Home



KARADŽIĆ: "OPSADA SARAJEVA IZNUTRA"




Radovan Karadžić je u nastavku unakrsnog ispitivanja britanskog novinara Džeremi Bouvena tvrdio da Sarajevo nije bilo pod opsadom srpskih snaga nego da je, naprotiv, bosanska vlada bila ta koja je "iznutra vršila opsadu grada", sprečavajući civile da iz njega izađu

Jeremy Bowen, svjedok na suđenju Radovanu Karadžiću Jeremy Bowen, svjedok na suđenju Radovanu Karadžiću

Radovan Karadžić je u unakrsnom ispitivanju britanskog novinara Džeremi Bouvena/Jeremy Bowen nastojao da pobije njegove tvrdnje da su građani Sarajeva od 1992. do 1995. godine bili izloženi organizovanoj kampanji granatiranja i snajperskog djelovanja od strane vojske bosanskih Srba, sugerišući da se takav stav ne podudara čak ni sa snimcima iz svjedokovih ratnih reportaža.

Ratni reporter BBC je, međutim, odgovorio da on "iza toga stoji sto posto" i dodao da je granatiranje i snajpersko djelovanje od strane srpskih snaga bio "način širenja terora" nad stanovništvom Sarajeva i vid pritiska na bosansku vladu. Pri tome su, kako je napomenuo, često ginuli i najmlađi stanovnici Sarajeva kao što je bio slučaj na Alipašinom polju gdje je u eksploziji minobacačke granate ubijeno nekoliko mališana koja su se igrala u snijegu.

Karadžić je, također, nastojao uvjeriti svjedoka da Sarajevo nije bilo pod opsadom srpskih snaga nego da je, naprotiv, bosanska vlada bila ta koja je "iznutra vršila opsadu" sprečavajući civile da izađu iz grada. "Naša politika u Sarajevu je bilo zadržavanje protivničkih snaga i čekanje političkog rješenja", rekao je sugerišući da su i visoki dužnosnici UN izbjegavali da koriste termin "opsada".

"Ne, bila je to opsada", odgovorio je svjedok, navodeći da su neki pripadnici UN "iz političkih razloga" pokušali da uvedu novu terminologiju kako bi opisali situaciju u kojoj su se našle Sarajlije.

Karadžić se nije složio ni sa svjedokovim zapažanjem da su u etničkom čišćenju na prostoru bivše Jugoslavije prednjačili Srbi. Naprotiv, on je tvrdio da su srpske vlasti zapravo "otežavale" odlazak hrvatskog i muslimanskog stanovništva tako što je od svakog ko je "želio" da napusti opštinu sa srpskom većinom zahtijevano da pribavi i do petnaest različitih dokumenata, "a u Banjaluci kao najliberalnijoj opštini samo tri".

Svjedok se nije složio sa takvim Karadžićevim tvrdnjama i podsjetio da su mu sami prognanici u više navrata ispričali da su terorisani od strane srpskih snaga i istjerani iz svojih domova, a da su neki čak svirepo ubijeni. Neke od tih priča su zabilježene u njegovim ratnim reportažama koje su prikazane u sudnici. Kada je u pitanju dokumentacija koju je spomenuo Karadžić, on se prisjetio da su mu prognanici rekli da su srpske vlasti njihov odlazak uslovljavale prepisivanjem kompletne imovine.

Karadžić je pred kraj ispitivanja pokušao da ospori kredibilitet svjedoka i valjanost njegovih ratnih reportaža ukazujući da je britanski novinar izvještavajući o događajima u Izraelu prekršio "svetu Bibliju" BBC, odnosno načela "akuratnosti i nepristrasnosti". Bouven je te optužbe glatko odbacio, navodeći da njegov rad nikada nije sankcionisan, i da u slučaju da su Karadžićeve tvrdnje tačne on više ne bi radio bio na poziciji urednika BBC za Bliski istok.

Dokazni postupak optužbe na suđenju Radovanu Karadžiću se nastavlja u ponedjeljak iskazom novog svjedoka čiji je identitet zaštićen od javnosti.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 482

"SLUČAJNO, ČASTI MI...": Karadžić negira da su civili gađani namjerno
"IZVINI RATKO": Da li je policija smjela da odbije vojna naređenja
PACIJENTI KRALJAVSKE BOLNICE: Šta je trulo u holandskom zdravstvu
PACIJENT UN: Šešelj ne želi da ga leče "Zubari bez granica"