Home



TOLIMIR OPTUŽUJE TUŽILAŠTVO ZA PRO-MUSLIMANSKI STAV




U nastavku unakrsnog ispitivanja bivšeg istražitelja Dina Meninga, general Zdravko Tolimir je optužio tužilaštvo za pristrasnost u korist Muslimana a svedoka da je tokom istrage iznuđivao iskaze od osumnjičenih

Dean Manning, svjedok na suđenju Zdravku Tolimiru Dean Manning, svjedok na suđenju Zdravku Tolimiru

Tezu da je broj srebreničkih žrtava iz jula 1995. godine veštački uvećan dodavanjem imena osoba poginulih u borbi ili pre pada enklave, general Zdravko Tolimir nastojao je dokaže i u nastavku unakrsnog ispitivanja bivšeg istražitelja tužilaštva Dina Meninga/Dean Manning.

Australijski inspektor je u tribunalovom tužilaštvu bio angažovan do 2002. godine, a svoj poslednji izveštaj o forenzičkim dokazima o pogubljenju i pokopu srebreničkih žrtava ažurirao je 2007. godine. Tolimir, koji se tereti za genocid i druge zločine u Srebrenici i Žepi, tvrdi da spisak žrtava zločina iz Srebrenice, sadrži imena boraca Armije BiH stradalih u borbama, kao i imena poginulih pre jula 1995. godine.

Optuženi, koji se sam zastupa, tvrdi da je tome doprinela činjenica da je haško tužilaštvo brigu o ekshumacijama masovnih grobnica na tom području, prepustilo bosanskoj Komisiji za nestala lica koju je vodio Amor Mašović. Po optuženom, radi se o komisiji "jedne strane u sukobu" u kojoj su angažovani "samo Muslimani". Posledica ustupanja ekshumacija tako "pristrasnom telu" je, po Tolimiru, nepouzdan spisak žrtava iz Srebrenice.

Mening je odbacio Tolimirove sugestije o pristrasnosti bosanske Komisije za nestale, odnosno tužilaštva koje joj je prepustilo posao ekshumacije masovnih grobnica. Bivši istražitelj je precizirao da rad bosanske Komisije kontroliše Međunarodna komisija za nestala lica, koja da sada nije ukazala ni na jednu nepravilnost.

Tolimir je zatim Meninga optužio da je ispitujući svedoke koji su u istrazi imali status osumnjičenih, vršio na njih pritisak nastojeći da iznudi iskaze koji će odgovarati tužiočevoj verziji događaja u Srebrenici u leto 1995. godine. Nakon što je citirao zapisnik Meningovog razgovora sa jednim od svedoka sa statusom osumnjičenog, Tolimir je sugerisao da su "neke osobe" tretirane kao osumnjičene samo da bi na njih bio izvršen pritisak, te da nikada kasnije nisu optužene.

Odbacujući optužbe bivšeg Mladićevog pomoćnika za bezbednost u Glavnom štabu VRS, Mening je objasnio da je njegova dužnost bila da osumnjičene osobe precizno obavesti o njihovom statusu i šta on podrazumeva, uključujući i pravo da na njegova pitanja odgovaraju u prisustvu advokata. Osumnjičenima je takođe predočavano do kojih je informacija tužilaštvo već došlo, kao i procedura koja se primenjuje ukoliko se utvrdi da nisu govorili istinu. Radi se o fer odnosu prema osumnjičenim osobama a ne o pritisku, zaključio je Mening.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 487

(NE)VOLJNI SVJEDOK: Do Haga silom, u Hagu milom
ZAVRŠNE RIJEČI: Čelnici Herceg Bosne odriču svaku odgovornost
PRESUDA: 27 godina zatvora za generala Đorđevića
ŠEŠELJEVA ODBRANA: Svedoci su sami obelodanili svoj identitet