnio da su oni podjednako dostupni svim stranama

u postupku.

Sa pitanja dostupnosti, optuženi je prešao na terminološka pitanja vezana za dokazni materijal, tvrdeći da je u slučaju "Mladićevih dnevnika" pravilnije koristiti termin "Mladićeve beležnice". Ovo suđenje, objasnio je optuženi, prate zapisničari koji beleže svaku izgovorenu reč i to ostaje u zapisniku, ali prate i novinari koji u svojim izveštajima, osim iznošenja suštine neke rasprave mogu da navedu i svoj komentar ili stav o sadržaju te rasprave. Svedok se složio s Tolimirom da je zapisnik pouzdaniji izvor podataka nego novinarski tekst i dodao da u Mladićevim beleškama ima više činjenica nego opisa i komentara te da bi stoga za njih "možda primereniji" bio termin "beležnice" nego "dnevnici". Tolimir očito smatra da bi neke od činjenica iz beležnica koje tužilac uvodi u dokaze mogle ići u prilog odbrani.

Nakon Blaščika svedočenje je započela ekspert optužbe Eva Tabo/Ewa Tabeau, koja predvodi odeljenje za demografiju u tužilaštvu Tribunala. Njen iskaz odnosi se na ažurirani izveštaj o žrtvama srebreničkih zločina iz januara 2008. godine prema kojem se na spisku lica nestalih u vezi sa srebreničkim događajima iz 1995. godine nalaze imena 7.692 osobe.



Fotografije
Tomasz Blaszczyk, svjedok na suđenju Zdravku Tolimiru
Ewa Tabeau, svjedok na suđenju Zdravku Tolimiru


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 490

GRBAVICA 1992.: Svjedočenje žrtve "Monstruma sa Grbavice"
DEMOGRAFIJA GENOCIDA: Tolimir osporava spisak srebreničkih žrtava
ILIDŽA 1992-1995.: Aždaje crnih krila i leteče krmače
KO MI TO RADI O GLAVI?: Kako preživjeti doživotni zatvor